REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Zygmunt Miłoszewski wraca z nową książką

Tak, tak, tak! W końcu przeczytamy nową książkę Zygmunta Miłoszewskiego. Pisarz właśnie zapowiedział swoją nową powieść, Jak zawsze.

04.10.2017
20:20
miłoszewski
REKLAMA

Nowa książka Zygmunta Miłoszewskiego będzie nosić tytuł Jak zawsze. Na razie niewiele o niej wiadomo, zresztą sam pisarz za jakiś czas ma się szerzej o niej wypowiedzieć i zaprezentować jej fragmenty. Na stronie Lubimyczytac.pl, na której przytoczone zostały materiały wydawnictwa W.A.B., możemy przeczytać:

REKLAMA

Tragikomedia o miłości i Polsce.

Jest styczniowy dzień 2013 roku, Grażyna i Ludwik świętują wyjątkową rocznicę. Pięćdziesiąt lat mija dokładnie od dnia, kiedy pierwszy raz poszli ze sobą do łóżka. On ma 84 lata, ona 79. Co roku ten dzień to ich najważniejsza rocznica. Intymna, prywatna, świętowana tylko we dwoje. Dzień podsumowań (tych coraz więcej), planów (tych coraz mniej), też dzień niewypowiedzianych pożegnań, nie wiadomo przecież, czy to nie ich ostatnia wspólna rocznica. Co roku odbywają ten rytuał, rozmawiają, jedzą to samo jedzenie, co w 1963 roku, tak samo uprawiają seks. I choć po tym ostatnim spodziewają się coraz mniej, to tym razem wieczór jest naprawdę fantastyczny i oboje idą spać spełnieni.

Następnego ranka, ku swemu wielkiemu zaskoczeniu budzą się w swoich młodych ciałach. Mając świadomość tego, że jeszcze wczoraj byli sędziwymi dość staruszkami. I szybko orientują się, że są znowu w roku 1963, on ma 34 lata, ona 29, całe życie przed nimi. Co zrobią? Praktyczne ćwiczenie z powiedzenia "gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła" napędza prywatną fabułę książki. Czy postanowią znowu być razem? Czy wybiorą inne ścieżki? Czy ona wróci do swojej wielkiej miłości, którą straciła w 1968 roku? Czy on wybierze swoją żonę, którą miał, kiedy z Grażyną zaczęli być kochankami? Ile będą chcieli zachować ze swojego poprzedniego życia? Ile zmienić? jak dwójka humanistów (psycholog i nauczycielka) wykorzysta swoją wiedzę z XXI wieku?

REKLAMA

To zupełnie coś innego, z czym mieliśmy do czynienia do tej pory. Coś bardziej zaskakującego nawet niż horror autorstwa Miłoszewskiego, Domofon. Przyznam, że z niecierpliwością czekam na nową powieść tego autora, który jest jednym z moich najulubieńszych. I choć żałuję, że Szacki już pewnie nie wróci, z przyjemnością poznam nowe pomysły literackie Miłoszewskiego.

Premiera Jak na razie jeszcze w tym roku, 8 listopada.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA