REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Wojciech Smarzowski przyjrzy się Kościołowi. Znamy tytuł nowego filmu reżysera

KLER – to oficjalny tytuł filmu, nad którym pracuje Wojciech Smarzowski. Produkcja przedstawi ciemną stronę Kościoła katolickiego w Polsce. Premierę zaplanowano na wrzesień tego roku.

04.06.2018
20:59
Wojciech Smarzowski KLER
REKLAMA
REKLAMA

Wojciech Smarzowski to jeden z najważniejszych polskich reżyserów XXI wieku – chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Każdy kolejny projekt filmowca przykuwa uwagę jeszcze na etapie produkcji. Reżyser nie waha się poruszać ważnych i trudnych dla Polaków tematów, dlatego nawet długo po premierze jego dowolnego dzieła wciąż się o nim dyskutuje. Nie inaczej będzie zapewne w przypadku jego następnego obrazu.

Wojciech Smarzowski pracuje nad filmem KLER.

Fabuła projektu, znanego wcześniej pod tytułem 3, skupi się na polskich duchownych katolickich i reformach zainicjowanych przez Franciszka. Reżyser ukaże w nim grzechy i nierozliczone winy rodzimego Kościoła, dla których punktem zaczepienia będzie historia trójki księży. Smarzowski zapowiadał, że chce zawrzeć także kwestię ofiar zbrodni duchownych oraz sposobu ich traktowania. Całość zapewne będzie inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Większość akcji ma się toczyć w Krakowie.

Choć szczegóły fabuły nie są znane, to można przypuszczać, że główne opisane zbrodnie będą przestępstwami seksualnymi, takimi jak pedofilia. Smarzowski dotknął już tego tematu w etiudzie Ksiądz, którą można obejrzeć na Showmaksie. Niewykluczone także, że twórca przyjrzy się malwersacjom finansowym w Kościele.

Wojciech Smarzowski KLER class="wp-image-169951"

Jeśli oglądaliście jakikolwiek poprzedni film reżysera, to nietrudno zgadnąć, że i tym razem przekaz będzie naprawdę mocny. Krzysztof Zanussi w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego nazwał scenariusz „wściekle antykościelnym”. Wskazywał też, że Smarzowski to wybitny twórca, a KLER może tylko pomóc Kościołowi w naprawie wizerunku.

KLER – kogo zobaczymy na ekranie?

REKLAMA

W filmie nie mogło zabraknąć kilku tradycyjnych dla projektów Smarzowskiego aktorów. W obsadzie znaleźli się m.in. Robert Więckiewicz, Jacek Braciak czy Arkadiusz Jakubik. Wiadomo również, że na ekranie pojawią się Iza Kuna oraz Iwona Bielska. Ponadto w KLERZE zobaczymy Janusza Gajosa, dla którego będzie to pierwsza okazja do współpracy ze Smarzowskim.

Premierę produkcji zaplanowano na 28 września.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA