REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Małomiasteczkowe dziwactwa i zbrodnie w nowym serialu AXN. Znaki - recenzja

Niektórzy wróżyli po zwiastunach, że serial Znaki będzie polską wersją Detektywa. Tajemnicze symbole, dzika przyroda, mgliste krajobrazy. Klimat nowego serialu AXN rzeczywiście mógł przywodzić na myśl amerykańską produkcję HBO, która doczekała się do tej pory 2 sezonów. Jednak po obejrzeniu pierwszych odcinków Znaków jasne jest, że te podobieństwa są minimalne i nieistotne.

27.09.2018
21:15
znaki axn
REKLAMA
REKLAMA

Akcja Znaków dzieje się w Sowich Dołach, małej miejscowości w Górach Sowich. W pierwszych odcinku poznajemy głównego bohatera, komisarza Trelę (Andrzej Konopka), który razem z nastoletnią córką przeprowadza się do Sowich Dołów z Krakowa. Facet ma swoje za uszami, nie jest przejrzystą postacią, zaś autorzy scenariusza informacje na jego temat dozują w bardzo małych porcjach.

Miejsce ma olbrzymi wpływ na klimat serialu - temu nie ma sensu zaprzeczać. Stare siedliska, tajemnicze kamienne budowle w lasach, piękne, acz niepokojące górskie pejzaże. Wszystko to działa mocno na wyobraźnię, a podbite jest dodatkowo sugestywną ścieżką dźwiękową. Ale na nastrój jeszcze większy wpływ mają tu postacie. Charakterystyczne, ciekawie skonstruowane, a każda z nich nosi w sobie tajemnicę.

znaki axn class="wp-image-205972"

Tajemnicą jest też samo miasteczko.

W przeszłości wydarzyła tam się nierozwiązana zbrodnia - zabójstwo młodej dziewczyny. Gdy Trela pojawia się w Sowich Dołach, dochodzi do kolejnego morderstwa, którego modus operandi jest taki sam jak przed laty.

Trela nie ma problemu z poznawaniem lokalnego kolorytu - zadaje śmiałe pytania, zadziera z tymi, z którymi nie powinien. Na początku jego głównym łącznikiem ze światem Sowich Dołów jest policjant Emil, który wprowadza go w lokalne koneksje. Opowiada historie znane każdemu mieszkańcowi Sowich Dołów, rysuje przed komisarzem mroczną i tragiczną historię okolicy.

Serial AXN wyposażony został w intrygującą fabułę.

znaki axn class="wp-image-205975"

Choć pomysł nie jest odkrywczy (ot, kolejne tajmnicze morderstwo, niewielka zamknięta społeczność i gość z zewnątrz, który musi rozplątać ten węzeł), historia napisana przez scenarzystów Błażeja Przygodzkiego, Paulinę Murawską i Wojciecha Miłoszewskiego po prostu wciąga. Spora w tym zasługa wspomnianego lokalnego kolorytu - tego typu polski prowincjonalny klimat jest nie do podrobienia. Mamy tu kilka charakterystycznych figur - wiejskiego kaznodzieję, szaloną starszą kobietę, typowego burmistrza, który swoimi koneksjami załatwi wszystko, mamy też znudzoną młodzież czy księdza pilnującego lokalnych tajemnic. Prowincjonalność, charakterystyczna dla polskiego zadupia, została tu świetnie uchwycona.

Kolorowe postacie i ich czasem głupawe zachowania zestawione są z mroczną historią Dolnego Śląsku, pełnego zamków, ruin i skarbów ukrytych tam przez uciekających żołnierzy III Rzeszy. Twórcy wykorzystali te naturalne warunki miejsca, tworząc niepowtarzalny, czasem groteskowy nastrój. Pierwsze dwa odcinki zapowiadają bardzo dobry serial, o ile początkowe tempo zostanie utrzymane do finału.

REKLAMA

Znaki AXN - kiedy premiera?

Znaki zadebiutują na antenie AXN Polska w środę 10 października o 22:00.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA