REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix /

"1899" to plagiat. Tak twierdzi autorka komiksów

Brazylijska autorka komiksów, Mary Cagnin, oskarżyła twórców nowego serialu Nefliksa - 1899 - o kradzież pomysłów. Komiks, do którego zdaniem twórczyni serial jest aż zanadto podobny, został wydany w 2016 roku.

21.11.2022
20:20
1899 serial plagiat netflix komiks mary cagnin dark
REKLAMA

Dołącz do Disney+ z tego linku i zacznij oglądać głośne filmy i seriale.

Zdaniem brazylijskiej artystki i twórczyni komiksów, Mary Cagnin, serial "1899" Netfliksa jest kopią jej powieści graficznej pt. "Black Silence". Najnowsza produkcja Barana bo Odara i Jantje Friese, twórców cenionego "Dark", ma być pod wieloma względami niemal identyczna z pracą ilustratorki.

Na swoim twitterowym profilu Cagnin opublikowała serię wpisów dotyczących rzekomej kradzieży pomysłów. Wskazując największe podobieńśtwa wymienia m.in. elementy scenografii, umiejscowienie akcji na statku, międzynarodową załogę, trójkąty w oczach bohaterów, wzywające ich głosy czy czarną piramidę. Co więcej, również część głębszych elementów opowieści okazało się ze sobą pokrywać - jak na przykład dramaty poszczególnych postaci.

REKLAMA

1899: twórcy oskarżeni o plagiat

REKLAMA

Brazylijka zauważyła, że owszem, jej komiks to krótka forma - można powiedzieć: komiksowa nowela - a dzięki temu kradzież dużo łatwiej rozmyć, kiedy przekłada się oryginał na kilka godzin serialu. Podkreśla zarazem, że esencja "Black Silence" została przeniesiona do produkcji Netfliksa i nie sposób tego nie zauważyć. Nie wiemy jeszcze, czy Cagnin planuje rozmówić się ze streamingowym gigantem na drodze sądowej. O sytuacji pisze coraz więcej brazylijskich mediów.

"1899" to horror historyczny, który opowiada o grupie europejskich migrantów podróżujących statkiem do Nowego Jorku. Ich podróż przeradza się w koszmar, gdy napotykają inny porzucony i wolno dryfujący statek.

W obsadzie wystąpiła międzynarodowa załoga, w tym Emily Beecham, Aneurin Barnard, Andreas Pietschmann, Miguel Bernardeau, Maciej Musiał, Lucas Lynggaard Tonnesen, Rosalie Craig, Clara Rosager, Maria Erwolter, Yann Gael, Mathilde Ollivier, Jose Pimentao, Isabella Wei, Gabby Wong, Jonas Bloquet, Fflyn Edwards, Alexandre Willaume i Anton Lesser.

1899
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA