REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Czarnek przyznał najważniejsze odznaczenie w edukacji... parze od billboardów antyaborcyjnych

Minister Edukacji i Nauki odznaczył Katarzynę i Mateusza Kłosów za „szczególne zasługi”. A dokładniej: za oblepienie Polski billboardami z płodami.

Antyaborcyjne billboardy kilka miesięcy temu zdominowały reklamową przestrzeń miejskiego krajobrazu. Obok głosu sprzeciwu wobec rozwodów („Kochajcie się, mamo i tato”) najliczniejsze plakaty dotyczyły właśnie aborcji (czy też, zdaniem autorów akcji, „afirmacji życia”), której temat rozgorzał w związku z wydarzeniami z jesieni 2020 roku. Billboardowe przedsięwzięcie to element presji, który ostatecznie jednak, według przeprowadzonego przez instytut IBRIS sondażu, nie wpłynął na nastroje społeczeństwa zgodnie z oczekiwaniami. Zdecydowana większość (ponad 80 proc.) opinii publicznej nie zmieniła swojego nastawienia pod wpływem plakatów, przy czym 6,7 proc. zmieniło poglądy w tej sprawie na bardziej liberalne. Jedynie 2,6 proc. ankietowanych dało się przekonać do bardziej konserwatywnej wizji.

Tak czy owak, akcja, zgodnie z przypuszczeniami, zaogniła konflikt i sprowokowała do kontrofensywy. Choć przekonywano, że ten styl przekazu podprogowego nie wzbudza żadnych negatywnych emocji, w kontekście niedawnej decyzji TK i nastrojów społecznych trudno o bardziej mylną diagnozę.

Za kampanię odpowiada Fundacja Nasze Dzieci — Edukacja, Zdrowie, Wiara z Kornic na Śląsku. Jej prezesem jest Mateusz Kłosek, właściciel firmy Eko-Okna (2 mld zł przychodu w 2020 roku).

17.06.2021
17:05
czarnek medal odznaczenie billboardy antyaborcyjne
REKLAMA

To właśnie on i jego żona, zdaniem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, zasłużyli na wyjątkowe wyróżnienie: najważniejsze odznaczenie w polskiej edukacji.

REKLAMA

Tak jest: Przemysław Czarnek wręczył Katarzynie i Mateuszowi Kłoskom medal komisji Edukacji Narodowej za „szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania”. Medal ten jest wręczany od 1956 roku. Otrzymują go osoby w znaczący sposób zasłużone dla oświaty i wychowania, działające w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych, tworzenia programów, podręczników, pomocy naukowych.

Państwo Kłoskowie to małżeństwo, które przeprowadziło akcję edukacyjną o niezwykle pozytywnym, pięknym przekazie, na niespotykaną dotąd skalę. Bardzo Państwu za to dziękujemy i gratulujemy

— powiedział minister Przemysław Czarnek.

Zgodnie z Kartą nauczyciela medal jest nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli, czyli autorom wybitnych prac pedagogicznych, nauczycielom podejmującym nowatorskie formy i metody pracy edukacyjnej, autorom utworów literackich, popularnonaukowych, filmowych etc.

Państwo Kłoskowie przeznaczyli 5,5 mln zł na billboardy, w których wykorzystali ilustrację rosyjskiej artystki, nie zgadzającej się z wydźwiękiem całej akcji. W nagrodę otrzymali najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie edukacji.

Nie do końca rozumiem, jakim faktycznym osiągnięciem w tej dziedzinie legitymują się państwo Kłoskowie, ale zdaniem ministra Czarnka inwazja antyaborcyjnych plakatów to akcja na medal. Taki obraz nasz.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA