REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Książki
 3. Seriale

Kim są Starkowie, Targaryenowie i Lannisterowie? Przypominamy historie najważniejszych rodów w Grze o tron

Uniwersum stworzone przez George’a R.R. Martina to fikcyjny świat, który luźno bazuje na ziemskim średniowieczu. Ogromną rolę odgrywają w nim szlacheckie rody. Przybliżamy historię najważniejszych z nich.

05.12.2018
21:26
gra o tron rody
REKLAMA
REKLAMA

Siedem królestw północy w prozie George’a R.R. Martina i bazującym na niej serialu rządzonych było historycznie przez kilka rodów. Na długie lata władzę w Królewskiej Przystani skonsolidowali Targaryenowie, zostawiając głowie rodziny Starków status namiestnika północy.

Kto tak naprawdę rządzi w Westeros?

Na chwilę przed rozpoczęciem się Gry o tron ród Targaryenów jednak upadł. Do władzy doszli Baratheonowie i Lannisterowie. Nie byli oni jedynymi szlachcicami, którzy liczyli się w południowym Westeros, ale podporządkowali sobie inne rodziny, które w przeszłości miały większe znaczenie.

Podczas lektury kolejnych powieści składającej się na sagę Pieśń lodu i ognia oraz oglądania następujących po sobie sezonów serialu łatwo się pogubić w tym, kto jest kim. Postanowiliśmy przygotować ściągawkę, która pozwoli łatwo sobie przypomnieć genezę najważniejszych postaci.

Gra o tron - kim są Targaryenowie?

gra o tron: rody targaryenowie class="wp-image-226097"

To jeden z najważniejszych rodów w Westeros. W czasach, o których opowiada Gra o tron, niemal wyginęli, ale wcześniej przez trzy stulecia po Podboju, gdy Aegon Zdobywca atakując ze Smoczej Skały podporządkował sobie Westeros, sprawowali władzę nad innymi rodami, rzadko się z nimi mieszając - zamiast tego dopuszczali małżeństwa sióstr i braci.

Kres ich władzy położyła dopiero Rebelia Roberta, który wściekł się, gdy jego ukochana Lyanna Stark została „uprowadzona” przez dziedzica tronu, Rhaegara - tak naprawdę jednak uciekła z własnej woli. Wojna, która w wyniku tych zdarzeń wybuchła, doprowadziła do śmierci Szalonego Króla i jego pierwszego potomka. Robert Baratheon został po niej koronowany.

W czasie akcji serialu ród Targaryenów - potomków valyriańskich lordów, którzy w przeszłości władali smokami - odradza się za sprawą Daenerys oraz… Jona Snowa. Okazało się, że nie był on bękartem Neda Starka, tylko powitym w tajemnicy synem jego siostry oraz Rhaegara o imieniu Jaehaerys. Daenerys jest z kolei jego ciotką.

 • Siedziba: Smocza Skała
 • Herb: czerwony trójgłowy smok na czarnym tle
 • Motto: Ogień i krew!

Gra o tron - kim są Starkowie?

gra o tron: rody starkowie class="wp-image-227384"

George R.R. Martin albo nie czytał komiksów Marvela, albo był ich wielkim fanem. Tak czy inaczej, członkiem jednego z rodów mógłby być Iron Man, czyli Tony Stark. Tak jak na południu przez stulecia rządzili Targaryenowie, tak Starkowie władają mroźną Północą i obejmują swoimi wpływami ziemie aż do Muru. Byli niezależnymi władcami, póki Torrhen Stark nie uklęknął przed Aegonem Zdobywcą.

Gra o tron z początku jest kroniką rodu Starków. Eddark Stark, który pomagał królowi w trakcie Rebelii Roberta, zostaje wezwany z siedziby rodu w Winterfell na południe, gdzie ma zostać nowym namiestnikiem władcy. Niestety król Robert Baratheon niedługo później umiera, a Ned w wyniku spisku zostaje stracony. Jego potomkowie tracą wszelkie wpływy i muszą w trudzie i znoju walczyć o życie.

 • Zaprzysiężone rody: Karstark, Bolton, Cerwyn, Mormont, Hornwood, Umber
 • Siedziba: Winterfell
 • Herb: szary wilkor na białym tle
 • Motto: Nadchodzi zima!

Gra o tron - kim są Baratheonowie?

Gra o tron: Rody Baratheonowie class="wp-image-176563"

Baratheonowie są najmłodszym rodem w całych Siedmiu Królestwach, który powstał podczas Podboju, gdy Targaryenowie zawładnęli Westeros. Jego założycielem był Orys Baratheon. W przeszłości Baratheonowie władali Ziemiami Burzy, a ich siedzibą była twierdza Koniec burzy, który Orys otrzymał od Aegona Zdobywcy wraz z ręką córki Argilaca Aroganckiego.

Są przypuszczenia, że Orys był bękartem Aegona. Dzięki temu, że ówczesny władca nadał mu ziemię, Targaryenowie mogli cieszyć się dzięki temu lojalnością Baratheonów przez trzy stulecia. Położyła temu kres dopiero Rebelia Roberta. Po jej zakończeniu najstarszy z przedstawicieli tej rodziny, czyli właśnie Robert, został nowym królem.

 • Zaprzysiężone rody: Caron, Swann
 • Siedziba: Koniec burzy
 • Herb: Czarny jeleń w koronie na złotym tle
 • Motto: Nasza jest furia!

Gra o tron - kim są Lannisterowie?

Gra o tron: Rody Lannisterowie class="wp-image-175939"

Wedle legendy założycielem rodu Lannisterów jest Lann Sprytny, który żył w Erze Herosów. Ich siedzibą jest twierdza Casterly Rock, a za panowania Targaryenów w Królewskiej Przystani byli oni Namiestnikami Zachodu. Nie chcieli wypowiedzieć im posłuszeństwa nawet po tym, gdy stracili swoją flotę.

Lannisterowie są najbogatszym z rodów w Siedmiu Królestwach i kontrolują innych nie tylko poprzez podbój z udziałem armii, ale też poprzez pożyczki. To właśnie z nimi, poprzez mariaż z Cersei, sprzymierzył się Robert Baratheon, by utrzymać władzę - ale podczas wojny domowej niemal do końca pozostawali neutralni.

 • Zaprzysiężone rody: Clegane, Crakehall, Lefford, Marbrand, Prester, Swyft
 • Siedziba: Casterly Rock
 • Herb: Złoty lew na karmazynowym polu
 • Motto: Słuchajcie mojego ryku! (aczkolwiek bardziej kojarzy się z nimi: Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi)

Gra o tron - kim są Greyjoyowie?

theon greyjoy gra o tron class="wp-image-230144"

Zupełnie inna jest historia piratów z Żelaznych Wysp, których siedzibą jest Pyke. Wedle podań rodzinę Greyjoów zapoczątkował Szary Król z Ery Herosów. To marynarze, którzy wierzą w Utopionego Boga i nie stronią od rabowania okolicznej ludności. Są starsi od Andalów, którzy podbili Westeros.

W trakcie Podboju władcą Żelaznych Wysp był Harren Czarny, ale zginął wraz z synami w trakcie upadku Harrenhal. Wyspiarze stracili wtedy dorzecze na rzecz rodu Tullych i powrócili do tradycji wybierania władcy na wiecu, co pozwoliło zdobyć władzę Vickonowi Greyjoyowi.

Znanym przedstawicielem rodu Greyjoyów był Theon. Po zakończeniu Rebelii Roberta władca Północy, Eddard Stark, wziął go na wychowanie, by podporządkować sobie jego ojca. Theon zdradził jednak ród Starków i doprowadził do upadku Winterfell, ale trafił do niewoli u szalonego Ramseya Snowa.

 • Zaprzysiężone rody: Harlaw, Stonehouse, Merlyn, Sunderly, Botley, Twaney, Wynch, Goodbrother
 • Siedziba: Pyke
 • Herb: Złoty Kraken na czarnym tle
 • Motto: My nie siejemy!

Gra o tron - kim są Tyrellowie?

Finn Jones Gra o tron finał class="wp-image-198535"

Tyrellowie władają regionem o nazwie Reach, a ich siedzibą jest Wysogród. Jego protoplastą jest Garth Zielonoręki. Jego potomkowie mianowali się Gardnerami, Tyrellowie z początku służyli mu jako zarządcy, ale w trakcie Podboju doszło do przewrotu.

Gardnerowie przegrali z Targarynenami, a Tyrrelowie wykorzystali okazję do przejęcia władzy. Stali się Namiestnikami Południa i dopiero podczas Rebelii Roberta zmienili strony poprzez małżeństwo Margaery Tyrell z Renlym Baratheonem, by później wesprzeć Lannisterów.

 • Zaprzysiężone rody: Redwyne, Tarly, Florent, Fossoway, Hightower
 • Siedziba: Wysogórd
 • Herb: złota róża na zielonym tle
 • Motto: Zbieramy siły!

Gra o tron - kim są Martellowie?

martellowie gra o tron rody class="wp-image-48294"

Ród panujący nad ziemiami Dorne jako ostatni podporządkował się władzy Targaryenów po Podboju. Dopiero na dwa stulecia po nim Maron Martell poślubił Daenerys. Nie brali też udziału w wojnie Pięciu Królów, ale opowiedzieli się za Lannisterami po koronacji Joffreya, gdy na ich ziemię trafiła Myrcella - córka Cersei.

 • Siedziba: Słoneczna Włócznia
 • Herb: czerwone, przebite włócznią słońce na czerwonym tle
 • Motto: Niezachwiani, nieugięci, niezłomni!

Gra o tron cały czas trwa

REKLAMA

Rody w Westeros co chwila zawierają i łamią kolejne sojusze. Polityczna atmosfera jest iście wybuchowa. Wiele osób marzy o tym, żeby zasiąść na Żelaznym Tronie osobiście lub posadzić na nim swojego sojusznika.

Koniec przepychanek o wpływy zobaczymy jednak już w przyszłym roku, gdy 8. sezon serialu doczeka się emisji. W oczekiwaniu na niego można obejrzeć natomiast w HBO GO program Gra o tron: Rody, który opowiada historię najważniejszych z nich.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA