REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"Sowie Doły to małe miasto z ciężką karmicznie historią." Byliśmy na planie serialu Znaki od AXN

Jesień będzie dobrym momentem na premierę nowego serialu AXN pt. Znaki. To mroczna, tajemnicza opowieść, w jeszcze bardziej mrocznej scenerii. Twórcy zaproszą nas w okolice Gór Sowich. Pełne zapomnianych miejsc i nie do końca zapomnianych sekretów.

29.08.2018
11:39
znaki axn
REKLAMA
REKLAMA

Niewielka miejscowość, tajemnicze zbrodnie, zachłanny burmistrz, zaangażowany ksiądz i kilka innych typowych dla małych społeczności figur. Brzmi dość sztampowo, ale to tylko pozory. Znaki wyróżniać się mają pierwiastkiem nadprzyrodzonej siły, by nie rzec - magii.

Akcja serialu Znaki od AXN dzieje się w miejscowości Sowie Doły, u podnóża Gór Sowich. Przed laty doszło tam do tajemniczego zabójstwa studentki. Sprawa wypływa znów, gdy dochodzi do kolejnej zbrodni. Sowie Doły to niewielka społeczność, pełna sekretów i niedopowiedzeń. Udało nam się odwiedzić plan zdjęciowy serialu.

znaki axn class="wp-image-196078"
Ravelart/Violetta Muszyńska

Na planie, jak to w górach, pogoda zmienna, więc ekipę serialową czeka niezła szkoła przetrwania. W ciągu kilku godzin uświadczyliśmy pięknej słonecznej pogody i nagłego oberwania chmur, które przegania ludzi do namiotów i samochodów.

Sowie Doły to małe miasto z ciężką karmicznie historią. Pokazujemy mikrokosmos, ale tak naprawdę na planie tych bohaterów pokazujemy mechanizmy społeczne ludzkie, które rządzą światem - w zasadzie ten krótki opis może posłużyć za wstępną charakterystykę serialu.

Autorka opisu, Helena Sujecka, gra w serialu młodą policjantkę, aspirant Adę Nieradkę.

Znałam wcześniej niektóre historie związane z tym regionem, byłam tu na wycieczce ze znajomym. Gram mieszkankę Sowich Gór, więc to był obowiązkowy research. Byłam tu rok temu, żeby zobaczyć, jak to wygląda. Wjechałam tu i pomyślałam: Boże, jak tu musi być ciężko, jak ludzie muszą być tu smutni. Po czym złapałam pierwszą w życiu gumę. To była niedziela, na ulicy pojawiło się 6 osób, pomogli mi wymienić oponę, byli tak mili i promienni. Pomyślałam sobie, żeby nie oceniać po pozorach - opowiada Sujecka.

Ada Nieradka zaprzyjaźnia się z komisarzem Trelą, granym przez Andrzeja Konopkę.

Znaki axn class="wp-image-178084"
©AXN/Gosia Stasiewicz

Mówi się w serialu o nim, że kiedyś pracował w Krakowie. Możemy się domyślać, że zesłanie do Sowich Gór było za karę. To tzw. facet po przejściach. Obdarzony silną potrzebą sprawiedliwości. Z jakichś tam powodów zaczyna się aangażować, chociaż nie ma takiego planu - o swojej postaci mówi Andrzej Konopka.

To, że ekipa produkująca Znaki trafiła do tak pięknych miejsc, jak stary zalany kamieniołom, który odwiedzamy, to sprawka Kacpra Sideropulosa.

To on zajął się wyszukiwaniem lokalizacji do serialowych scen. Rafał Cieszyński, wcielający się w postać księdza Romana Śmigielskiego, opowiada o starej świątyni, w której dzień wcześniej kręcił zdjęcia. Wrażenie na nim zrobiły niezwykłe podziemia niepozornej budowli.

Kręcimy tutaj serial, ale ja się czuję, jakbyśmy robili dobry film. Czas jaki poświęcany jest podobny do czasu, jaki poświęca się poszczególnym scenom w filmie. Jest praca, analiza, nie ma pośpiechu serialowego. Teraz w serialach można oglądać takie sceny i taką grę aktorską, która do tej pory była zarezerwowana dla filmów fabularnych. Podejście, sposób pracy jest absolutnie filmowy - komentuje Cieszyński.

Znaki AXN - nie zabraknie czarnych charakterów.

Jednym z nich jest burmistrz Sowich Dołów Antoni Paszke. Gra go Mirosław Kropielnicki.

Grając taką ciemną postać człowiek często czuje się psychicznie zmęczony. Lubię grać takie charaktery. Człowiek jest zmęczony myślami, charakterem człowieka, w którego się wciela. Przed chwilą nawet kręciliśmy scenę, gdzie padły takie słowa, że potrzeba chwili, by się otrząsnąć - Kropielnicki komentuje na gorąco swoją pracę.

znaki axn class="wp-image-196084"
Ravelart/Violetta Muszyńska

Twórcy serialu nie przedstawili aktorom całego scenariusza z góry. Obsada poznaje rozwój fabuły stopniowo, nic nie jest założone od samego początku.

Scenariusze poszczególnych odcinków mają wiele zaufania w inteligencję widza. Nie odgrywamy tu pierdół, "żyćka" - tam są poważne ludzkie sprawy, podane w nienachalny sposób. Ludzie w tym serialu barują się z rzeczywistością. Ta otoczka, to miejsce, przemieszanie wątków z mistycyzmem, to wszystko stanowi duży atut serialu - twierdzi Helena Sujecka.

Z kolei Andrzej Konopka w sposobie pracy ze scenariuszem serialu widzi bardzo logiczny i sensowny zamysł:

REKLAMA

Zwykle aktor dostaje rolę rozpisaną od początku do końca. Tu startuje, tu mamy pierwszy węzeł dramatyczny, zwrot, szczyt roli, rozwiązanie. W Znakach nie mamy takiej sytuacji, co pracuje na naszą korzyść. Czyni naszych bohaterów mniej konsekwentnymi. Zbyt często chcemy, aby postacie były konsekwentne, a w życiu przecież tak nie jest - działamy niekonsekwentnie, nieprzewidywalnie. Myślę, że tak będzie tutaj.

Serial Znaki od AXN zadebiutuje w środę 10 października o 22:00.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA