REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Chajzer i Karolak pozwani przez Feminotekę. Chodzi o molestowanie kobiet podczas „Ameryka Express”

Program „Ameryka Express” miał być po prostu kolejną odsłoną popularnego programu telewizji TVN. Zachowanie części uczestników podczas jednego z wyzwań wzbudziło jednak ogromne poruszenie. Filip Chajzer, Tomasz Karolak i Jakub Urbański całowali i dotykali kobiety bez ich zgody. Teraz mogą za to zapłacić.

11.03.2019
19:15
chajzer karolak ameryka express
REKLAMA
REKLAMA

„Azja Express” to jeden z tych programów, które albo się uwielbia, albo nie znosi. Produkcja cieszyła się jednak na tyle dużą popularnością, że w 3. sezonie stacja postanowiła nieco zamieszać w dotychczasowej formule. Zamiast do Azji uczestnicy zostali wysłani w podróż po Ameryce Południowej.

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w jednym z odcinków dostali oni zadanie posmarowania ust popularnym w Peru afrodyzjakiem i pocałowanie trzech kobiet w usta. Znaczna część bohaterów programu prosiła najpierw Panie o zgodę, a potem całowała np. w policzek. Trzech uczestników nie przejmowało się jednak zdaniem kobiet nieświadomych, że biorą udział w popularnym show z dalekiej Polski.

Bez uprzedniej zgody całować Peruwianki zaczęli Filip Chajzer, Tomasz Karolak i Jakub Urbański. Ten pierwszy złapał też jedną z kobiet za pierś.

Po emisji epizodu wiele osób poczuło się oburzonych zachowaniem trzech uczestników. Sprawa została obszernie opisana w polskich mediach, ale zamiast słów skruchy i przeprosin pojawiły się ataki na dziennikarzy. Filip Chajzer zdecydował się nawet upublicznić na swoim profilu w mediach społecznościowych prywatne zdjęcie dziennikarki, która jako pierwsza wyraziła swoje oburzenie. Co wydaje się jeszcze bardziej poruszające w kontekście zaangażowania gwiazdy TVN-u w walkę ze zjawiskiem szkolnego hejtu.

Dlatego po kilku miesiącach zainterweniować postanowiły przedstawiciele Fundacji Feminoteki i Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Chajzera, Karolaka i Urbańskiego. Fundacje uważają, że uczestnicy dopuścili się napaści na tle seksualnym:

Uważamy, że mężczyźni występujący w programie "Ameryka Express" działając przemocą, polegającą na wykorzystaniu swojej przewagi fizycznej, płciowej i rasowej nad pokrzywdzonymi oraz podstępem, polegającym na wykorzystaniu zaskoczenia i dezorientacji pokrzywdzonych, dopuścili się napaści na tle seksualnym - napisała Fundacja Feminoteka w poście na swoim Facebooku.

Polskie prawo dopuszcza do oskarżenia obywatela, który popełnił przestępstwo za granicą.

REKLAMA

Warunkiem jest uznanie dokonanego czynu za przestępstwo również przez prawo kraju, gdzie został popełniony. Według Feminoteki tak właśnie jest w tym przypadku. Decyzja, czy rozpocząć sprawę przeciwko gwiazdom „Ameryki Express”, leży teraz po stronie prokuratury.

Tymczasem Filip Chajzer i Tomasz Karolak w rozmowie z dziennikiem Fakt odmówili komentowania sprawy. Stwierdzili jedynie, że paniom z obu fundacji chodzi o rozgłos. Stacja TVN najwyraźniej ocenia jednak sprawę inaczej niż pozwani mężczyźni. Już wcześniej przeprosiła bowiem za niestosowną konkurencję i usunęła odcinek z serwisu VOD – Player.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA