REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Gry

Warhammer 40k: wyjaśniamy, czym jest mroczny świat, który kocha Henry Cavill

Henry Cavill się nie poddaje - jako największy geek spośród hollywoodzkich gwiazd, nie ustaje w próbach realizowania wymarzonych passion-projectów. Teraz przyszedł czas na ukochane uniwersum aktora, czyli świat Warhammera 40,000. Postanowiliśmy co nieco o nim opowiedzieć - tym z was, którzy dotychczas nie mieli z nim styczności.

19.12.2022
18:54
warhammer 40k 40000 henry cavill serial amazon uniwersum
REKLAMA

Dołącz do Disney+ z tego linku i zacznij oglądać głośne filmy i seriale.

Henry Cavill skończył z wiedźminem i Supermanem. Jego fanowskie serduszko nie zamierza jednak porzucić poszukiwań projektu związanego z jego ulubionymi uniwersami, w którym mógłby poczuć się prawdziwie spełniony. Pożegnawszy się z Netfliksem i Warner Bros., skierował swe spojrzenie na odległe gwiazdy.

Wiemy już, że Cavill ma wystąpić i być producentem wykonawczym adaptacji popularnej gry bitewnej - Warhammera 40,000. Za serialową wersję ma odpowiadać Amazon, który negocjował w tej sprawie z firmą Games Workshop. Aktor wielokrotnie manifestował swoje uwielbienie do tego bitewniaka, nikogo zatem nie dziwi, że związał się właśnie z tym konceptem.

REKLAMA

Warhammer 40,000: czym jest ukochane uniwersum Cavilla?

Warhammer 40,000, podobnie jak Warhammer Fantasy Battle, strategiczna, bazująca na przesuwanych po stole lub makiecie modelach gra bitewna o rozległym tle fabularnym. Na potrzeby gry twórcy stworzyli całe rozległe uniwersum o tej samej nazwie. System, którego historia sięga 1987 roku, początkowo zawierał w sobie elementy RPG, ale stracił je w kolejnych edycjach. Najnowsza jest już dziewiątą z kolei - a na horyzoncie majaczy już dziesiąta.

REKLAMA

Poza tym istnieją klasyczna gry fabularne, wideo, planszowe i karciane związane z tym światem. Powstało też kilkadziesiąt powieści rozbudowujących uniwersum. Poniżej w punktach streszczę wam jego najważniejsze elementy.

 • Warhammer 40,000 to siostrzana wersja Warhammera Fantasy Battle; osadzona w realiach science-fiction cechuje się wyjątkowo mroczną, ponurą atmosferą.
 • Akcja gry rozgrywa się w 40 000 r. n.e. w obszarze galaktyki spiralnej - przez nas nazywanej Drogą Mleczną. Ten okres to apogeum ery panowania człowieka w tymże układzie.
 • Kierujący się bezwzględną doktryną ludzie od tysiącleci utrzymują hegemonię. Zorganizowali się w ogromnym organizmie państwowym zwanym oficjalnie Imperium Ludzkości. Główny wątek szerokiej fabuły dotyczy konfliktów wewnętrznych Imperium oraz starć z innymi kosmicznymi potęgami.
 • Stolica ludzi znajduje się na Ziemi - zwanej Terra. Skupia blisko milion zamieszkanych planet i obejmuje większy obszar galaktyki.
 • Imperium od zarania rządzone jest przez nieśmiertelnego Imperatora, którego otacza się boskim kultem. Jego wola jest interpretowana przez Arcylordów.
 • Imperium to państwo dystopijne, w którym propaguje się opresyjną ksenofobię i wyższość ludzi nad innymi cywilizacjami. Postęp i nowe ruchy są tępione w obawie przed odejściem ludzi od wiary we wskazania Imperatora. Większość ludzi jest zdania, że mogłoby to doprowadzić do upadku rasy ludzkiej.
 • Imperator Ludzkości jest naturalnie urodzonym Wiecznym. Wieczni to zmutowana odnoga homo sapiens posiadająca wiele nadludzkich umiejętności - najbardziej wyjątkową z nich jest niemal absolutna nieśmiertelność.
 • Jednymi z głównych bohaterów "Czterdziestki" są Kosmiczni Marines - nadludzko sprawni wojownicy, wyznający podobny do średniowiecznego kodeksu rycerskiego etos. Marines walczą w imieniu Imperium.
 • Główne rasy i frakcje, które walczą o dominację w Drodze Mlecznej, to: Imperium (ludzkość czcząca Boga-Imperatora), chaos (istoty, głównie ludzie, służące mrocznym potęgom), orkowie (prymitywni obcy, którzy żyją dla samej wojny), Asuryani (Eldarzy, starożytna rasa obcych wrażliwych na Osnowę), Drukhari (Mroczni Eldarzy, czyli wypaczeni kuzyni Eldarów), Nekroni (najstarsza ze wszystkich rasa nieśmiertelnych maszyn), Tyranidzi (przybysze spoza Galaktyki, pożerają wszystko na swej drodze) oraz Dominium Tau (młoda, szybko się rozwijająca rasa obcych).
 • A czym jest wspomniana Osnowa? Nazywa się ją również Immaterium, Spacznią lub Oceanem Dusz. To inny wymiar, do którego trafiają dusze i emocje. Żyją tam demony i inne mroczne istoty - to właśnie tam znajdują się domeny czterech bogów Chaosu, którzy planują zagładę całej ludzkości. Osnowa rządzi się swoimi, niezrozumiałymi dla nas zasadami: każdy, kto próbował dokładnie opisać rządzące tam reguły, powoli tracił rozum.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA