REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

Netflix z rekordowym wynikiem w Polsce. Te serwisy były najpopularniejsze w styczniu

Wiemy już z jakich serwisów VOD najchętniej w minionym miesiącu korzystali Polacy. Króluje oczywiście Netflix, ale dalsze miejsca najpopularniejszych w naszym kraju platform pokazują, że coś się zmienia w naszym ich odbiorze.

10.02.2021
14:53
netflix wyniki styczen 2021 polska
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Netflix rośnie w siłę. W branży serwisów VOD żaden inny podmiot nie jest na razie w stanie mu zagrozić. Za sprawą pandemii, kiedy wszyscy, na całym świecie siedzieliśmy w domach i szukaliśmy sobie jakiegoś zajęcia, platforma ugruntowała swoją pozycję lidera deklasując konkurencję. Po 2020 roku ma już łącznie ponad 200 mln subskrybentów. W samej Polsce jest ich około miliona (według szacunków po I kwartale 2020 roku było ich ok. 880 tys.). Nic więc dziwnego, że to czerwone N od dawna króluje w miesięcznych zestawieniach najchętniej odwiedzanych w naszym kraju serwisów VOD.

W ostatnich miesiącach liczba osób odwiedzających Netfliksa (wersja na przeglądarkę) utrzymywała się w naszym kraju w okolicach 6 mln.

Czasami było to nieco mniej, czasami nieco więcej. W grudniu na ten przykład wyniosła ona 6,07 mln. Wiadomo, wszystko pozamykane przez pandemię, do tego święta i wiele innych czynników. W styczniu nadeszła bestia ze wschodu, czyli mroźna zima. Co w połączeniu z narodową kwarantanną skutecznie nas zniechęcało do wychodzenia z domów. Korzystaliśmy więc z oferty różnych serwisów VOD, a szczególnie z biblioteki Netfliksa. Platforma zaliczyła bowiem rekordowy miesiąc, gdyż skorzystało z niej ponad 6,9 mln osób.

Jak podają Wirtualne Media, według badania Mediapanel daleko w tyle, chociaż na drugim miejscu znalazło się CDA Premium. Serwis odwiedziło niecałe 4 mln użytkowników, a tuż za nim z liczbą nieco mniejszą uplasował się Player.pl. Z jednej strony zdaje się to uzasadniać tezę, że Polacy są przyzwyczajeni do rodzimych formatów telewizyjnych. Znowu globalni gracze pokroju HBO GO czy Amazon Prime Video są gdzieś w tyle za nimi. Jednakże spojrzenie na dalsze miejsca zestawienia najpopularniejszych serwisów VOD w zeszłym miesiącu w naszym kraju, to zauważymy, że to się zmienia.

Na czwartym miejscu znalazło się bowiem HBO GO z niemal 3 mln użytkowników.

REKLAMA

W poprzednich miesiącach serwis wyprzedzało jeszcze TVP.VOD (w grudniu) czy nawet TVP.VOD i WP.VOD (w listopadzie). Poza tym na korzyść tezy, że coraz bardziej zaprzyjaźniamy się z globalnymi wielkimi graczami świadczy sytuacja Prime Video. Platforma Amazona co prawda zajmuje dopiero 10 miejsce, ale w ciągu jednego miesiąca zaliczył wzrost użytkowników o aż 47 proc. W styczniu korzystało z niego ponad 1,15 mln użytkowników. Oczywiście jest to też w pewnym stopniu pokłosie wejścia Amazona do Polski, przez co za subskrypcję nie musimy już jak dotychczas płacić w zagranicznej walucie, a polskim złotym.

Coś się więc zmienia w naszym modelu doboru odpowiednich serwisów VOD. Dla nas to całkiem dobra wiadomość, bo o ile Disney+ wejdzie do Polski w tym roku trafi już na całkiem podatny grunt. Pytanie jednak, jaki to będzie miało wpływ na status i oglądalność rodzimych platform streamingowych. O tym przekonamy się za jakiś czas.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA