REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Seriale

Zmarła Zofia Czerwińska. Na jej błyskotliwych i pełnych humoru rolach wychowały się całe pokolenia

Zmarła Zofia Czerwińska, polska aktorka najczęściej kojarzona z tak kultowych produkcji, jak „Alternatywy 4” oraz „Miś”. Miała za sobą piękną karierę wypełnioną po brzegi humorem.

13.03.2019
14:06
zmarła zofia czerwińska
REKLAMA
REKLAMA

Zofia Czerwińska ukończyła krakowską szkołę teatralną. Będąc jeszcze na studiach, debiutowała w filmie Andrzeja Wajdy „Pokolenie”. Rolę miał jej załatwić jej kolega, Roman Polański. Kobieta świetnie czuła się na deskach teatralnych, jednak dopiero wyprowadzka do Warszawy pozwoliła jej rozwinąć skrzydła kariery aktorskiej. Popularność zyskała dzięki rolom w takich produkcjach, jak „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek”, „Poszukiwany, poszukiwana” czy „Miś”. W telewizji i filmie mogliśmy ją zazwyczaj oglądać w drugoplanowych rolach komediowych. Poważniejszą tematykę podejmowała na deskach teatralnych. Od końca lat 70. XX wieku była związana z warszawskim Teatrem Syrena.

O śmierci aktorki poinformował dziennikarz Mariusz Szczygieł.

REKLAMA

Zofia Czerwińska zmarła w wieku 85 lat, na kilka dni przed swoimi urodzinami. 19 marca skończyłaby 86 lat. Od blisko 40 lat Powiśle i Warszawa były jej domem. W 2008 roku została nagrodzona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w swojej działalności na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA