REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Benedict Cumberbatch jest spokrewniony z twórcą postaci Sherlocka Holmesa, a to nie koniec ciekawostek

Odtwórców roli Sherlocka Homesa w historii kina i telewizji było wielu. Współcześnie w serialu BBC gra go Benedict Cumberbatch. Okazuje się, że ma z tą postacią więcej wspólnego, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

03.01.2017
19:15
sherlock benedict cumberbatch sir arthur conan doyle
REKLAMA
REKLAMA

Sherlock produkcji BBC to jeden z najgłośniejszych seriali ostatnich lat. Obecnie emitowany jest czwarty sezon produkcji, który składa się, podobnie jak poprzednie serie, z trzech odcinków. Benedicta Cumberbatcha w roli kultowego detektywa mogliśmy podziwiać na ekranie telewizora już kilkanaście razy.

Benedict Cumberbatch dla wielu osób jest idealnym wyborem na odtwórcę Holmesa przeniesionego do współczesności.

Serial BBC nie jest co prawda wierną adaptacją przygód tego bohatera, ale wykorzystuje motywy i historie opisane ponad sto lat temu przez Sir Arthura Conana Doyle'a. Aktor idealnie sportretował uroczego i genialnego socjopatę, który próbuje radzić sobie w nierozumiejącym go społeczeństwie.

Jak się przy tym okazuje, Cumberbatch ma z postacią fikcyjnej postaci więcej wspólnego niż tylko odgrywanie jej na telewizyjnym ekranie. Jak podaje portal Independent.co.uk badacze odkryli powiązanie pomiędzy aktorem wcielającym się w Sherlocka a twórcą tej postaci.

Sherlock - 4 sezon - pytania class="wp-image-77825"

Benedict Cumberbatch i Sir Arthur Conan Doyle są spokrewnieni.

Pokrewieństwo wykazane przez badaczy z Ancestry.com to oczywiście tylko ciekawostka. Benedict Cumberbatch nie jest bezpośrednim potomkiem zmarłego w 1930 roku autora, a piątą wodą po kisielu. Cumberbatch i Doyle mają jednego wspólnego przodka, którym był Jan z Gandawy żyjący w latach 1340-1399.

Jan z Gandawy, książę Lancaster, jest siedemnastym pradziadkiem Benedicta Cumberbatcha, a jednocześnie piętnastym pradziadkiem Sir Arthura Conana Doyle'a. O tej postaci zaś wiemy sporo dlatego, że Jan był jednym z synów Edwarda III, króla Anglii, a jego matką była Filipa de Hainault - córka hrabiego Hainaut.

Wśród potomków Jana z Gandawy oprócz Benedicta Cumberbatcha i Sir Arthura Conana Doyle'a znaleźli się syn Henryk IV, Henryk V i Henryk VI - historyczni władcy Anglii.

Aktor wcielający się w rolę Holmesa dzieli przodków również z innymi postaciami historycznymi. Jedną z nich jest Alan Turing, którego Benedict Cumberbatch grał w Gra tajemnic z 2014 roku. To zresztą nie koniec powiązań.

Po premierze Twelve Years a Slave okazało się, że jeden z przodków Cumberbatcha był powiązany z handlem niewolnikami w Barbados, a inny - Noel Carlisle Rees - pomagał uciec alianckim żołnierzom z Grecji w trakcie II wojny światowej.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA