REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Hollywood kocha Pawła Pawlikowskiego. „Zimna wojna” z nominacjami do Oscara

Żyjemy w najlepszym czasie dla polskiego kina od bardzo dawna. Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego, „Zimna wojna” doczekał się kolejnej nominacje dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. A to nie koniec dobrych wieści prosto z Los Angeles.

22.01.2019
15:04
zimna wojna oscary
REKLAMA
REKLAMA

Paweł Pawlikowski już zapisał się w historii polskiej kinematografii dzięki „Idzie”, która otrzymała dziesiątki nagród na całym świecie. Perłą w koronie reżysera był do tej pory Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny. Być może niedługo Pawlikowski będzie musiał poszerzyć swoją półkę z nagrodami.

Jego najnowszy film „Zimna wojna” doczekał się kolejnych trzech nominacji!

Na te wieści czekaliśmy od bardzo dawna. Produkcja zyskała sobie równie wielką sławę w kręgach artystycznych, co „Ida”. Część komentujących wątpiła jednak, czy w tak krótkim okresie ten sam reżyser z kraju nieanglojęzycznego ma szansę na równie wielki sukces. Okazało się, że Akademia Oscarowa jest zakochana w filmach Pawlikowskiego nie mniej od Cannes czy Gdyni.

Zimna wojna Oscary: Dzieło zostało docenione w kategoriach: film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia i najlepszy reżyser.

To niewyobrażalny sukces polskiej kinematografii oraz wszystkich biorących udział w projekcie i jego późniejszej promocji. A także druga szansa dla Łukasza Żala, żeby zabrać do domu statuetkę Amerykańskiej Akademii. Autor zdjęć do filmu Pawlikowskiego był wcześniej nominowany za „Idę”. Również obecność Pawlikowskiego na liście najlepszy reżyserów jest ogromnym pozytywnym zaskoczeniem. Do tej pory tylko dwóch polskich twórców dostąpiło tego zaszczytu - Krzysztof Kieślowski za „Czerwony” i Roman Polański za „Pianistę” (zdobył statuetkę).

REKLAMA

Niestety, mimo świetnych recenzji nominacji nie otrzymała Joanna Kulig. Od dawna wiadomo jednak, że wśród aktorek konkurencja jest znacznie większa niż wśród aktorów. I niezwykle trudno się w niej przebić. Oprócz niej w filmie wystąpili również Tomasz Kot i Borys Szyc. Tegoroczna gala oscarowa zapowiada się na najbardziej ekscytującą od lat. Zwłaszcza, że w wielu kategoriach „Zimna wojna” powalczy z „Romą” zrobioną przez Alfonso Cuarona dla Netfliksa.

91. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z 24 na 25 lutego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA