REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Jest pierwszy zwiastun "Chłopów". Reżyserami są twórcy filmu "Twój Vincent"

Twórcy nominowanego do Oscara filmu "Twój Vincent" zaprezentowali dzisiaj pierwszy zwiastun "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta. Wciągający, barwny i emocjonujący teaser przypomina serię obrazów pędzla Józefa Chełmońskiego, a przenikająca przez ekran kultura polskich wsi i ludowość sprawia, że ponownie chce się sięgnąć po dzieło rodzimego noblisty.

29.06.2023
13:52
Jest pierwszy zwiastun "Chłopów". Reżyserami są twórcy filmu "Twój Vincent"
REKLAMA

W sieci zadebiutował pierwszy zwiastun filmu "Chłopi" w reżyserii DK Welchman, znanej również jako Dorota Kobielak, i Hugh Welchmana. Ich nazwisko brzmi znajomo nie bez powodu - para reżyserów jest odpowiedzialna bowiem za głośną produkcję "Twój Vincet" z 2017 roku, czyli pierwszą w historii pełnometrażową animację malarską, powstałą na kanwie obrazów tytułowego malarza - Vincenta van Gogha. Ożywione dzieła legendarnego postimpresjonisty, opowiadające o życiu artysty i jego tajemniczej śmierci, zamknięte w półtoragodzinnym filmie, zachwyciły publiczność na całym świecie. Tym razem Welchmanowie postanowili zainspirować się dziełem Władysława Reymonta i stworzyli iście malarską produkcję w oparciu o dzieło polskiej klasyki literatury.

REKLAMA

Twórcy filmu "Twój Vincent" zaprezentowali zwiastun produkcji "Chłopi"

DK Welchman zainspirowała się "Chłopami" Reymonta zupełnie przypadkowo, słuchając audiobooka podczas pracy. Zafascynowana dziełem, w którym odkryła ogrom symboliki i niezwykłą malarskość, postanowiła pokazać książkę mężowi, który także był zachwycony nagrodzonym Noblem dziełem. Nadchodząca produkcja może być zatem dobrym powodem, by po latach ponownie sięgnąć po powieść Reymonta i dostrzec w niej piękno, które umykało podczas czytania lektury w czasach szkolnych.

Czy tego chcemy, czy nie, ta książka jest o nas, bo wszyscy jesteśmy tak naprawdę ze wsi. I to poszukiwanie naszej tożsamości gdzieś w nas cały czas tkwi, ciągnie nas do źródeł, intryguje nas, bez względu na to, czy pochodzimy z Francji, Wielkiej Brytanii czy Polski. Jest w tej książce jakaś uniwersalna prawda o nas

- skomentowała DK Welchman.

A wspomniane piękno pokazuje już sam półtoraminutowy zwiastun, który ogląda się jak ożywione obrazy Józefa Chełmońskiego. Kamila Urzędowska wcieli się w rolę Jagny, a Robert Gulczyk zagra Antka Borynę. W pozostałych rolach pojawią się także Mirosław Baka, Julia Wieniawa, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Maciej Musiał oraz Małgorzata Kożuchowska.

Stworzenie "Chłopów" wyglądało podobnie jak prace nad produkcją "Twój Vincent". Klasyczne kadry z aktorami, które były początkowym etapem kręcenia filmu, były malowane w stylu obrazów Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata i Ferdynanda Ruszczyca. Nad 72 tys. kadrami-obrazami pracowało ponad 100 plastyków w studiach filmowych w Polsce, Ukrainie, Serbii i na Litwie, podaje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Premiera filmu "Chłopi" 13 października 2023 roku.

Zwiastun filmu "Chłopi"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA