REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Literacka Nagroda Nobla 2016 dla Boba Dylana!

Tegorocznym laureatem najważniejszego światowego wyróżnienia w dziedzinie literatury, Literackiej Nagrody Nobla, został Bob Dylan.

13.10.2016
13:15
Bob Dylan laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2016
REKLAMA
REKLAMA

Bob Dylan to urodzony w 1941 roku piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jego twórczość była już nagradzana Grammy, Oscarem i Pulitzerem, jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla wymieniany był wcześniej wielokrotnie.

REKLAMA

Wśród faworytów do tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wskazywani byli Haruki Murakami i Adonisa, czyli Ali Ahmad Said.

Literacka Nagroda Nobla uchodzi za najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie. Przyznawana jest od 1901 roku, za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”. Jej laureat otrzymuje 8 mln koron szwedzkich - około 3,5 mln złotych. Ponadto przyczynia się ona do kolosalnego zwiększenia sprzedaży – tydzień po ogłoszeniu wyników, liczba sprzedawanych książek ubiegłorocznej zwyciężczyni, Alice Munro, wzrosła o 3-4 tysiące procent. Nobla w dziedzinie literatury otrzymało dotychczas czterech polskich autorów: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Wśród potencjalnych kandydatów do otrzymania nagrody wymienia się poetę Adama Zagajewskiego i pisarkę Olgę Tokarczuk.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA