REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki /
  3. Filmy

To wydarzyło się naprawdę. Już we wrześniu poznacie historię, której boją się banki

Polska opinia publiczna uwielbia historie demaskujące różne grupy społeczne. Szerokie dyskusje mieliśmy już o środowiskach lekarzy, księży, farmaceutów, polityków, policjantów, a teraz przyszedł czas na bankierów. „Banksterzy” mają wstrząsnąć ich (i naszym) światem już 30 września.

16.09.2020
9:09
bansketrzy premiera książki Adama guza
REKLAMA
REKLAMA

W ciągu kilku latach czytaliśmy dziesiątki dramatycznych historii o polskich frankowiczach i ich losach. Ten temat, inspirując się prawdziwymi wydarzeniami, na warsztat wziął Adam Guz, doradca finansowy i jeden z najbardziej znanych polskich biznesmenów. Guz przez wiele lat zasiadał w radach nadzorczych spółek giełdowych, a jako pisarz zadebiutował trzy lata temu książką „19 dołków, czyli jak ukraść spółkę”. Sensacyjna powieść nie przypadkiem nawiązuje do gry w golfa – jej autor jest uzależnionym od tego sportu wicemistrzem polski golfowo-brydżowym.

W nowej powieści Guza, „Banksterzy”, pieniądze również grają pierwsze skrzypce.

banksterzy książka zapowiedź

Miejscem akcji jest siedziba GoBanku. To tam włodarze podejmują decyzję o wprowadzeniu nowej oferty. Ta – w teorii – ma być atrakcyjna dla klientów. W praktyce chodzi o to, żeby bez skrupułów i z uśmiechem na ustach nabić jak najwięcej ludzi w butelkę, a przy okazji – własne kabzy. Prezesem banku jest Adam o pseudonimie Siekiera. Ksywka dużo mówi o mężczyźnie – jest ostry i bezkompromisowy. Do pracy wybiera najmocniejszych i takich, który klientelę potrafią sobie owinąć wokół palca. A takich, którzy łapią się na chwyty marketingowe i manipulacje banku, jest sporo. Na przykład Artur i Mateusz. Zaprzyjaźnieni mężczyźni rozkręcają wspólny biznes, ale do szczęścia potrzeba im jeszcze pieniędzy. Skuszeni nowym produktem GoBanku, związują umowę z instytucją finansową. To będzie początek ich kłopotów. Kredytobiorcy wpadną w spiralę brutalnych mechanizmów, gdzie dobro i spokój człowieka nie znajdują się na liście priorytetów.

Historia Guza to nie tylko książka. Już 16 października na ekrany kin wejdzie film na podstawie powieści.

Autorem scenariusza jest właśnie Guz, a na stołku reżyserskim zasiadł Marcin Ziębiński. Ziębiński na swoim koncie ma pracę na planie takich seriali jak „Znaki” od AXN czy „Miasto skarbów” produkcji Telewizji Polskiej. W filmie zagrały znane nazwiska polskiej kinematografii. W bezdusznego prezesa Adama wcielił się Tomasz Karolak, a w dwóch nieświadomych niczego klientów banku – Antoni Królikowski (Mateusz) i Rafał Zawierucha (Artur). Panom partnerować będą m.in. Katarzyna Zawadzka, Magdalena Lamparska i Małgorzata Kożuchowska. Ponadto w „Banksterach” nie zabraknie Jana Frycza, Marcina Bosaka i Ewy Kasprzyk.

Zarówno książka jak i film mają przedstawić „historię, której boją się banki”. Czy wzorem produkcji Patryka Vegi („Botoks”) i Wojtka Smarzowskiego („Kler”) rozpoczną na nowo dyskusję o frankowiczach i ich kredytach? Sam, tak medialny, temat z pewnością dołoży cegiełkę do potencjalnego sukcesu tak książki, jak i filmu.

Premiera książki „Banksterzy” autorstwa Adama Guza już 30 września nakładem wydawnictwa Mova.

REKLAMA

* Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem Mova.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA