REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Tak, George R.R. Martin w tym roku wyda książkę z uniwersum Pieśni Lodu i Ognia. Nie, nie będą to Wichry zimy

To raczej nie jest dla nikogo niespodzianką. George R.R. Martin potwierdził, że Wichry zimy nie ukażą się w tym roku. Autor Pieśni Lodu i Ognia zapowiedział za to wydanie innej książki osadzonej w tym uniwersum.

26.04.2018
9:00
George R.R. Martin Fire & Blood
REKLAMA
REKLAMA

Pieśn Lodu i Ognia to zdaniem wielu największe dzieło Martina. Wielotomowa saga znalazła miliony czytelników na całym świecie i doczekała się adaptacji w formie serialu, zgodnie uznawanego za jeden z najlepszych w historii telewizji. Jednak w parze z popularnością i jakością nie idzie szybkość publikacji. Gra o tron ukazała się w 1996 roku (w Polsce dwa lata później), a ostatni z dotychczasowych tomów, czyli Taniec ze smokami, w 2011 roku (w Polsce drugi tom w 2012 roku). I choć znamy już tytuły dwóch ostatnich części Pieśni Lodu i Ognia, to daty ich wydań pozostają tajemnicą.

Co jakiś czas mówi się o tym, że Wichry zimy są niemal ukończone i trafią do naszych rąk w ciągu kilku miesięcy.

Sam George R.R. Martin podsyca te doniesienia, by następnie bezceremonialnie je zgasić zapowiedzią zupełnie nowej książki, nad którą właśnie pracuje. Co prawda od premiery Tańca ze smokami dostaliśmy Świat Lodu i Ognia czy Rycerza Siedmiu Królestw, ale to nie to samo, co kontynuacja serii. Wielu spodziewało się, że skoro serialowa Gra o tron wyprzedziła już wydarzenia z książek, to może autor opublikuje Wichry zimy jeszcze w 2018 roku. Niestety, pisarz wprost oznajmił, że szósty tom cyklu nie ukaże się w tym roku.

George R.R. Martin zapowiedział natomiast, że w 2018 roku do sprzedaży trafi Fire & Blood.

REKLAMA

Pisarz poinformował, że arcymaester Gyldayn nareszcie ukończył pierwszą część swojego monumentalnego dzieła. Fire & Blood opisuje wydarzenia rozgrywające się 300 lat przed akcją Gry o tron i jest kroniką rodu Targaryenów. Pierwszy tom przedstawi historię dynastii od Aegona Zdobywcy, który podporządkował sobie Siedem Królestw, do czasów Aegona III, zwanego Zgubą Smoków. George R.R. Martin obiecuje, że książka jest naprawdę obszerna, a tekst wzbogacono ponad 75 czarno-białymi ilustracjami Douga Wheatleya.

Premierę Fire & Blood zaplanowano na 20 listopada. Polskie wydanie książki przygotuje wydawnictwo Zysk i S-ka. Autor ma w planach także napisanie drugiego tomu kroniki, poświęconego dalszym władcom z rodu Targaryenów. Pisarz zaznaczył jednak, że trzeba będzie na niego poczekać kilka lat, bo w międzyczasie zajmie się on innymi projektami. Byłoby miło, gdyby jednym z nich okazały się Wichry zimy. Nie spodziewam się jednak, by książka była gotowa przed zakończeniem serialu, które poznamy w przyszłym roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA