REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Gubisz się w chronologii "Wiedźmina" od Netfliksa? Prześledziliśmy kolejność wydarzeń z serialu

Przed nami premiera 2. sezonu "Wiedźmina" od serwisu Netflix. Pamiętacie jeszcze o co chodziło z kilkoma liniami czasu w poprzedniej serii? Uszeregowaliśmy i podzieliliśmy najważniejsze wątki, ale w przeciwieństwie do twórców, zrobiliśmy to w kolejności chronologicznej.

15.12.2021
8:28
the witcher netflix wiedźmin gra o tron korona królów serial czy warto
REKLAMA

Jeśli zgubiłeś się w gąszczu wydarzeń serialowego "Wiedźmina", to wierz mi, nie jesteś sam. Postanowiliśmy uszeregować najważniejsze wątki serialu w porządku chronologicznym. 

REKLAMA

Uwaga, spoilery z 1. sezonu!

W swojej premierowej recenzji pisałem, że twórcy zdecydowali się na dość kontrowersyjne rozwiązanie fabularne. Uważny widz spostrzeże, że pokazywane wydarzenia nie zazębiają się ze sobą. Co jakiś czas serial rzuca w naszą stronę sugestiami, że to, co obserwujemy na ekranie, odbywa się na przestrzeni bardzo wielu lat. Ilu? Tak naprawdę nie do końca to wiemy. Zadanie jest o tyle trudne, że Geralt i Yennefer nie starzeją się widocznie, trudno więc po liczbie zmarszczek dokładnie ustalić, kiedy dokładnie rozgrywają się poszczególne sceny.

Ważne jest jednak, że w serialu widzimy przynajmniej 3 dość od siebie oddalone linie czasu.

  • Linia młodej Yennefer – gdy ta uczy się w Aretuzie;
  • Linia przygód Geralta – wiele lat po naukach Yennefer;
  • Linia podróży Ciri – kilkanaście lat po linii przygód Geralta, chociaż nie wszystkich pokazanych w serialu.

"Wiedźmin" - kolejność wydarzeń

Wątek Yennefer i Aretuzy (odcinki: 1-4)

Wiedzmin serial class="wp-image-1857136"
Wiedźmin: kolejność oglądania

Ta opowieść wydaje się najstarsza. Taki wniosek można wyciągnąć, chociaż, jak już zostało powiedziane, czarodziejka nie starzeje się, więc czasem trudno jest połapać się, ile lat ma, gdy dzieją się kolejne wydarzenia. Możemy jednak swobodnie założyć, że cały jej wątek w Aretuzie to najwcześniejsze wydarzenia w całym serialu. Najsilniejszą chyba wskazówką jest, że na balu, na którym widzimy Yen już po przemianie, pojawia się król Foltest w wieku dziecięcym (w tym samym odcinku Geralt spotyka go, gdy jest już dojrzałym mężczyzną i królem). Sceny z nauką Yennefer w szkole rozgrywają się od 1 do 4 odcinka.

Wątek Geralta sprzed uczty w Cintrze (odcinki 1-3)

wiedzmin kolejnosc ogladania class="wp-image-1857139"
Wiedźmin Geralt - jak oglądać

Do czwartego odcinka, zanim Geralt jeszcze zwiąże się przeznaczeniem z Cirillą, obserwujemy jego solowe (ale bywa, że z Jaskrem) przygody. Potyczka ze strzygą, spotkanie z "diabołem" i oczywiście starcie z Renfri, to przygody, które z pewnością odbywają się długo po przemianie Yennefer, ale jeszcze przed spotkaniem Geralta i Calanthe, a także intensywnym romansem z czarodziejką. Świadczy o tym choćby to, iż otoczenie wiedźmina wielokrotnie nawiązuje do "rzezi" w Blaviken. Przygody Geralta nie trwają zapewne dłużej niż kilkanaście lat, wiemy to, gdyż na przestrzeni wszystkich odcinków nie widać, aby towarzysz Geralta, Jaskier, starzał się znacząco.

Uczta w Cintrze i wewnętrzna przemiana Yennefer (odcinkek 4.)

the witcher netflix wiedźmin gra o tron korona królów serial czy warto class="wp-image-357751"

4. odcinek jest przełomowy dla serialu. To właśnie tam przeznaczenie zawiązuje losy Geralta i Ciri. Jednocześnie (chociaż trudno umieścić to jasno na linii czasu) Yennefer uświadamia sobie, że oddając swoją zdolność do reprodukcji, pozbawiła się czegoś ważnego. To schyłek pokornego życia jako czarodziejki i zapowiedź zmian w jej charakterze.

Spotkanie Geralta i Yennefer (odcinek 5.)

Kolejny istotny punkt linii czasu. Yennefer spotyka się z Geraltem z Rivii w Rinde, tam oczywiście mają swoją przygodę z dżinem. Ważne jest jednak, że ten odcinek – a jest to epizod 5. – łączy historię obojga bohaterów i od teraz ich przygody będą biegły mniej więcej równocześnie.

Geralt znowu w Cintrze i początek historii Ciri (odcinek 7.)

wiedzmin jak ogladac calanthe class="wp-image-1857142"
Calanthe z serialu Wiedzmin - chronologia

Geralt, nagabywany przez innych, podejrzanie dobrze poinformowanych bohaterów drugoplanowych, w końcu pojawia się w Cintrze. Jak się okazuje, jest tam w dniu, w którym Nilfgaardczycy dokonują szturmu na zamek, jeszcze przed bitwą z otwierającego sezon odcinka. To o tyle ważne, że dopiero tu, w 7. odcinku, zaczyna się historia Ciri, którą poznajemy od epizodu 1., a więc od dnia upadku Cintry.

Wątek Lwiątka z Cintry przeplata się z opowieściami o losach Geralta i Yennefer, jest jednak od nich znacznie późniejszy. W zasadzie wszystko, czego dowiedzieliśmy się o Geralcie i Yennefer do tego momentu, to wydarzenia sprzed zagłady stolicy Cintry (też Cintry).

Wątek Ciri (odcinki 1-8)

the witcher netflix wiedźmin gra o tron korona królów serial czy warto class="wp-image-357748"
Ciri w 1. sezonie "Wiedźmina" - kolejność

Historia rozgrywająca się po upadku Cintry i władzy królowej Calanthe, a która dotyczy jej wnuczki, rozpięta jest w zasadzie na cały sezon. Od pierwszego odcinka widzimy, jak dziewczyna przeżywa kolejne przygody swojego uchodźczego żywota i trwa to do finałowej sceny z 8. epizodu. Oczywiście pojawiają się retrospekcje i ten porządek jest zaburzony (w 7. odcinku widzimy raz jeszcze jak żegna się ze swoją babką), ale to tylko pojedyncze sceny. Najprawdopodobniej historia ta rozgrywa się w najkrótszym czasie – w porównaniu z opowieściami o Geralcie i Yennefer.

REKLAMA

Bitwa o Wzgórze Sodden (odcinek 8.)

W 7. odcinku pojawiają się retrospekcje dotyczące otwierającej sezon zagłady Cintry, a w 8. widzimy już to, co wydarzyło się po niej. A więc zatrzymanie Nilfgaardczyków przez wojska Królestw Północy i czarodziejów na Wzgórzu Sodden. Możemy założyć (chociaż pewność będziemy mieli dopiero zapewne w kolejnej serii), że walka o zamek, podróż rannego Geralta na wozie Yurgi i przygarnięcie Ciri przez żonę wspomnianego kupca, Złotolitkę, dzieje się dokładnie w tym samym czasie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA