REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

„Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach” to książka od fanów dla fanów

Zastanawialiście się kiedyś, czemu mieszkanie Moniki jest fioletowe? Wyobrażaliście sobie jakby to było, gdyby w głównych bohaterów „Przyjaciół” wcielali się inni aktorzy? Próbowaliście zrobić listę wszystkich gwiazd, które gościnnie wystąpiły w serialu? Tak? W takim razie „Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach” to książka napisana z myślą właśnie o was.

29.10.2020
20:52
Friends. Przyjaciele na zawsze. Recenzja książki o serialu Przyjaciele
REKLAMA
REKLAMA

W zeszłym roku obchodziliśmy 25-lecie serialu „Przyjaciele”. Ponad ćwierć wieku temu szóstka znajomych wtargnęła w nasze życia i wciąż jest w nich obecna. Chociaż ostatni odcinek sitcomu wyemitowano w 2004 roku, popularność serialu wcale nie spadła. Netflix dobrze zdaje sobie z tego sprawę, dlatego włodarze platformy postanowili zatrzymać go w bibliotece serwisu za wszelką cenę (od 2018 roku za licencję na jego wyświetlanie płacą 100 mln dolarów rocznie). Dzięki temu fani regularnie mogą powracać do ulubionych odcinków, a nowi widzowie mają szansę zapoznać się z kultową już produkcją. I chociaż ci ostatni burzyli się swego czasu na obecne w niej elementy różnych fobii, to przecież potrafi ona bawić niemniej niż w zamierzchłych latach 90. i początkach XXI wieku.

Przyjaciele” są więc prawdziwym fenomenem popkulturowym.

Wydana z okazji 25-lecia serialu książka „Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach” zabiera nas za kulisy serialu, który na stałe wpisał się do świadomości milionów widzów na całym świecie. Jest to podróż bardzo interesująca, bo Gary Susman, Jeannine Dillon i Bryan Cairns wykonali kawał dobrej (i pewnie często żmudnej) roboty. Znajdziemy tu najciekawsze fragmenty wywiadów z osobami zaangażowanymi w produkcję, ułożone w historię początków sitcomu. Dowiemy się w jaki sposób narodził się sam pomysł, jaka była droga do jego realizacji i jak ukształtowała się znana nam forma.

Nie brakuje tym samym mnóstwa ciekawostek. Dzięki książce fani serialu poznają odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania, jak chociażby dlaczego mieszkanie Moniki wygląda tak a nie inaczej czy dlaczego odcinkom nadano nazwy zaczynające się od słów „ten, w którym”. Autorzy udokumentowali, w jaki sposób postacie ewoluowały z pierwotnych wyobrażeń do bohaterów, jakich znamy z małego ekranu. Wszystko to zostało napisane z godną pozazdroszczenia pasją. Podczas lektury łatwo sobie wyobrazić, że po prostu słuchamy miłośników „Przyjaciół”, którzy dzielą się z nami insiderskimi informacjami. Wiele z nich z pewnością znamy, ale i tak miło sobie je przypomnieć.

Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach/Wydawnictwo SQN class="wp-image-457342"
Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach/Wydawnictwo SQN

Clou całej zabawy, zgodnie z tytułem książki, leży w opisach najlepszych odcinków serialu.

Susman, Dillon i Cairns wybrali po dziesięć odcinków ze wszystkich dziesięciu sezonów „Przyjaciół”. Skwapliwie opisali ich fabułę i opatrzyli komentarzem, uzasadniając swój wybór. Zwracają w nich uwagę na wszelkie aspekty, dlaczego akurat dany epizod zasługuje na szczególną uwagę. A przecież, jak dowiemy się (albo to sobie utrwalimy) z początku wydawnictwa, powodów popularności całej produkcji jest całkiem sporo. W końcu zmieniła ona nasze postrzeganie rodziny i okazała się głosem całego (dorosłego już) pokolenia X. Wszystko to zostało bogato zilustrowane zdjęciami z sitcomu i licznymi materiałami dodatkowymi (m.in. szlak przepływu informacji o zdradzie Rossa, porównanie prawdziwego i zmyślonego CV Joeya).

Autorzy potrafią trafić w czułe miejsca serc i umysłów miłośników „Przyjaciół”. Mimo to są bardzo powierzchowni. Lektura może więc się szybko znudzić. Nie ma tu zaskakujących odkryć i wniosków. Ale też nie o to tutaj chodzi. Wybrana przez Susman, Dillon i Cairns forma z pewnością zapewni fanom wycieczkę po wspomnieniach o najlepszych chwilach spędzonych z serialem. Natomiast przytaczane alternatywne linie fabularne rozbudzą ich wyobraźnię. Ta kultowa produkcja mogła bowiem wyglądać zupełnie inaczej, ale szybko przekonacie się, że raczej nie lepiej. Mamy tym samym do czynienia bardziej z opisem fenomenu, niż jego analizą.

Przyjaciele/Warner Bros. class="wp-image-457339"
Przyjaciele/Warner Bros.
REKLAMA

„Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach” to książka od fanów dla fanów.

Nie jest co prawda pozycją obowiązkową, ale bez wątpienia będzie się pięknie prezentować na półce każdego miłośnika serialu. Co więcej, każdy, kto przeżywał perypetie Moniki, Rossa, Rachel, Joeya, Chandlera i Phoebe nieraz zechce do niej powrócić. Dokładnie tak samo jak do ulubionych odcinków produkcji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA