REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Harvey Weinstein pozwany. Prokuratura wnosi oskarżenia o molestowanie seksualne

Nowojorska prokuratura skierowała przeciwko producentowi akt oskarżenia o wykorzystywanie seksualne i gwałt. Pozwana zostanie również firma Weinstein Company oraz jej drugi współzałożyciel – Robert Weinstein.

12.02.2018
12:30
Harvey Weinstein pozew
REKLAMA
REKLAMA

Prokurator stanu Nowy Jork Eric Schneiderman poinformował o wniesieniu pozwu przeciwko wytwórni Weinstein Company. Firma jest posądzana o to, że nie zadbała o ochronę swoich pracowników przed agresywnym zachowaniem ze strony jej współwłaściciela, Harveya Weinsteina. Podobne oskarżenie skierowane jest przeciw samemu producentowi oraz jego bratu i wspólnikowi, Robertowi.

Ponadto sam Harvey jest oskarżony o gwałt i wielokrotne wykorzystywanie seksualne.

Pozwany stanowczo odcina się od wytoczonych zarzutów. Prawnik producenta, Ben Brafman, przyznał, że zachowanie jego klienta było niewłaściwe, jednak nie doszło do złamania prawa.

W październiku pojawiły się pierwsze doniesienia o czynach producenta. Na łamach New York Timesa Harvey Weinstein został posądzony o molestowanie seksualne aktorek zatrudnionych na planie jego produkcji. W tekście New Yorkera pojawiło się jeszcze więcej nazwisk kobiet, które według doniesień były napastowane przez filmowca. W ciągu ostatnich miesięcy producent został oskarżony o niewłaściwe zachowanie przez ponad 80 kobiet. Niektóre z nich, jak choćby Mira Sorvino, wskazywały, że po sprzeciwieniu się Weinsteinowi ich kariery się załamały. Z kolei Salmie Hayek miał grozić połamaniem kolan, a nawet śmiercią. Jego ofiarami miały także paść Angelina Jolie, Ashley Judd czy Uma Thurman.

Wytoczony przez Schneidermana akt nie dotyczy jednak wszystkich spraw. W oskarżeniu uwzględnione są jedynie przypadki obywateli Nowego Jorku, którzy ucierpieli w wyniku działań Weinsteina i jego firmy. Można się więc spodziewać, że w przyszłości podobne pozwy przygotują prokuratorzy innych stanów.

Decyzja spowodowała także wstrzymanie rozmów na temat sprzedaży Weinstein Company.

REKLAMA

Zakupem wytwórni wycenianej na pół miliarda dolarów była zainteresowana Maria Contreras-Sweet, założycielka ProAmerica Bank. Schneiderman zapowiedział także, że obecni właściciele firmy nie wzbogacą się na ewentualnej transakcji.

Harvey Weinstein przebywa obecnie w Arizonie, gdzie przechodzi terapię uzależnienia seksualnego. Producent jest w trakcie procedury rozwodowej z aktorką i projektantką mody Georginą Chapman.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA