REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Filmy /
  4. VOD

Japoński cyberpunk od Jamesa Camerona i Roberta Rodrigueza. „Alita: Battle Angel” już dziś na Cinemax i HBO GO

Japońskie science fiction od czasu „Akiry” cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie. Jedna z tego typu opowieści zainteresowała samego Jamesa Camerona, który postanowił przenieść ją na duży ekran. Ostatecznie stało się to w 2019 roku, a „Alita: Battle Angel” jest od dzisiaj dostępna też na HBO GO.

08.11.2020
11:00
alita battle angel hbo go
REKLAMA
REKLAMA

Historia filmu wyreżyserowanego przez Roberta Rodrigueza rozpoczęła się w 1990 roku, gdy w japońskim magazynie „Business Jump” rozpoczęto wydawanie mangi „Battle Angel Alita” autorstwa Yukito Kishiro. Seria cieszyła się sporą popularnością, więc w 1993 doczekała się pierwszej adaptacji w postaci dwuodcinkowej animacji. Kilka lat później na ślad obu wersji natrafił reżyser Guillermo del Toro, który pokazał je Jamesowi Cameronowi. Twórca „Titanica” i „Avatara” z miejsca zakochał się w cyberpunkowej historii Ality i już w 2000 roku zarejestrował internetową domenę zapowiadającą powstanie filmowej wersji.

Wczesne prace nad stworzeniem „Alita: Battle Angel” ruszyły już w 2003 roku, ale sprawa ciągle się opóźniała ze względu na inne projekty reżysera. W kolejnych latach James Cameron poświęcił się w pełni stworzeniu „Avatara” i jego sequeli, ale nie chciał przekazać sterów nikomu innemu. Dopiero w następnej dekadzie przekonał go do siebie Robert Rodriguez („Sin City – miasto grzechu”, „Od zmierzchu do świtu”).

Film „Alita: Battle Angel” trafił na ekrany kin 14 lutego 2019 roku. Dzięki HBO GO można go właśnie nadrobić.

Główne role w produkcji zagrali Rosa Salazar, Christoph Waltz, Jennifer Connelly, Ed Skrein i Mahershala Ali. Recenzje w prasie były mieszane, choć z przewagą tych bardziej pozytywnych. Pochwały płynęły przede wszystkim pod adresem aktorów i specjalistów od efektów specjalnych. Z kolei twórcy scenariusza – James Cameron i Laeta Kalogridis – zostali podani mocnej krytyce (naszą recenzję „Alita: Battle Angel” znajdziecie TUTAJ).

Nową wersję z entuzjazmem przyjęli za to fani oryginalnego komiksu. W pewnym środowiskach Alita była wręcz stawiana za wzór ciekawej kobiecej bohaterki i w opozycji do takich postaci jak Rey ze „Star Wars” i Kapitan Marvel z Marvel Cinematic Universe. Pozytywne reakcje nie do końca przełożyły się natomiast na wyniki w box office. Film Rodrigueza zarobił 404 mln dol., ale według niektórych źródeł nie wystarczyło to, by zrekompensować wcześniejsze wydatki 20th Century Fox.

REKLAMA

„Alita: Battle Angel” jest już dostępna na HBO GO. Telewizyjna premiera rozpocznie się o 20:10 na Cinemax.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA