REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Albicla zaskarżona za wyciek danych osobowych. Firma nie pozostaje dłużna i wnosi skargę za... grafiki z tęczą

Nowy serwis społecznościowy Albicla szumnie nazywany „polskim Facebookiem” działa zaledwie kilkanaście dni, a już musi radzić sobie z dziesiątkami problemów. Jednym z nich jest prawdziwy najazd internetowych trolli, a drugim wniesione do Urzędu Ochrony Danych Osobowych skargi na spółkę administrującą Albicla.com.

29.01.2021
11:36
albicla skargi
REKLAMA
REKLAMA

W swoich podstawowych założeniach Albicla miała być prawicową i wolnościową odpowiedzią na dominację zachodnich korporacji na rynku mediów społecznościowych. Twórcy portalu szybko przekonali się jednak, że zarządzanie taką usługą jest zdecydowanie trudniejsze niż sobie wyobrażali. Nieumiejętność poruszania się w przestrzeni internetowej, błędy i zapożyczenia od Facebooka w regulaminie, a także niewystarczające zasoby technologiczne sprawiły, że Albicla błyskawicznie zamieniła się w wiecznie awaryjną wylęgarnię trolli.

Na tym nie kończą się natomiast problemy serwisu. Część użytkowników i specjalistów od bezpieczeństwa w sieci zwracała również uwagę na problematyczne zapisy w regulaminie, które dotyczą ochrony danych osobowych. Sprawa faktycznie wydaje się poważna, bo do Urzędu Ochrony Danych Osobowych już wpłynęło pięć skarg na spółkę zarządzającą Albiclą, o czym dowiedział się portal Wirtualne Media. Obecnie trwa ich analiza.

Szóste zgłoszenie pochodzi z kolei ze strony właścicieli serwisu Albicla i prawdopodobnie dotyczy przejmowania konta przez trolli.

W trakcie kilku minionych dni hakerom udało się bowiem nie tylko dotrzeć do kodu źródłowego Albicla.com i zamieścić go w sieci, ale też przejąć jej oficjalne konto. Co poskutkowało zamieszczeniem grafiki z tęczą w miejsce wszystkich wcześniejszych zdjęć zamieszczonych przez profil Albicli. W odpowiedzi właściciele serwisu całkowicie usunęli swoje konto i wnieśli do Urzędu Ochrony Danych Osobowych skargę dotyczącą naruszenia ochrony prywatnych danych. Wydaje się, że obie sprawy są ze sobą powiązane.

REKLAMA

A podobnych przypadków w kolejnych tygodniach będzie zapewne więcej, bo wprowadzenie nowych zabezpieczeń przez Albiclę nie jest wcale oczywistością. Kilka dni temu serwis znalazł się w tak poważnych kłopotach, że musiał wręcz czasowo wyłączyć wszystkim użytkownikom funkcję komentowania. Mimo tak olbrzymich wpadek pomysłodawcy „All Be Clear” z Tomaszem Sakiewiczem na czele wciąż jednak żyją wiarą w wielki i przełamanie monopolu zachodnich korporacji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA