REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Co zdradza nowy zwiastun Gwiezdne wojny: Han Solo? 23 rzeczy, które mogłeś przegapić

Nowy trailer filmu Gwiezdne wojny - historie: Han Solo jest kopalnią ciekawostek. Przyjrzeliśmy się mu klatka po klatce w poszukiwaniu różnych nawiązań i ciekawostek. Znaleźliśmy takich 23.

09.04.2018
20:41
gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 12 falcon
REKLAMA
REKLAMA

Han Solo powróci do kin 25 maja 2018 roku, zaledwie pół roku po premierze The Last Jedi. Film o przygodach najsłynniejszego szmuglera w odległej galaktyce osadzony jest fabularnie przed Nową nadzieją. W tytułowej roli wystąpi Alden Ehrenreich.

Do premiery nowego filmu z cyklu Star Wars został już tylko miesiąc, a Disney wypuścił drugi zwiastun powstającego w bólach filmu. Trailer nowych Gwiezdnych wojen obejrzałem już kilkanaście razy. Z każdym kolejnym dostrzegałem kolejne ciekawostki.

1. Gwiezdny niszczyciel w budowie

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 1 star destroyer class="wp-image-151758"

Ojczysta planeta Hana Solo do tej pory nie pojawiła się w filmach z cyklu Gwiezdne wojny. Bohaterowie odwiedzali ją niejednokrotnie w ramach Expanded Universe. Teraz będziemy mogli po raz pierwszy przyjrzeć się jej z bliska na kinowym ekranie.

Na orbicie planety, na której toczyć się będzie część akcji filmu, pojawił się charakterystyczny trójkątny kształt. Jak widać, Imperium postanowiło wykorzystać zasoby tej planety, by stworzyć przy niej swoją stocznię.

2. Dziki Zachód w odległej galaktyce

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 2 western class="wp-image-151761"

Chociaż historie z cyklu Star Wars dzieją się dawno, dawno temu w zupełnie innej galaktyce niż nasza, pewne motywy są uniwersalne. Han Solo najwyraźniej zmierzy się w pojedynku blasterowców na ubitej Ziemi z Enfys Nest, przywódczynią gangu piratów Cloud Riders.

3. Rozgrywka w sabacca

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 3 sabacc class="wp-image-151764"

Han i Lando zmierzą się podczas gry karcianej, która jest częścią uniwersum Star Wars od niemal samego początku. Prawdopodobnie na ekranie zobaczymy rozgrywkę, podczas której młody Solo wygra od Calrissiana kultowy frachtowiec, czyli Sokoła Millenium. Nie wiadomo jednak, w którym momencie filmu to nastąpi i ile partii zobaczymy na ekranie. Obstawiam, że Sokół trafi w ręce Hana dopiero pod koniec.

4. Zabawa wyższych sfer

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 4 party class="wp-image-151767"

Han może i jest „dzieciakiem z ulicy”, ale potrafi odnaleźć się również w lepszym towarzystwie. W zwiastunie widzimy, jak przechadza się ze swoją wieloletnią przyjaciółką Qi’rą, którą gra Emilia Clarke.

5. Han Solo na wakacjach

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 5 wakacje class="wp-image-151770"

W kolejnym kadrze widzimy pustynię w pochmurny dzień. Chewbacca targa bagaże za młodym Hanem i jego towarzyszką. Jest nią pewnie Qi’ra. Można byłoby pomyśleć, że Solo jedzie na urlop, ale coś czuję, że po prostu transportują się do nowej siedziby, w której będą planować skok.

6. Western czy film typu heist?

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 6 heist class="wp-image-151773"

Początkowe kadry wskazują na westernowy klimat, ale bardzo szybko przeskakujemy w znacznie bardziej industrialne scenerie. Han Solo będzie najpewniej jednym z członków drużyny specjalistów zbieranej w celu wykonania skomplikowanego skoku niczym w Ocean’s Eleven.

7. Vos z tych Vosów?

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 7 vos class="wp-image-151776"

Quinlan Vos był jedną z bardzo lubianych postaci z Expanded Universe, który pojawił się w nowym książkowym kanonie, a jego los po Rozkazie 66 nie jest jeszcze znany. W nowym filmie pojawi się natomiast Paul Bettany jako niejaki Dryden Vos.

Niewykluczone, że to Jedi w pozostający w ukryciu, który podobnie jak Obi-wan „Ben” Kenobi po upadku Zakonu Jedi podrzucił swoje pierwsze imię - ale został gangsterem, nie pustelnikiem. Nie korzysta z miecza świetlnego, tylko z dziwnego świecącego podwójnego ostrza.

8. Kierowca i pilot

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 8 pilot class="wp-image-151779"

Zwykle w filmach z typu heist zadanie wymaga współpracy wielu różnych ludzi, z których każdy ma inne umiejętności. Han Solo reklamuje się jako kierowca i pilot, a my widzimy kadry, w których udowadnia swoje umiejętności.

Problem w tym, że jego rozmówca ma na sobie czapkę kojarzoną z oficerami Imperium. Może to scena z początku filmu, a bohater próbuje dzięki tym słowom dostać się do imperialnej Akademii, by szkolić się na pilota?

9. Skąd się wziął blaster Hana Solo?

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 9 blaster class="wp-image-151782"

Wygląda na to, że Gwiezdne wojny - historie: Han Solo pokaże nam, w jakich okolicznościach bohater zdobył swój kultowy ciężki pistolet blasterowy DL–44. W zwiastunie filmu trzyma w ręku i całuje go Tobias Beckett, grany przez Woody’ego Harrelsona, a potem przekazuje go swojemu podopiecznemu.

10. Lando i Han - pierwsze spotkanie

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 10 lando class="wp-image-151785"

Calrissian mignął w kadrze wcześniej, ale Donald Glover dopiero po pierwszej minucie zwiastuna pokazuje się w pełnej krasie. Widzimy tutaj pierwsze spotkanie dwójki przyjaciół, którzy później dołączą do Rebelii. Warto zwrócić uwagę na droida nalewającego drinka. Gdzie się takie kupuje?

11. Droid też była kobietą!

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 11 l3-37 class="wp-image-151788"

W filmie pojawi się kolejny charakterystyczny droid, który może okazać się ulubieńcem fanów. W przeciwieństwie do R2-D2, C–3PO, BB–8 i K–2SO, ma jednak żeński głos. W maszynę o oznaczeniu L3–37 wcieliła się Phoebe Waller-Bridge.

12. Sokół Millenium w pełnej krasie

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 12 falcon class="wp-image-151791"

Drugi trailer filmu o młodym Solo pokazuje nam wreszcie Sokoła Millenium w pełnej krasie, zanim stał się najszybszą kupą złomu w Galaktyce. Zanim statek trafił w ręce Hana, prezentował się znacznie lepiej.

13. Koło historii

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 13 falcon 2 class="wp-image-151794"

W jednej ze scen w zwiastunie Han Solo wchodzi na pokład Sokoła Millenium, zapewne po raz pierwszy. Ten moment bardzo przypomina fragment z The Last Jedi, w którym kilka dekad później Luke stawia stopy na pokładzie tego samego statku po raz ostatni.

14. Han Solo niczym Luke

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 13 falcon 3 class="wp-image-151797"

Jest jeszcze jedna scena, w której Han będący w wieku Luke’a przypomina swojego przyjaciela. Wchodząc do kokpitu, w którym za sterami Sokoła zasiadają Lando i droid L3–37, Solo wygląda niczym młody nieopierzony Skywalker w Nowej nadziei.

15. Koniec przestępczego żywota

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 14 smuggler class="wp-image-151803"

Wygląda na to, że albo trailer nie jest chronologiczny, albo w późniejszej części filmu na śnieżnej planecie Han Solo stanie przed wyborem. Tobias Beckett proponuje mu, by odszedł wraz z jego ekipą i „na dobre pożegnał się z tym życiem”. Jak jednak wiemy, to się nie udało.

Otwartym pozostaje pytanie: dlaczego? Jeśli to faktycznie kadr z końcówki, to gdybym miał strzelać, nie chodzi o to, że Han jest chciwy, tylko o to, że Imperium więzi Wookiech, a Solo postanowił pomóc Chewbacce uratować jego futrzastych towarzyszy (i zapewne jego rodzinę, ale o tym później).

16. Zwiastun zdrady

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 15 zdrada class="wp-image-151806"

Beckett przestrzega młodego Hana, żeby nie ufał ludziom. W kadrze pojawia się wtedy Lando. Jak dobrze wiemy, w Imperium kontratakuje poprzedni właściciel Sokoła Millenium wyda Hana i jego przyjaciół Vaderowi.

17. Kim jest Qi’ra?

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 14 qi-ra class="wp-image-151800"

Oprócz Landa podczas narracji o zdradzie pojawia się Qi’ra w nowym stroju, a L3–37 jej towarzyszy. Lando zdaje się być tym mocno zaskoczony. Czyżby kobieta zdradziła Hana i dlatego nie usłyszeliśmy o niej już nigdy więcej?

18. Więcej niż jeden Wookie

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 16 wookie class="wp-image-151809"

Chewbacca w filmie obejmuje innego przedstawiciela swojego gatunku. Prawdopodobnie jest to jego żona Malla lub syn Lumpawaroo, których poznaliśmy w latach 70. w potworku o tytule The Star Wars Holiday Special.

19. „Mam dobre przeczucia”

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 17 przeczucia class="wp-image-151812"

Jednym z powtarzających się motywów w filmach z cyklu Star Wars jest fraza „I have a bad feeling about this”. Reżyserowie kolejnych obrazów chcą jednak nieco łamać schematy. W ósmym epizodzie te słowa ~wypowiada~ wypikuje rzekomo w języku binarnym BB–8, a Han Solo w swoim spin-offie najwyraźniej nie jest jeszcze tak zgorzkniały jak bohater Harrisona Forda i mówi „I have a really good feeling about this”.

20. Ogromny potwór

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 18 potwor class="wp-image-151815"

Stwór z ogromnymi mackami w kadrze pojawił się tylko na chwilę, ale będzie pewnie dla młodego pilota sporym wyzwaniem. Ciekawe, czy zaraz po spotkaniu z tą maszkarą - przypominającą nieco podróż przez wodny środek planety Naboo z Mrocznego Widma - Solo nie zmieni swojego optymistycznego nastawienia do świata.

21. Ile lat ma Chewbacca?

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 19 chewie class="wp-image-151818"

Trailer przypomina nam, że Wookiee będący kompanem Hana Solo przez większą część życia szmuglera, w nowym kanonie (tak samo, jak w Expanded Universe) jest naprawdę stary jak na ludzkie standardy. W czasie, gdy rozgrywa się akcja Star Wars: Solo ma na karku 190 wiosen.

Jak wiemy z Przebudzenia Mocy, Chewbacca przeżył przyjaciela, wobec którego miał tzw. dług życia. W filmie Ostatni Jedi ma około 230 lat. W Zemście Sithów, gdy futrzasty bohater walczył w obronie swojej planety Kashyyyk, miał 180 lat. Jak to policzyć, akcja filmu Solo rozgrywa się ok. 9 lat przed Nową nadzieją.

22. To samo Imperium, nowi Szturmowcy

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 20 stormtroopers class="wp-image-151821"

Gwiezdne wojny - historie: Han Solo pokaże nam nowych członków imperialnej armii. Do klasycznych Stormtrooperów, Sandtrooperów, Snowtrooperów, Scout trooperów oraz wprowadzonych później Death trooperów i Shoretrooperów dołączą trzy nowe jednostki: Range trooperzy, Mudtrooperzy i Imperial Patrol trooperzy.

23. Tam, gdzie Imperium, tam i Rebelianci

gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 21 rebels class="wp-image-151824"

W pewnym momencie w zwiastunie Chewbacca rzuca człowiekiem ubranym w charakterystyczny hełm kojarzony z Rebelią. Niewykluczone, że Han współpracował z siłami chcącymi obalić Imperium już wcześniej, ale wydarzenia z filmu skłonią go do odpuszczenia sobie walki o wolność na rzecz przemytu dla takich nieprzyjemnych typów jak Jabba the Hutt.

Bonus: plakat i znajoma kolorystyka

REKLAMA
gwiezdne wojny han solo trailer 2 star wars 22 plakat class="wp-image-151827"

Razem z nowym zwiastunem filmu pojawił się też oficjalny plakat. Kolorystyka łącząca pomarańcz, czerwień i brąz, w której został utrzymany, przypomina okładki powieści o Hanie Solo wydane w ramach Expanded Universe o tytułach Zemsta Hana Solo oraz Rajska pułapka.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA