REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Jeśli pokochaliście Dark i Fargo, to polubicie Znaki. Serial AXN opowie o prowincjonalnej Polsce

Do listy serialowych duetów policyjnych dopisujemy kolejne nazwiska - Ada Nieradka i Michał Trela. Główni bohaterowie nowego serialu Znaki od AXN mają przed sobą wyjątkowo trudne śledztwo.

10.10.2018
16:01
Plejada niezwykłych postaci w serialu Znaki od AXN. Dziś pierwszy odcinek
REKLAMA
REKLAMA

Życie policjanta w małej miejscowości lekkim nie jest - to wiemy nie od dziś. Przykładów serialowych czy filmowych mamy mnóstwo, wystarczy choćby sięgnąć do tytułów takich jak Fargo czy Detektyw. Jeszcze trudniej jest stróżom prawa, którzy z wielkiego miasta przybywają do małej, lokalnej społeczności. Tak jak agent FBI Dale Cooper w Twin Peaks czy chociażby Adam, znany z serialu Kruk. Szepty słychać po zmroku. Do tej listy dołącza dziś Michał Trela z serialu Znaki stacji AXN.

Jego tam nie lubią, typowa sytuacja - ktoś, kto przyjechał z Warszawy czy Krakowa, nie będzie nam mówił, jak mamy żyć. Żyjemy tak od stu lat i nam jest z tym dobrze - tak o komisarzu Treli mówi grający go Andrzej Konopka. I dodaje - To facet introwertyczny, ale też porywczy, łatwo wpadający w gniew, poruszający się na granicy prawa, czasem przekraczający tę granicę. Potrafi być chamski i bezwzględny, na przykład w stosunku do przełożonych.

Komisarz Trela przeprowadza się razem z córką z Krakowa do niewielkiej miejscowości Sowie Doły u podnóża Gór Sowich.

Na miejscu czeka na niego posada w lokalnym posterunku policji, a także pierwsza tajemnicza sprawa - morderstwo młodej kobiety. Trela zostawił za sobą trudną przeszłość, ma pewne problemy ze zdrowiem, a przeprowadzka z Krakowa chyba nie jest spełnieniem jego marzeń.

Postać głównego bohatera, który przybywa do złego miejsca, musi stawić czoła tym wszystkim ludziom, sam przeciwko innym, to dla aktora bardzo interesująca rola. Trochę westernowa, bohater z dobrej historii - opowiada o swojej roli Konopka.

Znaki axn class="wp-image-178084"
©AXN/Gosia Stasiewicz

W Sowich Dołach Trela zaprzyjaźnia się z Adą, młodą policjantką, która wprowadza go w realia życia tej specyficznej, małej społeczności.

Ada Nieradka jest 30-letnią policjantką, mieszkanką Sowich Dołów, która zostaje postawiona w bardzo trudnej sytuacji, związanej z jej życiem prywatnym i zawodowym. Po tym Armagedonie Ada stara się funkcjonować w normalnym trybie. W sytuacji ekstremalnej stara się nie zwariować. To ciekawa konstrukcja, bo nie wiemy, jaka ta bohaterka była wcześniej. A bardzo często w obliczu sytuacji skrajnych zachowujemy się inaczej, niż byśmy sobie wyobrażali. Nie znam jeszcze Ady do końca, to jest fajne, podoba mi się to - o swojej roli mówi aktorka Helena Sujecka.

Znaki - bohaterowie

Komisarz Trela poznaje w nowym miejscu plejadę niezwykłych postaci. W Sowich Dołach działa na przykład niejaki Jonasz - miejscowy samozwańczy prorok. Jonasz wykorzystuje legendy i zabobony krążące wśród mieszkańców. Trela ma do tego dość chłodny stosunek:

Mój bohater jest postacią racjonalną, nie bardzo wierzy w historie związane z mistycyzmem, wkłada je między bajki, odrzuca. Ale z drugiej strony ma niesamowity kontakt z Bławatską, która jest w tym społeczeństwie autsajderką, jest uważana za niespełna rozumu, traktowana pobłażliwie. Natomiast mam wrażenie, że mój bohater wie, że ona ma dostęp do jakiejś tajemnicy, wie coś, o czym reszta nie ma pojęcia. Jego stosunek do spraw nadprzyrodzonych jest niejednoznaczny.

znaki axn

Jak na sprawy związane z mistycyzmem i znakami patrzy policyjna partnerka Treli, czyli Ada? Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy na pewno, że sprawy, które aktualnie dzieją się w jej życiu, są dla niej bolesnym sprawdzianem siły i wytrzymałości.

Co to znaczy siła? Kobiety to słaba płeć. Czy to prawda? Absolutnie nie. Ada jest bardzo silna, ale jest człowiekiem. Nie wiem, czym tak naprawdę jest siła. Czy to determinacja i umiejętność dokonywania takich wyborów w walce o siebie, żeby nie zwariować, walczyć o swoje szczęście? Umiejętność osiągania kompromisów? Udawanie trochę słabszego niż się naprawdę jest? Ada stara się być dobrym człowiekiem w złej sytuacji, po prostu - kwituje Sujecka.

Plan serialu Znaki nie był najłatwiejszym, jaki można sobie wyobrazić.

Pogoda w górach bywa kapryśna, a i miejsca zdjęciowe, choć piękne, bywały bardzo wymagające. Mimo to ekipie udawało się na bieżąco budować z aktorami poszczególne role.

Na planie dużo rozmawialiśmy. Kuba Miszczak, współautor serialu, jest bardzo otwarty na sugestie płynące ze strony aktorów. To jest rzecz, którą cenię u reżysera. To, co napiszą scenarzyści, to jedno. Dopiero w zderzeniu z tym, co niesie aktor, powstaje nowa wartość. Tu reżyser był otwarty na to, co ja proponuję - wspomina Andrzej Konopka. Aktor dodaje także - Fabuła jest bardzo blisko polskich realiów. Nie jest przepisana z innego społeczeństwa. Czasami serial może być dobry, ale czuje się, że scenariusz jest zaadaptowany na Polskę z innego kraju. Tutaj tak nie jest. Mamy Polskę B, małomiasteczkową, ze swoimi układami.

Mamy zatem tytuł odbijający znane nam archetypy, figury społeczne i kwintesencję małomiasteczkowości. Helena Sujecka przyznaje, że produkcja puszcza oko do widza znającego serialową klasykę:

Wydaje mi się, że Znaki to połączenie serialu obyczajowego, thrillera, serialu kryminalnego z elementami mistycyzmu, to mój ulubiony gatunek. Mamy tu pewne odniesienia do klasyki, czyli Twin Peaks, Fargo, pewnie Dark. Ale mamy na tyle ciekawy scenariusz i jedyny w swoim rodzaju lokalny koloryt, że nie musimy bać się posądzenia o podobieństwo. Traktujemy to jako dobre inspiracje.

REKLAMA

Znaki AXN - premiera

Serial Znaki zadebiutuje dziś na antenie AXN. Produkcja liczy 8 odcinków. Będą one emitowane na kanale AXN w każdą środę o 22:00.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA