1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. VOD

Player stworzył serial na podstawie filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Dwa odcinki już dziś

Lokowanie produktu

2020 rok w polskim kinie należał do filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Teraz w serwisie Player możecie obejrzeć serial na podstawie produkcji opartej na faktach. Od dziś dostępne są dwa pierwsze odcinki.

24.01.2021
11:00
25 lat niewinności sprawa tomka komendy serial player

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to jeden z najgłośniejszych polskich filmów ubiegłego roku. Produkcja w reżyserii Jana Holoubka, do której scenariusz napisał Andrzej Gołda, oparta jest o prawdziwe, dramatyczne wydarzenia. W sylwestrową noc z 1996 na 1997 dokonano gwałtu i mordu w Miłoszycach. Po latach o zbrodnię niesłusznie oskarżono Tomasza Komendę (w tej roli Piotr Trojan), który został skazany na 25 lat więzienia. Sposób prowadzenia śledztwa, a także wiele nieścisłości doprowadziły do wznowienia sprawy i ostatecznie Komenda został uniewinniony po 18 latach odbytej kary.

Film o Tomaszu Komendzie zdobył dziewięć nagród, m.in. dwa Złote Lwy (dla Jana Holoubka za najlepszy debiut reżyserski i dla Piotra Trojana za najlepszą pierwszoplanową rolę męską) i dwie nagrody na Camerimage (dla Jana Holoubka i Bartłomieja Kaczmarka). Teraz w serwisie Player możemy obejrzeć produkcję oryginalną pod tym samym tytułem – „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – opartą na wspomnianym filmie.

Serial „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to przedstawienie znanej już widzom historii w nowej formie.

Obie produkcje zaczynają się tak samo. Jesteśmy w roku 2000, kiedy po sylwestrze Tomasz Komenda zostaje zgarnięty z domu przez policję i tym samym oskarżony o gwałt i morderstwo. Po kilku pierwszych scenach, które są właściwie identyczne jak w filmie, historia w serialu zaczyna być budowana inaczej. Niektóre wątki z pełnometrażowej produkcji są rozszerzone, a inne skrócone; inaczej rozłożone są pewne akcenty. Serial dzieli tę opowieść na konkretne segmenty, w pewnym sensie ją porządkując (pierwszy odcinek to „Aresztowanie”). Co ciekawe sam film i cztery odcinki (każdy ma około 30 minut), które składają się na całą serię, mają podobną długość (serial jest nieznacznie dłuższy).

Pomysł na tworzenie produkcji odcinkowych na podstawie seriali to praktyka znana i wykorzystywana od lat w przemyśle filmowym.

W Polsce jednym z najgłośniejszych twórców, którego filmy są „przerabiane” na seriale jest Patryk Vega („Służby specjalne”, „Botoks”, „Pitbull”). Tego typu produkcje pozwalają bliżej poznać bohaterów przedstawionych w filmie i dokładniej pokazać kontekst ich działań. Jak informuje Player odnośnie serialu o Tomku Komendzie:

Serial nie tylko pokazuje wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Tomasza Komendy. Pozwala także bliżej przyjrzeć się wybranym aspektom tej historii. Widzowie jeszcze lepiej poznają więzienną codzienność młodego Komendy. Zagłębią się w meandry śledztwa, które pomogło w jego uniewinnieniu oraz relacje rodzinne.

25 lat niewinnosci sprawa tomka komendy jakub cwiek bigaj class="wp-image-455380"
25 lat niewinnosci sprawa tomka komendy jakub cwiek bigaj

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca historia o ludzkim cierpieniu, strachu, nieszczęściu, ale i nadziei. Piotrowi Trojanowi w pierwszoplanowej roli partnerują m.in. Agata Kulesza grająca jego matkę, Jan Frycz, więzień o ksywie „Stary”, a także Dariusz Chojnacki w roli Remigiusza Korejwo, czyli funkcjonariusz, który przyczynił się do wypuszczenia po latach Tomka Komendy na wolność i oczyszczenia go z zarzutów.

Premiera dwóch pierwszych odcinków serialu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” już dziś, 24 stycznia, w serwisie Player. Kolejny odcinek 31 stycznia. Ostatni 7 lutego.

* Materiał powstał we współpracy z serwisem Player.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze