REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Gwardia Królewska umiera, ale się nie poddaje. Dlaczego księga, którą uzupełniała Brienne, jest tak ważna?

Brienne z Tarthu to jedna z ulubienic widzów „Gry o tron”. Wielu fanów kibicowało jej w spełnieniu marzeń o byciu rycerzem i szczęśliwemu zakończeniu związku z Jaimem Lannisterem. Ostatecznie okazało się, że Brienne przetrwała wojnę z nieumarłymi, ale co czeka ją w przyszłości?

20.05.2019
14:56
gra o tron s08e06 brienne
REKLAMA
REKLAMA

Tekst zawiera spoilery dotyczące 8. sezonu „Gry o tron”. Zaleca się ostrożność.

Marzeniem młodej Brienne od najmłodszych lat było stanąć w szranki z najlepszymi rycerzami Westeros i dołączyć do ich szeregów. Gdy rozpoczęła się Wojna Pięciu Królów, a Renly Baratheon wystąpił z pretensją do tronu przed kobietą otworzyła się podwójna okazja. Mogła pokazać swoje umiejętności i jednocześnie zaimponować człowiekowi, którego darzyła głębokim uczuciem odkąd okazał jej za młodu życzliwość. Resztę opowieści Brienne widzowie mogli śledzić od 2. sezonu „Gry o tron”. Współczuli jej, gdy nie była w stanie dopełnić swoich przyrzeczeń wobec Renly'ego a potem Catelyn Stark i kibicowali relacjom z Jaimem Lannisterem.

Ostatecznie Królobójca opuścił Brienne, by powrócić do swojej kochanki i siostry w jednym, ale córka rodu Tarth nie wyklęła z tego powodu jego pamięci. Wręcz przeciwnie, postanowiła uczcić życie tego skomplikowanego człowieka, którego wszyscy mieli za zdrajcę bez honoru. W jaki sposób to zrobiła?

Na koniec „Gry o tron” Brienne zostaje dowódcą Gwardii Królewskiej nowego króla, Brana Kalekiego.

Gwardia Królewska to elitarna grupa maksymalnie siedmiu rycerzy, których zadaniem jest ochrona króla i jego rodziny nawet za cenę życia. Członkowie grupy nie mogą posiadać żony, dzieci, majątku, ani dziedzicznych tytułów. Ich jedynym życiowym celem ma być walka w imieniu władcy. Gwardia została stworzona (podobnie jak Żelazny Tron i większość elementów znanych nam Siedmiu Królestw) przez Aegona I zwanego Zdobywcą na około 300 lat przed wydarzeniami znanymi z serialu.

Przeszłe czyny rycerzy należących do Gwardii Królewskiej nie zostały jednak zapomniane z biegiem czasu. Ich najważniejsze osiągnięcia zostają zapisane w Księdze Braci (lub inaczej Białej Księdze). Tom był już raz pokazywany w serialu, gdy ówczesny król Joffrey Baratheon rozmawia z Jaimem o tym, dlaczego jego sławne (i niesławne) czyny nie zostały tam zapisane. Brienne, jak widać, również zdawała sobie sprawę z tego niedopatrzenia.

Dlatego w finałowym odcinku postanawia oddać hołd Lannisterowi i spisała jego historię w Księdze Braci.

Widać jak Brienne przegląda kolejne strony z rycerzami z przeszłości - Duncanem Wysokim, Arthurem Daynem i Barristanem Selmym - zanim dochodzi do fragmentu poświęconemu Jaimemu. Oprócz najstarszej kaligrafii sprzed upadku Targaryenów znajduje tam dopisek:

Od tego czasu znany jako Królobójca. Po zabójstwie króla Joffreya I przez Tyriona Lannistera służył pod królem Tommenem I.

REKLAMA

Brienne zapisuje w księdze kolejne czyny swego przyjaciela od czasu schwytania przez Starków, przez utratę dłoni aż po rebelię Tullych i wojnę z siłami Daenerys. Ostatnie zapisane przez nią słowa mówią o tym, że Jaime zginął, broniąc swoją królową. Po czym świeżo upieczona dowódczyni Gwardii Królewskiej (do której być może należy również nowo mianowany ser Podrick Payne) zamyka Księgę Braci i odchodzi dalej pełnić swoje obowiązki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA