REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Banksy ufundował łódź, która dryfuje po Morzu Śródziemnym. Jej zadanie? Pomoc uchodźcom

Dziewczynka w kamizelce ratunkowej z boją w kształcie serca — taka grafika zdobi łódź o nazwie Louise Michel, dryfującą po Morzu Śródziemnym i niosącą pomoc uchodźcom. Fundatorem łodzi jest brytyjski artysta Banksy.

28.08.2020
12:45
banksy louise michel lods uchodzcy morze srodziemne
REKLAMA
REKLAMA

Banksy konsekwentnie od lat ukrywa swoją tożsamość, ale dzięki podejmowanym co chwila nowym inicjatywom, artysta nie daje o sobie zapomnieć. Niedawno uchylił rąbka tajemnicy i pokazał się w londyńskim metrze, gdzie zmalował (dosłownie) graffiti zachęcające do noszenia maseczek w zbiorkomie.

Teraz zrobiło się o nim głośno za sprawą pływającej po Morzu Śródziemnym łodzi Louise Michel, której załoga ma za zadanie nieść pomoc uchodźcom. Jak się okazało, fundatorem łodzi, której nazwa nawiązuje do słynnej francuskiej rewolucjonistki i feministki, jest Banksy.

„Nie mogę zatrzymać tych pieniędzy”

Jak donosi „Guardian”, to sam artysta wyszedł z inicjatywą sfinansowania jachtu, zwracając się jeszcze w zeszłym roku do Pii Klemp, aktywistki społecznej i kapitanki statku, która miała już doświadczenie niesienia pomocy uchodźcom na morzu.

Jestem artystą z Wielkiej Brytanii i w swoich pracach poruszałem już m.in. temat kryzysu migracyjnego. Oczywiście zarobionych w ten sposób pieniędzy nie mogę zatrzymać. Czy mogłabyś za nie kupić na przykład nową łódź? Proszę, daj znać. Świetna robota, Banksy

— taką wiadomość otrzymała od Banksy'ego Pia Klemp. Na początku aktywistka myślała, że to żart. Wkrótce jednak okazało się, że autorem wiadomości naprawdę jest Banksy, a jego propozycja jest jak najbardziej poważna.

Kobieca załoga ratuje uchodźców

Większość załogi Louise Michel stanowią kobiety (w końcu patronka łodzi była feministką). Łódź wyruszyła na Morze Śródziemne z Włoch 18 sierpnia. Do tej pory uratowano już 89 osób, w tym 14 kobiet i czwórkę dzieci.  Zadaniem załogi jest sprowadzenie migrantów na ląd, zanim zostaną przechwyceni przez libijską straż przybrzeżną, która lokuje zatrzymanych w obozach dla uchodźców.

Ufundowaną przez Banksy'ego łódź ozdabia ilustracja nawiązująca do jego słynnej grafiki „Dziewczynka z balonikiem”. Tym razem przedstawiona przez artystę dziewczynka ma na sobie kamizelkę ratunkową i trzyma boję w kształcie serca.

To nie pierwszy raz, gdy Banksy wstawia się za uchodźcami

Jak napisał sam Banksy w liście do aktywistki, tematyka dotykająca kryzysu migracyjnego już nie raz pojawiała się w jego pracach. Niedawno na aukcji sprzedano jego tryptyk pt. "Widok Morza Śródziemnego, 2017". Obrazy tylko pozornie przypominają arkadyjskie pejzaże: kiedy przyjrzymy się im bliżej, dostrzeżemy pływające wśród fal i leżące na brzegu morza pomarańczowe kamizelki — w domyśle pozostawione po migrantach, którzy utonęli podczas przeprawy przez Morze Śródziemne.

Tryptyk był wystawiony na aukcji pod koniec lipca tego roku (obok dzieł Rembrandta, Chagalla i Picassa) i został sprzedany za ok. 2,2 mln funtów.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA