REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Wędrówka po sanktuarium Yoko i Johna

Książek traktujących o życiu Johna Lennona nie brakuje. Choć postać Yoko Ono jest nieodłączną częścią każdej z nich, żadna nie koncentruje się przede wszystkim na związku najsłynniejszej pary artystów. Wyjątkiem jest Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę.

Niespełna miesiąc temu Yoko skończyła 80 lat. Co godne podziwu, pomimo upływającego czasu nie zdecydowała się na porzucenie sztuki, czy ograniczenie swoich twórczych aktywności. Dla wielu jednak wciąż pozostaje kobietą, która doprowadziła do rozpadu The Beatles. To w niej krytyczni fani  upatrują źródła wszelkiego zła, w niej już od czterech dziesięcioleci znajdują przyczynę rozłamu legendarnej grupy. Uparcie nie chcą dostrzec tego, co każdego dnia dostrzegał Lennon - tego, o czym mówił w niemal każdym wywiadzie, o czym śpiewał.

18.03.2013
9:20
Wędrówka po sanktuarium Yoko i Johna - www.sPlay.pl
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli założyć, że wszyscy ci fani, którzy potrzebują kogoś, na kogo można zrzucić winę mają rację, równie dobrze można przyjąć, że grupę The Beatles zniszczyła miłość. Jednocześnie to samo uczucie dało dwójce ludzi życie, jakiego pragnęli, oderwaną od codzienności wspólną rzeczywistość. Właśnie o niej, o przepełnionym niezwykłością prywatnym świecie artystów zdecydował się napisać Jonathan Cott w Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę.

Nieprzypadkowo to właśnie on wziął na siebie niełatwe zadanie, jakim bez wątpienia było jak najwierniejsze oddanie realiów życia pary. Cott poznał Yoko i Johna niedługo po tym jak się związali i towarzyszył im do samego końca, do śmierci Lennona w 1980 roku. Jemu przyszło przeprowadzić pierwszy wywiad po tym, jak muzyk zakochał się w Yoko oraz ostatni, na trzy dni przed zabójstwem, które wstrząsnęło światem. Dziennikarz przez wiele lat towarzyszył państwu Lennon. Znał ich, przyjaźnił się z nimi, był przy nich zarówno w przełomowych momentach, jak i tych z pozoru zwyczajnych, naznaczonych szarą codziennością.

Jonathan Cott opowiada o wyjątkowym czasie i wyjątkowej znajomości. Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę to wartościowy zbiór wywiadów oraz wspomnień autora, wzbogaconych tekstami piosenek, które zostały zaczerpnięte z twórczości Beatlesów oraz indywidualnych projektów Lennona. Całość jest spójną opowieścią utrzymaną w lekkim tonie, jednak poruszającą tematy ważne. Cott dzieli się z czytelnikami swoimi osobistymi refleksjami i doświadczeniami, zdobytymi podczas licznych spotkań z Yoko i Johnem. Dni, których nigdy nie zapomnę to świadectwo miłości, obraz dwóch osób, połączonych szczególną więzią, w pełni zrozumiałą tylko dla nich samych. Jeśli awangardowa artystka jak dotąd nie zdołała wzbudzić Waszej sympatii, ta lektura to prawdopodobnie ostatnia szansa na zmianę nastawienia.

Każda kolejna strona dowodzi o sile uczucia łączącego Lennona i jego żonę. Intensywność relacji, łączący ich pacyfistyczny światopogląd, wspólne próby kształtowania rzeczywistości, inspiracja, jaką czerpali z siebie nawzajem - wszystko to zostało opisane językiem prostym i przystępnym. Cott zdołał oddać magię, jaka panu i pani Lennon towarzyszyła na co dzień. Trudno o osobę, której opowieść byłaby bardziej rzetelna, szczera i bezpośrednia, niż wieloletniego przyjaciela pary. Istnienie książek jak ta cieszy. Dziennikarz spisał to, co sam zapamiętał. Bez fajerwerków, bez kontrowersji, bez dopytywania ogrodnika o pikantne szczegóły. Tylko osobiste wyznanie, stanowiące odbicie dwóch niezwykle barwnych osobowości, na stałe połączonych.

REKLAMA

Ustami Jonathana Cotta John Lennon zaprasza do swojego dzielonego z Yoko Ono sanktuarium. Nie sposób z tego zaproszenie nie skorzystać. Wejdźcie, odprężcie się i wysłuchajcie historii o miłości, dajcie szansę pokojowi. Nie będziecie rozczarowani.

E-book John i Yoko. Dni, których nigdy nie zapomnę nabyć można w cenie 13,93 zł w serwisie woblink.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA