REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

El Chapo skazany. Historię najsłynniejszego żyjącego bossa narkotykowego poznasz na Netfliksie

Joaquin „El Chapo” Guzman przez długie lata był najważniejszą osobą w Meksyku. Jako boss najpotężniejszego kartelu narkotykowego popełnił dziesiątki zbrodni i zarobił miliardy dolarów. Po kilkumiesięcznym procesie mężczyzna został uznany za winnego i grozi mu dożywocie. Historię jego dojścia na szczyt i upadku poznacie dzięki serialowi Netfliksa.

13.02.2019
11:05
el chapo netflix
REKLAMA
REKLAMA

Serial „El Chapo” to koprodukcja Netfliksa i stacji telewizyjnej Univision. Premierowy sezon produkcji trafił do serwisu w 2017 roku i cieszył się całkiem dużą popularnością. Nie powinno to dziwić, bo Joaquin „El Chapo” Guzman jest bohaterem jednej z najbardziej interesujących i przerażających historii meksykańskiego kartelu.

Mężczyzna został powiązany ze światem przemytu narkotyków już w młodzieńczych latach przez swojego wujka. Szybko zdołał się jednak usamodzielnić. W latach 70. i 80. „El Chapo” (zwany tak z powodu swojego niskiego wzrostu - 1,68 m) sukcesywnie wspinał się po drabince kartelu. Był ambitny i okrutny. Zasłynął choćby tym, że osobiście mordował szmuglerów, którzy nie dostarczyli przesyłki na czas. Po rozpadzie największej meksykańskiej organizacji przestępczej - Guadalajary - Guzman stał się jednym z liderów mniejszego kartelu Sinaloa. Po zwycięskiej wojnie z rywalizującym gangiem z Tijuany, jego władza stała się niepodważalna. I to mimo faktu, że „El Chapo” został aresztowany i skazany. Zza krat dalej kierował działaniami kartelu poprzez pośredników, a w 2001 roku udało mu się uciec z więzienia.

Wszystkie te wydarzenia produkcja Netfliksa przedstawia w 1. sezonie.

Twórcy serialu nie wahają się pokazywać w pełnej skali brutalności działań „El Chapo”. Granego przez Marco de la O, Joaquina Guzmana nie bez powodu wielokrotnie porównuje się do bohatera innej produkcji dostępnej w serwisie, czyli Pablo Escobara z „Narcos”. Według danych amerykańskich służb jego kryminalne imperium w pewnym momencie było nawet większe od tego stworzonego przez Escobara. Co ciekawe, „El Chapo” pojawia się też jako drugoplanowa postać w spin-offie produkcji, czyli „Narcos: Meksyk”, gdzie wcielił się w niego Alejandro Edda.

W 2. sezonie produkcja opisuje ucieczkę szefa kartelu z więzienia i kolejne wojny z rywalizującymi organizacjami. Ostatnia z dotychczas wyprodukowanych serii „El Chapo” przedstawia wydarzenia związane z zakrojonym na szeroką skalę poszukiwaniem i próbami złapania Guzmana przez meksykańską armię i amerykańską agencję DEA, do czego ostatecznie doszło w 2014 roku. To właśnie 3. sezon obrazuje też drugą brawurową ucieczkę bossa z więzienia.

Ostatecznie „El Chapo” nie zdołał na dobre uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Po raz trzeci złapano go w 2016 roku.

REKLAMA

Amerykański sąd uznał dzisiaj Joaquina Guzmana winnym wszystkich dziesięciu postawionych mu zarzutów związanych z handlem i przemytem narkotyków. Mężczyźnie grozi dożywocie. W trakcie procesu byli członkowie kartelu, ochroniarze i kobiety El Chapo opowiedzieli ze szczegółami o jego okrutnych metodach i popełnianych przez niego licznych przestępstwach. Wygląda na to, że Guzmana w spotka sprawiedliwy wyrok. Decyzja o tym, jaką poniesie karę, zapadnie 25 czerwca tego roku. Ale to nadal nie jest koniec wojny ze zorganizowaną siatką karteli narkotykowych.

Serial „El Chapo” jest w całości dostępny na platformie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA