REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Zniszczone dzieło Banksy'ego sprzedane za zawrotną kwotę. Droższe niż oryginał

Pamiętacie obraz Banksy'ego, który został zniszczony zaraz po tym, jak wylicytowano go za grubą kasę? Znów go sprzedano i to za o wiele wyższą cenę niż za pierwszym razem.

15.10.2021
14:45
Banksy: Zniszczone dzieło sprzedane za grube miliony. Droższe niż oryginał
REKLAMA

Dla tych, którzy pamięć mają świetną, ale krótką, przypominam - w październiku 2018 roku pod młotek poszło dzieło Banksy'ego Girl with Balloon (Dziewczynka z balonikiem). Kolekcjonerka, która wylicytował dzieło artysty za milion funtów (niecałe 5,5 mln zł), szybko przeżyła prawdziwy szok. Oto dzieło zaczęło ulegać samozniszczeniu, cięte na wąskie kawałeczki na oczach wszystkich uczestników aukcji.

REKLAMA

Girl with Baloon Banksy'ego zmieniła się w Love in the Bin

Obraz zmienił się niespodziewanie w performance. Przemiana, przerażająca i zachwycająca jednocześnie, była cudownie spójna z wartościami, które do tej pory prezentował uliczny artysta niechętny elitarystycznej sztuce kosztującej krocie. Choć zaplanował skrupulatnie całe to przedstawienie, nie wszystko przebiegło po jego myśli. Wbudowana we framugę niszczarka zacięła się, zostawiając część dzieła nienaruszoną. Wiemy, że nie taki był zamysł artysty, bo sam Banksy napisał po aukcji na Instagramie, że urządzenie podczas prób działało prawidłowo za każdym razem.

REKLAMA

Love in the bin (Miłość w śmietniku), bo tak teraz nazywa się dzieło, stało się dzięki temu Tym Genialnie Zniszczonym Obrazem Banksy'ego i zyskało nowe znaczenie i nową wartość. Gdy pojawiło się ponownie na londyńskiej aukcji, zostało wyceniane na 4-6 mln funtów. Po 10 minutach zażartej walki zostało sprzedane za 16 mln funtów (niemal 87 mln zł). Prowadzący aukcje tuż przed jej przybicie zażartował "Nie jestem w stanie wam powiedzieć, jak bardzo boję się uderzyć tym młotkiem".

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA