REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

„Batwoman” wraca na HBO GO, ale bez Batwoman — recenzja otwarcia 2. sezonu

„Batwoman” wraca na HBO GO z 2. sezonem, ale pod maską nietoperza nie ma już Kate Kane. Sprawdziliśmy, jak twórcy serialu poradzili sobie z odejściem Ruby Rose, czyli aktorki wcielającej się w tytułową rolę.

19.01.2021
19:00
batwoman 2 sezon recenzja hbo go ryan wilder
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż superbohaterka portretowana przez Ruby Rose okazała się Paragonem Odwagi i jedną z najważniejszych istot w multiwersum w ramach crossovera „Crisis on Infinite Earths”, to teraz już wiemy, że przyjaźń Kobiety-Nietoperza z telewizyjnej Ligi Sprawiedliwości oraz Supergirl nie zastąpi nam bromance’u Flasha i Green Arrowa. Aktorka wcielająca się w Batwoman zabiła ćwieka twórcom seriali z cyklu „Arrowverse” i nie będzie już grać Kate Kane.

Spodziewaliśmy się co prawda, że w wyniku takiego obrotu spraw „Batwoman” zostanie skasowana, ale byłoby to nie bardzo fair wobec pozostałych członków obsady oraz całej ekipy pracującej nad tym serialem. Na szczęście stacja CW zdecydowała się mimo wszystko tę produkcję kontynuować — zarówno bez Ruby Rose, jak i bez jej bohaterki. Zdecydowano się przepisać scenariusz tak, by strój należący do Kate Kane przekazać w ręce zupełnie nowej postaci.

Uwaga na spoilery.

Co się stało z pierwszą Batwoman?

Miałem obawy co do tego, jak ten wątek zostanie potraktowany, ale twórcy nie robią z tego jakiejś wielkiej tajemnicy, jak to miało miejsce w przypadku finałowej serii „House of Cards”, w której nie brał udziału Kevin Spacey wcielający się we Franka Underwooda. Pierwszy odcinek 2. sezonu „Batwoman” o wszystko mówiącym tytule „Co się stało z Kate Kane”, już na samym wstępie wyjaśnia nieobecność bohaterki, bo rozpoczyna się od… katastrofy lotniczej.

batwoman 2 sezon recenzja serial hbo go ryan wilder class="wp-image-485248"

Okazuje się, że pomiędzy 1. i 2. sezonem serialu Kate Kane wyruszyła w podróż do National City w ramach konsultacji nt. kryptonitu, czyli jedynego materiału na świecie, który potrafi zranić Kryptonian takich jak Superman i Supergirl oraz przebić pancerz Batwoman. Jej samolot rozbił się jednak tuż przed lądowaniem w Gotham City. Ciała kobiety nie odnaleziono, bo stacja CW zostawiła sobie tu otwartą furtkę, ale szanse na odkręcenie tego są malutkie.

Nie liczyłbym zarówno na powrót Ruby Rose do roli Batwoman w tym prawdziwym świecie, jak na powrót Kate Kane do świata żywych w tym fikcyjnym.

Na przestrzeni tego odcinka jej bliscy w postaci Jacoba, Alice, Mary, Sophie i Luke’a powoli godzą się z faktem, że kobieta, która była dla nich kolejno córką, bliźniaczką, siostrą, kochanką i przyjaciółką, zginęła. Ten ostatni trzeźwo zresztą w pewnym momencie zauważył, iż szanse na to, że Kate przeżyła rozbicie samolotu bez ochrony w postaci stroju Batwoman, są niewielkie — a jak się szybko okazało, sam pancerz transportowany w luku bagażowym przetrwał.

batwoman 2 sezon recenzja serial hbo go ryan wilder class="wp-image-485245"

Charakterystyczny kostium Batmana, przerobiony na wersję kobiecą przez Kate Kane w poprzednim sezonie, znalazła Ryan Wilder, czyli młoda dziewczyna, którą gra Javicia Leslie. To właśnie ona, a nie żadna z dotychczas znanych nam postaci w postaci np. Mary albo Sophie zacznie w tym sezonie walczyć ze złem i występkiem w Gotham jako świeżo upieczona Kobieta-Nietoperz. Zdążyliśmy się o niej już zresztą dowiedzieć tego i owego.

Kim jest Ryan Wilder, czyli nowa Batwoman?

Nowa główna bohaterka „Batwoman” jest ofiarą bezdusznego systemu. Została za młodu sierotą i tylko cudem trafiła na przybraną matkę o dobrym sercu, ale gdy tylko życie ich obu zaczęło się układać, squattersi powiązani z gangiem Alice je zaatakowali. Kobieta, która wychowywała Ryan Wilder, zginęła w wyniku tej napaści, a jakby tego było mało, dziewczyna trafiła do więzienia za posiadanie narkotyków z zamiarem ich późniejszej dystrybucji, w co została wrobiona.

batwoman 2 sezon recenzja serial hbo go ryan wilder class="wp-image-485260"

Ryan nie może znaleźć pracy, mieszka w samochodzie i ma poczucie, że świat potraktował ją niesprawiedliwie, dlatego strój Batwoman potraktowała jako prezent od losu, dzięki któremu zemści się za wszystkie dotychczas doznane krzywdy. Zakłada go i rusza tropem gangu Alice, ale stawia ją to na kursie kolizyjnym z Tommym Elliotem, który poddał się operacji plastycznej i wmówił światu, że jest Bruce’em Wayne’em powracającym po latach do Gotham…

„Batwoman” rozstawiło już pionki na szachownicy w obliczu nowego status quo.

Ryan została nową Batwoman, której w walce z przestępcami będą pomagali towarzysze Kate, czyli Mary oraz Luke. Sophie i Jacob pogrążeni są w żałobie, a Alice, czyli bliźniacza siostra Kate, straciła w życiu cel. Psychopatka wyjaśniła przy tym Tommy’emu, dlaczego nie zabiła siostry wcześniej i jaki był jej plan — okazuje się, iż chciała doprowadzić do tego, by to ojciec obu kobiet zabił Batwoman i dopiero potem odkrył, iż pod maską kryła się Kate.

REKLAMA
batwoman 2 sezon recenzja serial hbo go ryan wilder class="wp-image-485254"

W kolejnych odcinkach będziemy zapewne obserwować, jak kolejne postaci radzą sobie z żałobą. Jak na razie Alice, której egzystencja kręciła się dookoła Kate, odzyskała w życiu cel i jest nim zemsta. Okazuje się bowiem, że za rozbiciem samolotu, którym podróżowała Batwoman, stoi tajemnicza Safiyah, która już wcześniej próbowała ją zabić i przestała tylko na chwilę w ramach zerwanej już umowy z Julią Pennyworth…

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA