REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Seriale

„Gambit królowej” mógł trafić do kin już w 2009 roku. Heath Ledger chciał go wyreżyserować

Największym październikowym hitem platformy Netflix jest bez wątpienia serial „Gambit królowej”. Dyskusje na temat produkcji wciąż się toczą, ale co ciekawe jej sukces mógł nastąpić o wiele wcześniej. Już w 2007 roku pojawiły się bowiem plany ekranizacji powieści Waltera Tevisa, której reżyserem chciał bardzo zostać Heath Ledger.

03.11.2020
14:34
Gambit królowej miał być filmem. A Heath Ledger chciał go wyreżyserować
REKLAMA
REKLAMA

„Gambit królowej” to jedno z głośniejszych success stories serwisu Netflix w bieżącym roku. Licząca siedem odcinków zamknięta produkcja spotkała się z niezwykle życzliwą reakcją widzów, krytyków i przedstawicieli branży rozrywkowej. W którą stronę nie spojrzymy, to znajdzie się tam jakaś pochwała wyrażona pod adresem aktorów lub twórców serialu. Jednym z autorów tego sukcesu jest Allan Scott znany wcześniej z takich produkcji jak „Wiedźmy”, „Upadłe Anioły” i „Sanatorium poetów”.

Nie wszyscy odbiorcy wiedzą jednak, że to tak naprawdę pseudonim artystyczny Allana Shiacha. Dlatego początkowo nie skojarzono, że mowa o scenarzyście, który pracował nad ekranizacją „Gambitu królowej” od ponad dziesięciu lat. Książka Tevisa według pierwotnej wersji miała bowiem trafić do kin a nie na VOD (mało kto zresztą mógł wówczas przewidzieć wybuch popularności streamingu).

Allan Shiach już w 2007 roku rozmawiał o filmie „Gambit królowej”. Główną rolę miała zagrać Ellen Page, a za reżyserię odpowiadać Heath Ledger.

gambit królowej heath ledger class="wp-image-458782"
Foto: Heath Ledger w filmie Tajemnica Brokeback Mountain/Kimberly French/Universal Pictures

Gwiazdor takich produkcji jak „Mroczny Rycerz” i „Tajemnica Brokeback Mountain” znajdował się wówczas u absolutnego szczytu swojej kariery. Dlatego jego wsparcie miało kluczowe wsparcie dla produkcji. W wywiadzie udzielonym portalowi The Independent w 2008 roku współscenarzysta „Gambitu królowej” opowiadał o kulisach przygotowań do stworzenia filmowej wersji. Okazuje się, że mający problemy z nadużywaniem leków na receptę i uzależnieniami Ledger czuł niezwykłą bliskość z Beth Harmon (więcej na temat prawdziwej historii nadużywania środków uspokajających stojącej za fabułą „Gambitu królowej” przeczytacie na Rozrywka.Blog).

W wyniku wielokrotnych rozmów z aktorem Shiach doszedł do wniosku, że to właśnie on powinien wyreżyserować „Gambit królowej” (wcześniej z udziału w projekcie rezygnowali Michael Apted i Bernardo Bertolucci). Heath Ledger przystał na tę propozycję i namówił nawet Ellen Page do zagrania głównej roli. Obaj twórcy przez trzy miesiące pracowali nad scenariuszem filmu, wysłali go już nawet do swojej największej gwiazdy, a Ledger miał też wiele pomysłów na temat kolejnych członków obsady. Prace na planie miały ruszyć pod koniec 2008 roku. Niestety, 22 stycznia popularny aktor został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Przyczyną śmierci było przypadkowe przedawkowanie leków.

REKLAMA

Serial „Gambit królowej” znajdziecie na platformie Netflix.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA