REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Filmy

To wydarzyło się naprawdę. Już we wrześniu poznacie historię, której boją się banki

Polska opinia publiczna uwielbia historie demaskujące różne grupy społeczne. Szerokie dyskusje mieliśmy już o środowiskach lekarzy, księży, farmaceutów, polityków, policjantów, a teraz przyszedł czas na bankierów. „Banksterzy” mają wstrząsnąć ich (i naszym) światem już 30 września.

16.09.2020
9:09
bansketrzy premiera książki Adama guza
REKLAMA
REKLAMA

W ciągu kilku latach czytaliśmy dziesiątki dramatycznych historii o polskich frankowiczach i ich losach. Ten temat, inspirując się prawdziwymi wydarzeniami, na warsztat wziął Adam Guz, doradca finansowy i jeden z najbardziej znanych polskich biznesmenów. Guz przez wiele lat zasiadał w radach nadzorczych spółek giełdowych, a jako pisarz zadebiutował trzy lata temu książką „19 dołków, czyli jak ukraść spółkę”. Sensacyjna powieść nie przypadkiem nawiązuje do gry w golfa – jej autor jest uzależnionym od tego sportu wicemistrzem polski golfowo-brydżowym.

W nowej powieści Guza, „Banksterzy”, pieniądze również grają pierwsze skrzypce.

banksterzy książka zapowiedź

Miejscem akcji jest siedziba GoBanku. To tam włodarze podejmują decyzję o wprowadzeniu nowej oferty. Ta – w teorii – ma być atrakcyjna dla klientów. W praktyce chodzi o to, żeby bez skrupułów i z uśmiechem na ustach nabić jak najwięcej ludzi w butelkę, a przy okazji – własne kabzy. Prezesem banku jest Adam o pseudonimie Siekiera. Ksywka dużo mówi o mężczyźnie – jest ostry i bezkompromisowy. Do pracy wybiera najmocniejszych i takich, który klientelę potrafią sobie owinąć wokół palca. A takich, którzy łapią się na chwyty marketingowe i manipulacje banku, jest sporo. Na przykład Artur i Mateusz. Zaprzyjaźnieni mężczyźni rozkręcają wspólny biznes, ale do szczęścia potrzeba im jeszcze pieniędzy. Skuszeni nowym produktem GoBanku, związują umowę z instytucją finansową. To będzie początek ich kłopotów. Kredytobiorcy wpadną w spiralę brutalnych mechanizmów, gdzie dobro i spokój człowieka nie znajdują się na liście priorytetów.

Historia Guza to nie tylko książka. Już 16 października na ekrany kin wejdzie film na podstawie powieści.

Autorem scenariusza jest właśnie Guz, a na stołku reżyserskim zasiadł Marcin Ziębiński. Ziębiński na swoim koncie ma pracę na planie takich seriali jak „Znaki” od AXN czy „Miasto skarbów” produkcji Telewizji Polskiej. W filmie zagrały znane nazwiska polskiej kinematografii. W bezdusznego prezesa Adama wcielił się Tomasz Karolak, a w dwóch nieświadomych niczego klientów banku – Antoni Królikowski (Mateusz) i Rafał Zawierucha (Artur). Panom partnerować będą m.in. Katarzyna Zawadzka, Magdalena Lamparska i Małgorzata Kożuchowska. Ponadto w „Banksterach” nie zabraknie Jana Frycza, Marcina Bosaka i Ewy Kasprzyk.

Zarówno książka jak i film mają przedstawić „historię, której boją się banki”. Czy wzorem produkcji Patryka Vegi („Botoks”) i Wojtka Smarzowskiego („Kler”) rozpoczną na nowo dyskusję o frankowiczach i ich kredytach? Sam, tak medialny, temat z pewnością dołoży cegiełkę do potencjalnego sukcesu tak książki, jak i filmu.

Premiera książki „Banksterzy” autorstwa Adama Guza już 30 września nakładem wydawnictwa Mova.

REKLAMA

* Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem Mova.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA