REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Zodiac Killer: śledczy twierdzą, że wiedzą, kim był seryjny morderca

Zodiac Killer, czyli jeden z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych morderców, został właśnie zidentyfikowany. Zespół ponad 40 specjalistów, badających zamknięte już sprawy, twierdzi, że poznał tożsamość Zodiaka, Mordercy, którego nigdy nie schwytano.

07.10.2021
12:21
zodiak gary francis poste zodiac killer
REKLAMA

Zodiak Killer, amerykański seryjny morderca, dokonywał zbrodni na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w San Francisco i okolicach. Jego pseudonim pochodzi od symbolu, którym posługiwał się w listach - przypominał on logo szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej "Zodiac". W końcu sam określił się tym mianem.

Zodiak Killer zasłynął głównie za sprawą przesyłanych do prasy listów, do których dołączał zaszyfrowane wiadomości (dotychczas z czterech kryptogramów odczytano dwa). Przyznawał się w nich do zamordowania aż 37 osób, przy czym udowodniono mu jedynie spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowie dwóch osób i pięć ofiar śmiertelnych. Choć policja i inne osoby badające jego sprawę wytypowały kilku podejrzanych, ostatecznie z braku dowodów nikomu nie postawiono zarzutów. Mordercy do dziś nie schwytano, a jego sprawa toczy się do dziś w San Francisco, w Vallejo i w hrabstwach Solano oraz Napa.

Choć Zodiak Killer szydził z władz i wielokrotnie się z nimi komunikował, nad jego sprawą pracowały setki detektywów (profesjonałów i amatorów), policjantów i dziennikarzy, a na jego temat powstało mnóstwo książek, filmów fabularnych i dokumentalnych, wszystko wskazuje na to, że nikt nie był nawet o krok od poznania nazwiska zbrodniarza.

REKLAMA

Zodiak Killer: tożsamość mordercy zidentyfikowana. Odrobinę za późno

Zodiak: Gary Francis Poste?

"Zodiac Killer" to w istocie Gary Francis Poste, który… zmarł w 2018 roku. Tak twierdzi zespół ponad 40 byłych śledczych organów ścigania, prywatnych detektywów, ekspertów medycyny sądowej, dziennikarzy i oficerów wywiadu wojskowego. Znana jako Case Breakers ekipa utrzymuje, że lata śledztwa i kopania w materiałach i tropach ujawniły nowe dowody kryminalistyczne, oraz że seryjny morderca zaczął zabijać wcześniej, niż się powszechnie uważa.

Ekipa przypisuje mu pewną zbrodnię z Riveride w południowej Kalifornii, dokonaną w 1966 roku, za którą odpowiedzialny jest właśnie Poste (na co wskazują badania materiałów genetycznych). Jeśli ustalenia śledczych się potwierdzą, a dowody okażą się wystarczająco obciążające i zweryfikowane przez badania DNA, może okazać się, że po latach doszło do przełomu i poznaliśmy tożsamość zabójcy znanego jako Zodiac Killer.

Poste był malarzem pokojowym i emerytowanym pracownikiem amerykańskich sił powietrznych. Zmarł w 2018 roku w wieku 80 lat; dwa lata wcześniej zatrzymano go w związku z pobiciem żony. Śledczy zbadali zdjęcia z jego ciemni, porównali wskazówki, cechy szczególne i ustalenia.

Wśród pasujących poszlak znalazły się m.in. odciski wojskowego buta czy blizny na czole, które dokładnie pokrywały się z rysopisami świadków i portretami pamięciowymi. Na zegarku znalezionym w jednym z miejsc zbrodni odkryto też ślady farby. Sąsiadka Poste'a, która mieszkała tuż obok przez większość swojego życia, po obejrzeniu dowodów stwierdziła, że ma to sens. Gdy była mała, Poste i jego żona opiekowali się nią - kilka razy w tygodniu uczył ją wówczas strzelania z broni palnej oraz w pełni kontrolował i poniżał swoją żonę.

REKLAMA

Na jego temat krążą też inne opowieści różnych świadków, m.in. dotyczące zakopywania pistoletów, dziwnych zachowań i prowadzenia podwójnego życis. Podobno zespół, znając nazwisko Poste'a, rozszyfrował też kolejny z listów; usunęli litery jego nazwiska z jednej z notatek, co ujawniło ukrytą wiadomość.

Czekamy na ogłoszenie dalszych losów śledztwa dotyczącego Zodiac Killer i ewentualne potwierdzenie nowych wniosków. Póki co sprawa pozostaje otwarta.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA