REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

20 filmów, na które nigdy nie będziesz za stary

Do filmów, seriali i książek czasem trzeba dorosnąć, czasem bywa tak, że to, co oglądaliśmy jako dzieci, nie dorosło... do nas. Są jednak produkcje, które nie tylko wcale się nie zestarzały, ale też ty nigdy nie poczujesz, że jesteś na nie za stary. Mamy dla was 20 takich propozycji filmowych.

21.02.2022
13:30
filny na ktore nie bedziesz za stary
REKLAMA

Są takie filmy, które nigdy się nie nudzą i do których możesz wracać, ilekroć lecą w telewizji czy zauważysz ich tytuł na VHSie lub starych płytach CD. To produkcje, które jak ulubiona koszulka sprzed lat aktualnie używana do spania, rosną razem z Tobą.

REKLAMA

Na te filmy nigdy nie będziesz za stary

Nigdy nie staniesz się na tyle stary i zgorzkniały, by ten humor cię nie bawił, a historia przestała wzruszać. Oto 20 filmów, które nigdy się nie zestarzeją i do których zawsze będziesz wracać z sentymentem.

"Goonies"

Najlepsze filmy, na które nigdy nie będziesz za stary - zwiastun The Goonies

Bodaj najlepszy film przygodowy, jaki powstał. Historia grupy przyjaciół, którzy znajdują tajemniczą mapę skarbów i wyruszają w szaloną podróż, by zdobyć - jak podejrzewają - złote monety oraz kosztowne kamienie i w ten sposób uratować dom jednego z nich. Po drodze czeka ich wiele niespodzianek, niekoniecznie tych przyjemnych. Oprócz szukania tajemniczych kosztowności, będą musieli uciekać... przed mafią. Genialna historia, która przenosi do beztroskiego dzieciństwa. Pozycja obowiązkowa.

Trylogia "Powrót do przyszłości"

Powrót do przyszłości class="wp-image-11236"

Jeśli "Goonies" jest pozycją obowiązkową to trylogia Roberta Zemeckisa, jest jeszcze o jedno oczko wyżej. Historię Marty'ego McFly'a, który przenosi się w czasie, znają chyba wszyscy. Dowcipna, emocjonująca przygoda, która przenosi nas do przyszłości i przeszłości. Co najlepsze, każda z trzech części jest od siebie różna i każda jest świetna i nie odbiega poziomem od innych. Postaci, które wykreowali Michael J. Fox i Christopher Lloyd należą do kultowych. Jeden z moich ulubionych filmów, który oglądam zawsze, ilekroć jest emitowany w telewizji.

"Podróż za jeden uśmiech"

Podroz za jeden usmiech  class="wp-image-1898818"
Lobodzinski Filip;Golebiewski Henryk;Janowska Alina;Szmigielowna Teresa;Izewska Teresa;

Książki Adama Bahdaja i filmy Stanisława Jędryki to coś, co powinien znać każdy dzieciak... i dorosły. Historie pełne tajemnic, humoru, przygód zachwycają od lat kolejne pokolenia. "Podróż za jeden uśmiech" zasługuje na uwagę zarówno w wersji filmowej jak i tej w odcinkach. W główne role, Poldka i Dudusia, wcielają się Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński, którzy muszą po pierwsze znieść siebie na wzajem, choć są bardzo różni, a po drugie - co stanowi jednak większe wyzwanie - dojechać autostopem nad morze, bo zgubili pieniądze na bilet. Jeden z lepszych filmów ie tylko dla dzieci i młodzieży.

"Szatan z siódmej klasy"

Jurczak Andrzej;Milski Stanislaw;Skwark Jozef;Krawczyk Krzysztof;Lapinski Jerzy;Damiecki Maciej;Beczkowski Marian;Segala Andrzej;Zaluski Roman; class="wp-image-50884"

Adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego, opowiadająca o szalenie inteligentnym i bystrym chłopaku o imieniu Adaś, który na okres wakacji wciela się w rolę detektywa-amatora. W pałacu, którym zajmuje się brat profesora Adasia, giną drzwi. Pałac jest zabytkowy i nie można pozwolić na tak częste kradzieże. Adaś, wraz z profesorem i Wandą próbują dociec o co chodzi ze znikającymi drzwiami. Jaka historia się za tym kryje? Zagadka będzie równie niełatwa co i niebezpieczna. W tej świetnej historii będą bandyci, stare pamiętniki i miłość. Kultowa pozycja!

"Król Lew"

krol lew class="wp-image-329489"

Nie ma chyba osoby, która nie uroniłaby łzy na "Królu Lwie". Jedna z najlepszych - o ile nie po prostu najlepsza - disneyowskich animacji. Wzruszająca, zabawna, pełna piosenek, które w swojej głowie potrafi zanucić każdy. "Król Lew" to galeria świetnych, zapadających w pamięć postaci, które na stałe weszły do popkultury. Skaza, Timon, Pumba, Simba, Mufasa gwarantują wspaniałą historię, do której chce się wracać, będąc już dorosłym.

"Koralina"

koralina class="wp-image-50886"

Nieco tajemnicza, przypominająca produkcje Tima Burtona, "Koralina" porywa niezwykłą historią. Animacja jest adaptacją książki Neila Gaimana. Pewnego dnia dziewczynka o imieniu Koralina odkrywa w swoim domu tajemnicze drzwi. Jest bardzo ciekawa co za nimi się kryje. Wkrótce odkrywa, że po drugiej stronie istnieje alternatywna wersja jej rodziców, którzy początkowo wydają jej się zdecydowanie lepsi od jej prawdziwych. Dziwna historia, która miała być czymś fascynującym, zamienia się w koszmar. Co stanie się z Koraliną i jej nowym światem? Wspaniała opowieść, która nie tylko najmłodszych może zmusić do refleksji.

"Niekończąca się opowieść"

Niekończąca się opowieść class="wp-image-13288"

Kultowy film, kultowa piosenka, będąca lejtmotywem. Już pewnie słyszycie ją w swojej głowie. "Niekończąca się opowieść" to produkcja, która we wspaniały sposób otwiera się na literaturę, dając młodemu widzowi gwarancję, że dzięki książkom również może przeżyć przygodę. Baśniowy świat, który wykreował Wolfgang Petersen wraz Hermanem Weigelem w latach 80. XX wieku po dziś dzień fascynuje kolejne pokolenia i z całą pewnością zapadnie w pamięć kolejnych.

"Casper"

casper class="wp-image-50887"

Film, który mimo upływu czasu, nigdy mnie nie nudzi. Historia samotnego ojca, który wprowadza się do domu nawiedzonego przez duchy ze swoją nastoletnią córką to dawka humoru i wzruszeń. "Casper" opowiada o przyjaźni, zaufaniu, miłości, rodzinie i dorastaniu. Jeden z filmów, do którego wraca się z sentymentem. Prawdopodobnie pierwszy film, który widziałam w kinie i być może dlatego, choć na pewno nie tylko, zapadł mi w pamięć.

"Akademia Pana Kleksa"

akademia pana kleksa class="wp-image-50888"

Genialna rola Piotra Fronczewskiego, tajemnicza historia pełna piosenek, którą zna każdy nie tylko z ekranu. Adaptacja książki Jana Brzechwy, która udała się znakomicie i nie zestarzała się mimo upływu lat. Młody Adaś trafia do niesamowitej Akademii Pana Kleksa. Ten prowadzi ją z ptakiem, szpakiem Mateuszem, który pomaga mu w niektórych sprawach. Film z gatunku tych, które już dziś nie powstają i taki, którego nie przebije żaden remake.

Seria "Harry Potter"

harry potter class="wp-image-38675"

Choć dużo gorsza od powieści Joanne K. Rowling, filmowa wersja przygód o Harrym Potterze też potrafi zauroczyć i chce się do niej wracać. Osiem mniej lub bardziej porywających filmów, które w efekcie tworzą mocną serię zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Historia o Harrym Potterze to humor i wzruszenia, a także chwile grozy na ekranie. To zdecydowanie produkcje (i książki), które potrafią połączyć pokolenia.

"Kraina lodu"

kraina lodu class="wp-image-48103"

Zabawna, wzruszająca opowieść o relacji pomiędzy dwiema siostrami szturmem podbiła rynek pod koniec 2013 roku. Choć "Kraina lodu" jest filmem świeżym, biorąc pod uwagę pozycje znajdujące się w tym zestawieniu, można już stwierdzić, że z całą pewnością zapadnie w pamięć przyszłym pokoleniom, skoro teraz bawi zarówno dzieci jak i dorosłych.

Seria "Ania z Zielonego Wzgórza"

 class="wp-image-1898830"
20 filmów, na które nigdy nie będziecie za starzy

Jedna moich ulubionych serii z dzieciństwa, będąca adaptacją powieści Lucy Maud Montgomery. W filmach śledzimy życie Anny Shirley, granej przez Megan Follows. Poznajemy jej losy od momenty, gdy trafia pod opiekę do starszego rodzeństwa, Maryli i Mateusza. Śledzimy jej pierwsze przyjaźnie, miłości, upadki, wzloty. Jesteśmy świadkami jej decyzji, wątpliwości, przygód i podróży. Filmy o "Ani..." to historie, w które człowiek chce się zatopić. Tak mocno, jak mocno chciałby się przyjaźnić z dobrą Anną Shirley.

Seria "Asterix i Obelix"

asterix i obelix class="wp-image-50890"

Przygody Asteriksa i Obeliksa nigdy się nie zestarzeją, zarówno w komiksach jak i na ekranie. Trudno przywołać tu jeden tytuł, który zasługiwałby na największe uznanie. Wszystkie filmy animowane, które mają już sporo lat na karku, były świetne. Niestety produkcjom z Gérardem Depardieu nie udało się porwać publiczności tak samo. Prym wciąż wiodą filmy animowane.

"Awantura o Basię"

awantura o basie class="wp-image-50891"

Jedyną słuszną wersją tej adaptacji jest ta z 1959 roku. Absolutnie wspaniała, pewnie teraz uznawana za nieco archaiczną, produkcja dla mnie nigdy się nie zestarzeje. Rola Romana Niewiarowicza, który wcielił się w postać Antoniego Walickiego, jest absolutnie fenomenalna. Jeśli ktoś jeszcze nie widział, warto sprawdzić, choć historię samej Basi, której autorem jest Kornel Makuszyński, zna zapewne każdy.

"Shrek"

shrek hasbro dreamworks animation class="wp-image-41381"

Film, który pokazał, że dubbing może być naprawdę świetny i przystosowany do polskich realiów. Pełna humoru nie zawsze kierowanego do dzieci historia o zielonym ogrze, Shreku, który nie lubi ludzi i nie ma przyjaciół. Dialogi z tego filmu na dobre weszły do potocznego języka. Choć trudno w to pewnie uwierzyć pierwsza część o na pozór nieprzyjemnym ogrze za rok skończy 15 lat.

Seria "Toy Story"

Toy Story class="wp-image-10345"

W tym roku "Toy Story" skończyło 20 lat. Czwarta część opowieści o żyjących zabawkach, które mają o wiele poważniejsze życie, niż by nam się wydawało, wejdzie na ekrany w 2017 roku. Opowieść o Chudym i Buzzie Astralu nigdy się nie zestarzeje, bo trafia swoim humorem zarówno do najmłodszych jak i ich rodziców, którzy z sentymentem wspominają, jak pierwszą część tej serii sami widzieli w kinie, będąc jeszcze dziećmi.

"Odlot"

michael bay odlot class="wp-image-36784"

Świetna historia, która chwyta za serce i zostaje w pamięci na długo. Opowieść o Carlu, który rusza w dziwną podróż bawi i jednocześnie wzrusza widza w każdym wieku. "Odlot" to film, który zachwyca fabułą, ale także realizacją. Jedna z lepszych animacji studia Pixar, do której się wraca. I którą - jeśli jeszcze się jej nie zna - trzeba nadrobić.

"Historia żółtej ciżemki"

20 filmow na które nie bedziecie za starzy class="wp-image-1898872"

Świetna, nieco teatralna opowieść o chłopcu, Wawrzeku, który pragnie zostać rzeźbiarzem na miarę Wita Stwosza. Główną rolę w filmie, zagrał jedenastoletni wówczas Marek Konrad. W tej historii są rzeźby, są cyrkowcy i bandyci. Jest też podróż do pięknego, wielkiego miasta Krakowa, która ma być obietnicą rozpoczęcia nowego życia.

"Charlie i Fabryka Czekolady"

charlie i fabryka czekolady class="wp-image-32279"

Choć nie jest to najlepszy z filmów Tima Burtona, to jeden z takich, który świetnie potrafi łączyć pokolenia. Historia o Charlie'em, pochodzącym z biednej rodziny, który w czekoladzie kupionej za ostatnie grosze, znajduje bilet do fabryki szalonego Willy'ego Wonki, to lekcja dla dużych i małych. Ta opowieść z morałem bawi i urzeka piosenkami, jest fantastyczna, dziwna i pokręcona jak sam Willy Wonka, którego zagrał Johnny Depp.

20 filmów, na które nigdy nie będziesz za stary - "Jumanji"

G-228  Max (Russell Crowe) enjoys the company of his supposed long-lost cousin Christie Roberts (Abbie Cornish) in A GOOD YEAR. class="wp-image-50893"
REKLAMA

Film, który podobnie jak pierwsza produkcja z serii "Toy Story" skończył w tym roku 20 lat. "Jumanji" to historia, która bodaj każdy dobrze zna. Genialny film familijny z Robinem Williamsem w roli głównej. Szalona historia, przygoda, która porywa i której - mimo grożących niebezpieczeństwa - tez chciałoby się być świadkiem. Obraz, który mimo upływających lat nadal potrafi zgromadzić przed telewizorami widownię.

Tekst oryginalnie opublikowano w czerwcu 2015.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA