REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

To już całkowity koniec sprzedaży nie tylko kodów, ale również kont Netfliksa na Allegro. I bardzo dobrze!

Allegro zakazuje sprzedaży nie tylko kodów umożliwiających dostęp do usług VOD takich jak Netflix, ale również całych kont, które bywały tańsze niż zwykły abonament. To świetna wiadomość.

19.07.2018
16:38
netflix horror / allegro
REKLAMA
REKLAMA

Jedna z największych platform e-commerce w Polsce zaktualizowała swój regulamin o zapis, który zakazuje „sprzedaży kodów, które umożliwiają przeglądanie treści multimedialnych w postaci tzw. video on demand”. Okazuje się, że w praktyce „kody” to coś więcej niż ciąg znaków przepisany z karty podarunkowej.

I bardzo dobrze, bo tanie konta Netflix na Allegro to był spory problem.

Odsprzedaż tego samego konta kilku osobom, tak jak handlowanie danymi logowania do kont założonych na kolejne karty płatnicze, to prawdziwa plaga. Klienci zawsze szukają tańszego dostępu do zbiorów, ale kupowanie i współdzielenie danych logowania, zwłaszcza z obcymi ludźmi, tak naprawdę niewiele różni się od piractwa.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży „kodów” interpretowałem jednak jako ograniczenie handlu właśnie „kodami” z kart-zdrapek. Aktualizacja regulaminu nie wspominała o danych logowania do kont użytkowników, które na aukcjach pojawiały się przecież od lat. Skontaktowałem się jednak z Allegro, by to uściślić.

Niezmiernie mnie cieszy, że Allegro całkowicie kończy z handlem kontami w usłudze Netflix.

Przedstawiciel firmy, z którym rozmawiałem, wyjaśnił, że przez „kody” rozumiane są „wszelkiego rodzaju kody, hasła, tokeny, klucze lub konta”. Od teraz nie można sprzedawać nie tylko ciągów znaków z kart podarunkowych, ale również loginów oraz haseł do usług VOD, w tym do np. Netfliksa.

Sprawa sprzedaży dostępu do kont budziła od zawsze spore kontrowersje. Użytkownicy widzieli w tym szansę na tani dostęp do usługi. Sprzedawcy zarabiali na generowaniu takich kont, a Allegro zdawało się przymykać na ten proceder oko. Inkasując oczywiście pieniądze z prowizji od sprzedaży.

Poprosiłem przedstawiciela Allegro o wyjaśnienie, dlaczego podjęto taką decyzję i dlaczego zakaz pojawił się akurat teraz.

Ta zmiana jest wynikiem nakładania się na siebie wielu aspektów tak i prawnych, jak i praktycznych związanych z obrotem towarami, które zostały objęte zakazem. Ich sprzedaż za pośrednictwem Allegro wywoływała wątpliwości natury prawnej, związane z niejednoznacznymi zapisami prawnymi, ale i etycznej. I oczywiście nie był to temat nowy, bo debatowaliśmy nad nim przez dłuższy czas, wspólnie z prawnikami i zainteresowanymi stronami - wyjaśnia Paweł Klimiuk, Dyrektor komunikacji korporacyjnej Allegro.

Niezmiernie mnie cieszy, że chociaż zajęło to „dłuższy czas”, to wreszcie Allegro ten zakaz wprowadziło. Oczywiście zniknięcie kont Netflix z Allegro nie sprawi, że te lewe konta znikną całkowicie, ale utrudni to cwaniakom zarabianie w moralnie wątpliwy sposób.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży kont ucieszy z pewnością dostawców VOD, ale to też świetna wiadomość dla użytkowników.

Twórcy usługi Netflix wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Nie limitują liczby sprzętów, na których użytkownik może być zalogowany, tak jak większość polskich dostawców VOD. Pozwalają też na tworzenie subkont i oglądanie różnych materiałów jednocześnie przez kilka osób. Użytkownicy jednak zwyczajnie tego nadużywają.

Netflix testuje teraz nowy cennik, który wygląda jak odpowiedź na współdzielenie kont. Pojawia się w nim nowy, jeszcze droższy pakiet Ultra. Jako jedyny będzie oferował możliwość oglądania filmów i seriali na czterech urządzeniach naraz. W pakiecie Premium zostanie wprowadzone ograniczenie do dwóch sprzętów.

REKLAMA

Trudno się jednak dziwić takim ruchom.

Netflix właśnie stracił sporo wartości na giełdzie, a przyczyną był wolny przyrost nowych użytkowników. Z pewnością fakt, że wiele osób składa się na jedno konto, chociaż nie mieszkają pod jednym dachem - a często nawet się nie znają - miał na to wpływ.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA