REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

W ciemność. Star Trek – zanim pójdziesz do kina

Dziś premiera nowego Star Treka. Kilka rekomendacji, jeśli nie chcesz całkiem iść... w ciemno.

Star Trek jest jednym z największych i najbardziej znanych uniwersów Science-Fiction. Seria wymyślona przez Gene Roddenberry'ego pozostawiła gigantyczne dziedzictwo seriali, filmów, komiksów i gier. I dziś  ma miejsce polska premiera "W ciemność. Star Trek", sequela popularnego rebootu J.J. Abramsa z 2009. Rzecz w tym, że nowy reżyser nie miał serca zmienić wszystko– nowa seria jest równocześnie rebootem... jak i kontynuacją. I w obawie, że niektórzy mogą zagubić się w tych wszystkich odniesieniach (albo ich zwyczajnie nie zauważyć), przygotowałem drobną listę rekomendacji dla tych, którzy chcą wyłapać wszystkie (no, przynajmniej znaczną część) niuansy podczas pojedynku Sherlocka (teoretycznie nie wolno mi mówić kogo gra Benedict Cumberbatch, to przecież spoiler) z kapitanem Kirkiem. Uwaga: lista zawiera głównie (z wyjątkiem „Powrotu do domu”) dzieła w jakiś sposób powiązane, a co za tym idzie: nie wszystkie uważam za "najlepsze".

31.05.2013
13:00
W ciemność. Star Trek – zanim pójdziesz do kina
REKLAMA
REKLAMA
star trek2

Star Trek II: Gniew Khana

Wieść gminna niesie, że nowy film będzie mieć bardzo dużo wspólnego z tym tytułem. A Gniew Khana jest kontynuacją odcinka „Space Seed” z pierwszej serii Treka (niestety, nie ma na żadnym VOD). Historia porusza problem Khana – genetycznie zmodyfikowanego super żołnierza, który szuka zemsty na całej załodze Enterprise. „Gniew...” jest dziś pamiętany jako najlepszy z klasycznych filmów. Jednakże, patrząc na niego z perspektywy czasu – może nieco odstraszyć nowych w świecie ST, bo jest to przede wszystkim opowieść... o starości. Jeśli nie znasz tych wszystkich postaci, niektóre monologi mogą wydać się odrobinę... nużące. Ale nie bój się, bo następna pozycja  na tej liście kapitalnie przedstawia charaktery wszystkich bohaterów.
I uprzedzając pytanie: Nie, nie musisz oglądać pierwszego filmu, „Star Trek: The Motion Picture”. Właściwie – nawet go nie ruszaj. Nigdy.
Zobacz na [ShawVOD]

star trek3

Star Trek IV: Powrót do domu

Powrót do domu jest nieco... inny. Zamiast podróży po kosmosie, załoga Enterprise musi cofnąć się w czasie do... San Francisco. Czemu? Żeby przywieźć do współczesności humbaka i tym samym, nie rozgniewać wielkiego walca z kosmosu, który naprawdę lubi gadać z waleniami (będzie lepiej, jeśli nie będziesz tego kwestionować).

Jak można się spodziewać, film przyjmuje raczej humorystyczny ton, z wszystkimi kosmicznymi oficerami starającymi zrozumieć Amerykę lat osiemdziesiątych. I tym samym, każdy z nich ma szansę zabłysnąć osobowością, każdy przeżywa małą przygodę. To odrobinę inny Trek, ale jeśli zachowasz otwarty umysł – warto.
Zobacz na [ShawVOD] -

star trek4

Countdown to Star Trek

Komiks wydany przed premierą rebootu Abramsa. Wyczerpująco wyjaśnia wszelkie polityczne zagadnienia całego zamieszania, kto z kim, dlaczego i jak. Dużo starego Spocka, dużo Romulan, a potem wkracza ekipa z serii The New Generation, i już całkiem czujemy się jak w domu. Czy sam z siebie jest dobry? Cóż, to coś raczej dla ciekawskich. Miał zadanie wyjaśnić starym fanom prawa, na jakich  wprowadzone jest nowe uniwersum. Jeśli brzmi to dla Ciebie interesująco – sprawdź koniecznie. Jeśli nie- możesz sobie odpuścić.
Poczytaj na : [ComiXology] 

star trek5

Star Trek (2009)

Jedno, co mogę przyznać Abramsowi, to świetne wprowadzenie nowych fanów do tego uniwersum. Jeśli jesteś nowy i jeszcze nie widziałeś – nawet nie zabieraj się za resztę tytułów z listy. Film jest wypełniony ekscytującymi scenami akcji, masą odniesień do klasycznych Treków, ale nie odstraszając przy tym nowych widzów. Pozycja obowiązkowa!
Zobacz na: [iTunes] 

star trek6
REKLAMA

Star Trek: Countdown to Darkness

Tak jak ostatnio, nowy film jest poprzedzony komiksowym prologiem. I tym razem jest znacznie bardziej interesująco – tajemniczy nowy przeciwnik, ciekawa intryga. Kirk, Spock i Sulu lądują na powierzchnię planety Phaedus. Jej mieszkańcy, zdają się żyć wciąż w epoce żelaza... z wyjątkiem jednego silnego sygnału, który blokuje komunikację i możliwość transportu. Komiks warty lektury, ale nie licz na spoilery z filmu – jest czysty jak łza.
Poczytaj na : [ComiXology]
--
I uzbrojony w całą tę wiedzę, możesz teraz spokojnie iść do kina i wywyższać się nad znajomymi. Można by było wybrać jeszcze kilka filmów (Star Trek: Generations, dla odważnych) i kilka poszczególnych odcinków różnych seriali, ale znając tylko to, powinieneś już być w stanie docenić "W ciemność..." w pełni. I pamiętajcie, to nie jest lista „najlepszych” z serii... bo to temat na zupełnie inną okazję.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA