REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Seriale

Drugie i trzecie dno Westworld. Analizujemy najciekawsze hipotezy dotyczące drugiego sezonu

Westworld 2 zbliża się do finału. A chociaż jego twórcy ustami bohatera przypominają, że w historiach chodzi o to, by poznać ich zakończenie samemu, fani i tak nie ustają w tworzeniu nowych hipotez na temat dalszych losów ulubionych postaci. Podsumowujemy różne interpretacje dotychczasowych odcinków.

06.06.2018
16:14
Westworld
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga! Poniżej znajdują się spoilery z wyemitowanych już odcinków oraz potencjalne spoilery z kolejnych epizodów.

Westworld w tym roku na pierwszy rzut oka jest znacznie łatwiejszy w odbiorze niż poprzednia edycja, ale i tak fani łamią sobie głowę nad znaczeniem kolejnych scen. W wielu wątkach doszukują się drugiego i trzeciego dna.

Odcinek wyemitowany w miniony poniedziałek na wiele pytań dał nam satysfakcjonujące odpowiedzi. Wiele hipotez nadal czeka na weryfikację - lub obalenie. Zebrałem w jednym miejscu najciekawsze z nich.

 class="wp-image-159063"

1. Bernard w teraźniejszości żyje tak naprawdę w pętli.

Od samego początku sezonu coś było nie tak ze scenami rozgrywającymi się w tej najdalej do przodu wysuniętej linii czasowej. Pojawiła się hipoteza, jakoby pracownicy Delos ratujący Bernarda na plaży, doskonale zdawali sobie sprawę, że jest hostem. Mieliby odgrywać z nim kilkukrotnie te same scenki, by wyciągnąć z niego jakieś tajne informacje.

Co prawda 7. odcinek 2. serii zdaje się zadawać kłam tej hipotezie - w końcu dopiero teraz byliśmy świadkami odkrycia przez ludzi jego trupów w szafie - ale to nie oznacza, że trzeba o niej zapomnieć. Nie jest wykluczone, że odkrycie tożsamości Bernarda i późniejsze tortury to część pętli, a dopiero teraz ludziom udało się wyciągnąć niezbędne informacje.

 class="wp-image-162846"

2. Bernard na plaży nie jest sobą.

Sporo wskazuje na to, że w ciele Bernarda, którego znajdują w teraźniejszości pracownicy Delos, nie ma jego świadomości. Jest zagubiony, nie zabiera z piasku swoich okularów, o które zawsze dbał i jedynie snuje się wśród ludzi. A dobrze wiemy, że świadomość hosta można z jego głowy wyjąć.

W scenie pokazującej utopione hosty było widać ciało Teddy’ego, co pozwalało na interpretację, jakoby w ciele Bernarda umieszczono moduł sterujący tegoż hosta. Teddy w kolejnych epizodach został jednak całkowicie zmieniony i zachowanie Bernarda do niego nie pasuje.

Kto jednak wie - może w tym ciele znalazła się sama Dolores, której nie udało się zrealizować planu, co by tłumaczyło słowa, że „odpowiada za śmierć ich wszystkich”? W dodatku jak pokazał ostatni epizod, w jednym module sterującym może znajdować się nawet kilka cyfrowych świadomości.

 class="wp-image-162852"

3. William jest hostem.

Williamowi nie udało mu co prawda przywrócić do życia Jamesa Delosa, bo host z jego sztuczną świadomością był zbyt niestabilny, ale to nie oznacza, że to była tylko jedyna próba. Już kilka tygodni temu wykiełkowała hipoteza, jakoby Mężczyzna w Czerni był od dawna hostem, tylko jeszcze o tym nie wiedział.

Miałoby to tłumaczyć, dlaczego po postrzeleniu w finale poprzedniej serii nadal jest całkowicie sprawny. Wyjaśniałoby też, dlaczego Ford prowadzi z nim grę, która rozpoczyna się tam, gdzie nastąpił jego koniec (śmierć prawdziwego Williama), a kończy tam, gdzie jest jego początek (uzyskanie świadomości).

Na to, że Mężczyzna w czerni jest hostem, wskazuje też rozmowa z jego córką, podczas której mylił fakty z przeszłości. Emily zdawała się badać, czy rozmawia ze swoim prawdziwym ojcem, czy też może z jego imitacją - a podejrzenia samego Williama, że Ford zrobił hosta z jego córki, są tylko zasłoną dymną.

To, że William jest hostem, wyjaśniałoby też, dlaczego jest tak odporny na obrażenia. Podczas starcia z Maeve został kilkukrotnie postrzelony, no ale wiemy, że jeszcze dojdzie do siebie - nie wykrwawi się przecież, skoro scenariusz sprzątnął celującego w niego Lawrence’a w ostatniej chwili.

Hipoteza jest ciekawa, ale mam z nią po ostatnim odcinku tylko jeden mały zgrzyt. Ford w końcu wyznał Bernardowi, że tak jak stworzenie sztucznej świadomości się udało, tak nadal nie udało się uniknąć problemów z wprowadzeniem jej do syntetycznego ciała. Nawet sam Ford po kilku dniach by się zdegradował.

 class="wp-image-158960"

4. Prawdziwy plan Dolores to infiltracja lądu.

Wiemy już, że przywódczyni powstania zniszczyła kolebkę, dzięki czemu stawka jest prawdziwa również dla hostów. Jeśli zostanie uszkodzony ich moduł sterujący, to nie będą mogli przywrócić swojej kopii zapasowej. Dolores zdobyła też klucz do odszyfrowania danych i zmierza do Doliny.

Tak naprawdę nie wiemy, czym jest „największa pomyłka Williama” i dlaczego Dolores nazywa ją „bronią”. Wygląda natomiast na to, że Delos w tym miejscu próbowało tworzyć hosty udające gości z parku po latach analizowania ich zachowań. Dolores może przechwycić teraz syntetyczne ciała stylizowane na ludzi.

Zdobycie nowych ciał mogłoby pozwolić hostom z Westworld przenieść swoją świadomość do ciał będący de facto klonami gości, co pozwoliłoby Dolores i spółce trafić do prawdziwego świata. I to incognito. Wyjaśniłoby też ciała hostów, które w teraźniejszej linii czasowej znalazł Bernard.

Nie jestem jednak w stu procentach przekonany, że taki właśnie jest ten plan. Westworld zbliżyłby się w końcu wtedy tematycznie nie tylko do kontynuacji filmu, na którym bazuje, zatytułowanego Futureworld, ale byłoby też niebezpiecznie blisko Altered Carbon od Netfliksa, a poniekąd i nawet kultowego Łowcy Androidów.

westworld 2 sezon recenzja bez spoilerów class="wp-image-153192"

Westworld 2 - pytania, na który nadal nie mamy odpowiedzi.

Poza snuciem hipotez na temat dalszego rozwoju wydarzeń fani głowią się nad pytaniami, na które nie ma jeszcze satysfakcjonujących odpowiedzi. Kolejne odcinki - oraz finał, który obejrzymy już za miesiąc - powinny nam wyjaśnić poniższe kwestie.

REKLAMA
 • Co się działo od zniszczenia kolebki do sceny na plaży? Nadal mamy wiele dni pomiędzy dwoma głównymi liniami czasowymi, w których mogło się wiele wydarzyć.
 • Jaki jest prawdziwy plan Forda? Jestem przekonany, że bohater grany przez Hopkinsa nie wyłożył jeszcze wszystkich swoich kart. Nie wiemy też, czy w scenie na plaży jest nadal w głowie Bernarda.
 • Co spowodowało masowe uśmiercenie hostów? To kolejna z tajemnic obecnego sezonu. Wiemy, że ciała hostów pływały w utworzonym niedawno zbiorniku wodnym, ale kto je tam umieścił pozostaje tajemnicą.
 • Czy hosty dotrą kiedyś na ląd? Jak dotąd większość czasu spędzamy w parku, a od czasu buntu maszyn jeszcze nikt, z tego co wiemy, nie wydostał się do prawdziwego świata.
 • Czym tak naprawdę jest Dolina? Dla jednych jest tajemnym kompleksem, dla niektórych największą porażką, dla kolejnych drzwiami, a dla jeszcze innych bronią. Jej prawdziwej natury jeszcze nie poznaliśmy.
 • Czy hosty faktycznie mają wolną wolę? Ford przekonywał, że dał hostom wolną wolę, ale jednocześnie przejął ciało Bernarda.
 • Czy życie wieczne faktycznie jest możliwe? Wedle Forda nie udało się nadal stworzyć hybryd, które nie uległyby degradacji, ale to może być kłamstwo lub sam Robert może tego nie wiedzieć.
 • O co chodzi z Ghost Nation? Członkowie tej grupy pojawiają się często i zachowują się inaczej niż inne hosty. Na to pytanie najpewniej odpowie kolejny odcinek, który skupi się na przywódcy parkowych Indian.
 • W co dokładnie gra William? Wiemy, że Mężczyzna w czerni chciał grę z prawdziwymi stawkami, ale po buncie maszyn Ford przygotował dla niego nową grę, której wszystkich zasad ciągle nie znamy.

Po seansie poprzednich epizodów jestem jednak już teraz pewien, że Westworld jeszcze nie raz i nie dwa nas zaskoczy. Będę też mile zaskoczony, jeśli tym razem użytkownikom Reddita nie uda się rozgryźć wszystkich zagadek, tak jak to miało miejsce ostatnio.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA