REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

"Dom z papieru" - finał. Jak zakończył się serial?

"Dom z papieru" Netfliksa zakończył się wraz z finałem 5. sezonu serialu, który ponownie podbił serca widzów na całym świecie. Ostatnie odcinki zwieńczyły historię naszych ulubionych postaci - dowiedzieliśmy się, jak potoczyły się losy słynnego gangu Profesora, którego poczynania z wypiekami na twarzy śledziliśmy od pierwszych odcinków. Co wydarzyło się w finale i jak skończył się "Dom z papieru"? Sprawdzamy zakończenie hitu Netfliksa.

09.12.2021
6:07
dom z papieru sezon 5 zakończenie wyjaśnienie postacie
REKLAMA

"Dom z papieru" dobiegł końca. Ostatnie odcinki 5. sezonu serialu miały swoją premierę na Netfliksie w ostatni piątek, przyszedł zatem czas, by pożegnać się z tą nierówną, ale wiernie oglądaną przez fanów na całym świecie produkcją.

W ostatnim czasie pozwoliłem sobie naskrobać kilka zdań opinii na temat drugiej połowy finału, która okazała się zaskakująca lepsza od wrześniowych odcinków. Skoro już żegnamy się z serialem, wypadałoby też napisać coś dla tych, którzy są ciekawi losów poszczególnych bohaterów, a nie mieli czasu i/lub cierpliwości oglądać ostatnich epizodów. Co wydarzyło się w finale "Domu z papieru"?

REKLAMA

Dom z papieru: zakończenie i losy postaci

Jednym z najważniejszych forteli - finałem "Planu Tomcio Paluch" - Profesor przeszedł do ostatecznych negocjacji w momencie, w którym, jak mogłoby się wydawać, władze miały jego i cały gang w garści. Chwilę wcześniej rozpoczęło się przesłuchanie i próba pójście na ugodę z Denverem, a sam Sergio, który dołączył do reszty pojmanych w banku, został uwięziony wraz z Raquel (przy okazji postanowił jej się oświadczyć; Lizbona, rzecz jasna, powiedziała "tak"). Złoto nie znajdowało się już w zbiorniku wodnym; zostało ukryte przez ekipę Rafaela, syna Berlina. Tymczasem powodzenie planu zależało od przekonania policjantów o obecności kruszcu właśnie we wspomnianym zbiorniku.

Dawna przeciwniczka Profesora, Sierra, miała zlokalizować nieoczekiwanie przechwycone złoto; po pewnym czasie udało jej się dotrzeć na pewną działkę. Sierra i jej ekipa szybko orientują się, że fragmenty tzw. trawnika z rolki, kamiennej ścieżki i reszty warstwy wierzchniej gruntu ukrywają to, po co przybyli. Przy okazji uruchamiają alarm, który ściąga na miejsce inną uzbrojoną po zęby grupę i Rafaela. Oba zespoły mierzą do siebie z broni.

Tymczasem Tamayo kontynuuje przesłuchania. Sądzi, że członkowie gangu wiedzą, gdzie jest zaginiona fortuna - nie przypuszcza, że w akcję zamieszana jest jeszcze trzecia strona. Dowódca ugina się pod rosnącą presją - jeśli złoto nie zostanie wkrótce odnalezione, Hiszpania pogrąży się w bezprecedensowym kryzysie finansowym. Stawia więc ultimatum - grozi Profesorowi, że dokona egzekucji całej grupy, chyba że ten ujawni mu lokalizację złota. Sergio odpowiada, że ten czyn nieodwracalnie skaże jego i cały kraj na ostateczną utratę majątku. Ostatecznie Tamayo się poddaje i robi to, co nakazuje mu Profesor, zdając sobie sprawę, że jest to najlepsza alternatywa.

Na konferencji prasowej oświadcza, że policja przechwyciła dwie ciężarówki wypełnione złotem. Dodaje też, wciąż powtarzając słowa Sergia, że dowódca gangu przybył do banku negocjować warunki kapitulacji i zapobiec eskalacji. Wyjaśnia, że gang Dalego został pokonany dzięki sprawnemu policyjnemu i wojskowemu śledztwu. Oczom wszystkich ukazują się dwie eskortowane ciężarówki (wcześniej przygotował je Profesor) - kuglarska sztuczka, która imituje powrót złota do Banku. Wówczas panika zaczęła ustępować, a rynki międzynarodowe wracają do normy. "Sztaby złota" w obu ciężarówkach to w istocie pokryty złotem mosiądz. Była to część planu, o której nie wiedział żaden z członków ekipy napadającej poza Martinem.

dom z papieru sezon 5 finał serialu recenzja opinie class="wp-image-1849141"
Dom z papieru - finał
REKLAMA

Tamayo zdaje sobie sprawę, że wyrażając zgodę na ten spektakl ocali hiszpańską gospodarkę - świat uwierzy, że rezerwy złota państwa pozostały nietknięte i ponownie zabezpieczone. Prawda o tym oszustwie z założenia miałaby nie wyjść na jaw, bo Hiszpania "nigdy nie wykorzystuje swojego złota do zawierania umów handlowych"; stanowią one raczej symboliczną reprezentację bogactwa kraju, miraż, wsparcie psychologiczne. Najważniejsze było przywrócenie wiary społeczności międzynarodowej w ich zabezpieczenie, by cała sfera biznesowa i handlowa mogła przepływać bez zakłóceń, starym trybem. Tak też się stało - media poinformowały, że "giełda się uspokoiła, a kryzys zadłużeniowy jest pod kontrolą".

Sierra unika rozlewu krwi - przekazuje Rafaelowi notatkę od jego wuja, Profesora. Po jej lekturze Rafael, chcąc pozostać wiernym rodzinie, godzi się podzielić złoto z drużyną Sergia. Tymczasem Tamayo, kontynuując konferencję prasową, informuje opinię publiczną, że wszyscy członkowie gangu Dalego zginęli w strzelaninie. W rzeczywistości Tamayo zgodził się na drugą część układu, zdając sobie sprawę z konsekwencji odmowy. "Albo obaj wygramy, albo obaj przegramy", powiedział mu Profesor. Nie chcąc burzyć wszystkiego, co opowiedział podczas konferencji, jednocześnie odkrywając, że złoto jest fałszywe, dowódca zdecydował się uczynić z tego mirażu tajemnicę hiszpańskiego rządu, która będzie przekazywana z prezydenta na prezydenta.

Cały gang został objęty programem ochrony światków; członkowie ekipy rozpoczęli nowe życie w Portugalii, gdzie trafi też złoto. Profesor, Lizbona, Rio, Denver, Sztokholm, Manila, Helsinki, Palermo, Pampeluna i Bogota ocaleli. Napad na Bank Hiszpanii ostatecznie kosztował życie Nairobi i Tokio, która do samego końca pozostała niewidoczną narratorką.

"Dom z papieru" obejrzysz w serwisie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA