REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Malarze "Chłopów" i "Twojego Vincenta" ujawnili szokujące warunki pracy. Twierdzą, że byli wyzyskiwani

Choć "Chłopi i "Twój Vincent" to bez wątpienia hitowe filmy, malarze, którzy pracowali przy tych projektach, odsłonili szokujące kulisy pracy na planach. Ich zdaniem zostali wykorzystani, nie zarabiając tyle, ile powinni. Do całej sprawy odniosła się już firma BreakThru, tworząca oba obrazy.

04.12.2023
14:17
Chłopi Twój Vincent
REKLAMA

O niskich zarobkach malarzy, którzy współpracowali przy "Chłopach" głośno było już jakiś czas temu. Teraz Oktawia Kromer z "Gazety Wyborczej" rozszerzyła temat, skupiając się mocniej na warunkach ich pracy, również przy poprzednim projekcie reżyserii DK Welchman "Twój Vincent".

REKLAMA

Więcej o "Chłopach" przeczytasz w Spider's Web:

Artyści "Chłopów" i "Twojego Vincenta" odsłonili warunki pracy na planach filmów.

Z opublikowanego tekstu można dowiedzieć się, że artyści malowali obrazy po kilkanaście godzin dziennie, również w weekendy, walcząc o tytuł pracownika miesiąca, gdzie nagrodą za ten tytuł były m.in. gadżety, nowy iPhone. Artyści mieli też spać na podłodze, byli też ciągle ponaglani i zarabiali nieadekwatnie do nakładu pracy. Przy "Chłopach" pracowało 100 malarzy animatorów, a w "Twoim Vincencie" 125 artystów. Dziennikarka "Wyborczej", Oktawia Kromer, porozmawiała z 9 malarzami i 2 innymi pracownikami, z których pięć osób działało przy "Twoim Vincencie", 2 przy "Chłopach", a 4 osoby przy obu filmach.

Z reportażu dowiadujemy się, iż na podstawie umowy o dzieło malarze mieli wynajmować mieszkania, gdzie spali po 8 osób na karimatach w pomieszczeniach pozbawionych światła oraz ciasnych boksach, które ulokowane zostały na terenie hali studia w Gdańsku. Artyści mieli być też namawiani do pracy po godzinach.

Chłopi zwiastun

Jedna z malarek mówiła w reportażu o nieadekwatnych zarobkach do ilości godzin. Jej zdaniem, choć ogłoszenie mówiło o zarobkach na poziomie "minimum 4 tys. zł brutto", taką kwotę osiągano jedynie przy pracy po kilkanaście godzin dziennie i w niektóre weekendy. Miały zdarzać się okresy, gdzie pensja wynosiła 2 tys. zł brutto. Jak się okazuje, wśród malarzy znaleźli się też tacy, którzy byli zadowoleni z pracy na planie, twierdząc, że m.in. mieli dość elastyczny grafik.

BreakThru Film odniosło się do całego zamieszania

REKLAMA

Do całego zamieszania odniosło się też Studio BreakThru Film, które w rozmowie z Wyborczą podkreśliło, że zarobki netto malarzy za 6 ostatnich miesięcy pracy przy "Chłopach" wyniosły 7020,93 zł (przy "Twoim Vincencie" było to 4275,95 zł). Z pracy przed zakończeniem kreatywnego procesu zrezygnowało też 10 % malarzy, którzy pracowali przy "Twoim Vincencie" oraz 25 % z tych, którzy pracowali przy "Chłopach". Osoby ze studia BreakThru Film podkreślały że "Twój Vincent" był filmem znacznie łatwiejszym w namalowaniu.

Przy Chłopach potrzebowaliśmy ludzi z innymi zdolnościami i innym warsztatem, z przywiązaniem do detali, szczegółów. Była to praca bardziej wymagająca, ale warto również wspomnieć, że większość malarzy przy Twoim Vincencie pracowała niecały rok, a produkcja Chłopów trwała ponad 2 lata - tłumaczyli przedstawiciele studia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA