REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Książki

2020 to rok odwoływanych premier, domowego chleba na zakwasie, morsowania i... książek?

Książka lekiem na pandemię. Allegro podsumowało miniony rok i podzieliło się danymi dotyczącymi sprzedaży książek na swojej platformie. W 2020 r. kupiliśmy tam ponad 18 mln egzemplarzy nowych dzieł Remigiusza Mroza, starych dzieł Elizy Orzeszkowej i odgrzewanych literackich koletów Stevena Kinga.

19.03.2021
14:02
Jakie książki najchętniej kupują Polacy? Allegro podzieliło się danymi
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Oznacza to, że mimo ostrej konkurencje ze strony najgorętszych towarów tego roku – maseczek, konsol PS5 i króla polskiej pandemii, czyli papieru toaletowego – średnio co minutę do internetowych koszyków wpadało aż 35 książek.

Co szósta osoba na Allegro zakupiła w tym roku przynajmniej jedną książkę, a rekordzista zakupił zawrotną liczbę 11 482 egzemplarzy. W czasach dominacji kultury cyfrowej, powszechnego dostępu do smartfonów i tabletów oraz niskiego poziomu czytelnictwa, dane te napawają
optymizmem - mówi Jacek Weichert, dyrektor segmentu Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro.

I choć trudno powiedzieć, że Polacy masowo wpadli w literacki szał, a z szaf zaczęły nagle wchodzić legiony zakamuflowanych moli książkowych, to stała wzrostowa tendencja sprzedaży książek może napawać ostrożnym optymizmem. Dla porównania w 2019 r. na Allegro sprzedano ich niecałe 11 tys., w 2018 r. ponad 7,5 tys., a w 2017 r. 6,8 tys. Za popytem poszła podaż, na Allegro o pond 30 proc. w stosunku do zeszłego roku wzrosła średnia liczba książkowych ofert.

Sprzedaż książek na Allegro
Żródło: Allegro

Relaks z Blanką Lipińską i Pucio, żeby spacyfikować dzieci.

W dobie pracy z domu i bratobójczych walk o ograniczoną liczbę domowych komputerów największą popularnością cieszyły się książki dziecięce i młodzieżowe (29,2 proc.), dająca wytchnienie beletrystka (19,3 proc.) i nietracące nigdy na popularności podręczniki (14,9 proc). Allegro zwraca uwagę, że choć kobiety kupują nieco więcej książek (55 proc. transakcji), to i panie, i panowie kierują swój wzrok ku podobnym literackim kategoriom. Różnice widać dopiero na trzecim miejscu podium popularności – mężczyźni chętniej sięgają po książki naukowe, a kobiety po poradniki i albumy.

REKLAMA

Allegro podzieliło się także listą najlepiej sprzedających się tytułów w 2020 roku. Triumfy święciła Blanka Lipińska, której erotyczno-gangsterska historia została zekranizowana i jako film cieszyła się sporą popularnością na Netfliksie, co z pewnością dodatkowo nakręciło sprzedaż i tak już popularnej powieści.

 1. . Kolejne 365 dni - Blanka Lipińska
 2.  365 - Blanka Lipińska
 3.  Jadłonomia po polsku - Marta Dymek
 4.  Pucio mówi dobranoc - Marta Galewska-Kustra
 5.  Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek - Justyna Bednarek
 6. Hobbit - J.R.R. Tolkien
 7.  Pucio mówi dzień dobry - Marta Galewska-Kustra
 8.  Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych ludzi - Rafał Kosik
 9. Pucio zabawy gestem i dźwiękiem - Marta Galewska-Kustra
 10.  Powrót z Bambuko - Katarzyna Nosowska
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA