REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. TV /
  4. Filmy /
  5. Seriale /
  6. Komiksy

W Polsce powstanie Wioska Muminków. Znamy pierwsze plany

Muminki” to słynni bohaterowie stworzeni przez Tove Jansson. Popularność w Polsce zdobyły dzięki słynnej serii animacji, emitowanych jako dobranocki. Teraz w naszym kraju może powstać Wioska Muminków.

27.11.2019
17:54
Muminki - kadr z animacji z 1990 roku
REKLAMA
REKLAMA

Wioska Muminków ma powstać w miejscowości Borowice w Karkonoszach, gdzie działa już cała agroturystyczna wioska fińska Kalevala. Miasteczko objęte patronatem Ambasady Finlandii inspirowane jest architekturą Laponii. Miejscówka reklamowana jest jako połączenie:

klimatu glampingowego z projekcjami VR, ścieżką sensoryczną i najpiękniejszymi saunami w kraju - jak czytamy w oficjalnym komunikacie na fanpage’u obiektu.

Warto zwrócić uwagę na to, że na teranie Kalevali znajduje się już miniaturowa wersja domu Muminków. Teraz właściciele wioski planują pełnowymiarowe wersje nie tylko chatki rodziny Muminka, ale także całej miejscowości, z której wywodzą się bohaterowie. Prace nad nowymi obiektami już się rozpoczęły, a finalne dzieło ma ujrzeć światło dzienne w 2021 roku.

Polska Wioska Muminków będzie trzecim tego typu obiektem na świecie. Pozostałe dwa można odnaleźć w ich rodzimej Finlandii, w wiosce Naantali, usytuowanej niedaleko Turku, na północny-zachód od Helsinek oraz w Japonii, w miejscowości Saitama. W fińskim Tampere znajduje się natomiast Muzeum Muminków, w którym możemy zobaczyć oryginalne kukiełki czy pierwsze wydania książek i komiksów o ich przygodach.

W tym miejscu warto przypomnieć, że animacja „Muminki”, emitowana w Polsce na początku lat 90., była koprodukcją fińsko-holendersko-japońską.

Pierwszy raz „Muminki” pojawiły się w książce Tove Jansson „Małe trolle i duża powódź”, wydanej w 1945 roku. Później powstało osiem kolejnych tomów powieści o przygodach małych stworków, pięć powieści graficznych oraz cała seria jedno-paskowych komiksów, publikowanych nie tylko w fińskich gazetach.

REKLAMA

Największą popularnością cieszą się jednak seriale i filmy animowane z udziałem bohaterów. Powstało ponad dwadzieścia różnych wariacji animowanych przygód Muminków, w tym wersja polska, przygotowywana we współpracy ze studiem Se-Ma-For. Najsłynniejszą z nich jest jednak wspomniana wersja fińsko-holendersko-japońska, „Muminki”, powstała w 1990 roku.

Ostatnia animacja z serii „Muminki” powstała w 2017 roku. Był to film pełnometrażowy „Magiczna Zima Muminków”, stworzony przez Irę Carpelan oraz Jakuba Wrońskiego. Obecnie trwają prace nad brytyjsko-fińską animacją, stworzoną pod okiem Steve’a Boxa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA