REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Shogun World to nowy park rozrywki w świecie Westworld. Jaki będzie i czy zastąpi Dziki Zachód?

2. sezon Westworld coraz wyraźniej widnieje na horyzoncie. Promocja serialu HBO idzie pełną parą, zwłaszcza od momentu ujawnienia drugiego parku rozrywki, czyli Shogun World. O szczegółach i inspiracjach stojących za Shogun World opowiedzieli twórcy produkcji.

09.04.2018
21:45
westworld shogun world
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga! Tekst zawiera spoilery dotyczące 2. sezonu Westworld.

Pierwsze przebłyski z innych parków rozrywki zobaczyliśmy w finale 1. sezonu. Dopiero od niedawna wiemy jednak, że część z nich pojawi się w drugiej odsłonie produkcji. Istnienie Shogun World zostało pierwotnie ujawnione za pomocą portalu Delos Destinations, który ma budować iluzję rzeczywistego istnienia firmy odpowiedzialnej za stworzenie Westworld i pozostałych parków.

Nie minęło dużo czasu, a twórcy serialu HBO zdradzili szczegóły obecności Shogun World w 2. sezonie.

Jak opowiedzieli w wywiadzie dla Entertainment Weekly pomysłodawcy serialu, Lisa Joy i Jonathan Nolan, decyzja o wybraniu parku rozrywki umieszczonego w Japonii okresu Edo nie była oczywista. Twórcy Westworld są jednak ogromnymi fanami japońskiej kultury:

Na Shogun World zdecydowaliśmy się częściowo dlatego, że w oryginalnym filmie pojawiły się Roman World i Medieval World, a my nie chcieliśmy się powtarzać. Tworząc tego typu park rozrywki, nie ograniczałbyś się tylko do Ameryki Północnej czy Europy. Chciałbyś objąć zasięgiem cały świat. Dochodzą do tego też samolubne powody. Jako dziecko uwielbiałem japońskie kino – przyznał Nolan.

Joy dodała, że dorastała w Azji i była pod ogromnym wrażeniem tamtejszego przemysłu rozrywkowego. Przy projektowaniu Shogun World pomysłodawcy serialu próbują wiarygodnie odtworzyć zachowania, styl walki i ubiór ludzi żyjących w okresie Edo. Kierują się opiniami specjalistów i japońskich aktorów takich jak Hiroyuki Sanada i Rinko Kikuchi, którzy dołączyli do obsady drugiego sezonu. Świat Shogun World podobnie jak Westworld będzie jednak ahistoryczny. Pojawią się tam też elementy z czasów późniejszych od okresu Edo.

Twórcy Westworld garściami czerpią z azjatyckiej kultury, zwłaszcza z dzieł Akiry Kurosawy.

Nolan pokusił się wręcz o stwierdzenie, że Siedmiu samurajów autorstwa tego reżysera jest najlepszym filmem w historii. Odcinki toczące się w Shogun World będą więc dla scenarzysty i współproducenta Westworld okazją by nawiązać do osiągnięć Kurosawy. Inne inspiracje wymienione w wywiadzie, to choćby filmy walki aktora Sonny'ego Chiby, znane z dużej brutalności i użycia gore. Joy wyjawiła z kolei, że ją bardziej interesowały dzieła kultury spoza Japonii, takie jak słynna Podróż na Zachód i tajwańskie kino. Wydaje się więc, że obietnice jakoby Shogun World miał być jeszcze bardziej brutalne niż park umiejscowiony na Dzikim Zachodzie, zostaną spełnione.

siedmiu samurajów kurosawa class="wp-image-151890"
REKLAMA

Nie zmienia to faktu, że fabuła 2. sezonu Westworld toczyć się będzie głównie w oryginalnym parku.

Twórcy produkcji HBO szykują jednak kilka niespodzianek. Zdradzili choćby, że widzowie zobaczą jeden epizod niemal w całości po japońsku. W niektórych odcinkach zaś będzie można zobaczyć nie tylko Westworld i Shogun World, ale również inne parki rozrywki. Polskim fanom serialu pozostaje więc cierpliwie czekać na premierę nowego sezonu, która nastąpi 23 kwietnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA