REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV /
  3. Filmy

Polsat oddaje hołd ofiarom Holocaustu. Do końca stycznia obejrzycie trzy filmy dokumentalne w paśmie „Historia Holocaustu”

Filmy dokumentalne poświęcone tematyce II wojny światowej potrafią budzić olbrzymie kontrowersje, wystarczy wspomnieć sprawę „Iwana Groźnego z Treblinki”. Z okazji zbliżającego się Dnia Pamięci Holocaustu kanał Polsat Viasat History wyemituję serię „Historia Holocaustu”, w skład której wejdą trzy produkcje.

16.01.2020
13:33
historia holocaustu
REKLAMA
REKLAMA

Z perspektywy czasu trzeba stwierdzić, że Polaków w ostatnich miesiącach najbardziej poruszyły dwie produkcji serwisu Netflix: „Wiedźmin” i „Iwan Groźny z Treblinki”. Na pierwszy rzut oka to zestawienie może dziwić, ale w rzeczywistości ma duży sens. Mieszkańcy naszego kraju są wyjątkowo wyczuleni na znaczenie polskiej popkultury i historii dla świata. Jeżeli zachodnie przedstawienie jest (względnie) pozytywne, jak w przypadku „Wiedźmina”, to wpadają w euforię. A jeśli twórcy popełniają takie błędy, jak autorzy „Iwana Groźnego z Treblinki”, to mogą się obawiać zemsty z naszej strony.

Przy czym zainteresowanie drugą z produkcji (zajęła 3. miejsce wśród najpopularniejszych w zeszłym roku dokumentów na Netflix Polska) wynika nie tylko ze związanych z nią kontrowersji, ale też wagi II wojny światowej na nasze widzenie rzeczywistości. Dlatego raczej nie powinno nikogo dziwić, że stacja Polsat Viasat History zdecydowała się uczcić Dzień Pamięci Holocaustu serią produkcji poświęconych tej tragedii.

W dniach 20, 21 i 31 stycznia w telewizji zostaną wyemitowane filmy „Pociąg śmierci”, „Zagłada europejskich Żydów” i „Dziewczęta z Auschwitz”.

historia holocaustu class="wp-image-365367"
Foto: Kadr z filmu „Pociąg śmierci”

Pierwsza z produkcji skupia się na jednej z pierwszych masowych zbrodniach II wojny światowej, czyli masakrze 13 tys. Żydów w rumuńskim mieście Jassy dokonanej w dniach 29 i 30 czerwca 1941 roku. Twórcy spróbują przybliżyć te wydarzenia za pomocą unikalnych materiałów archiwalnych i świadectwach ostatnich żyjących świadków.

W „Zagładzie europejskich Żydów” podjęto z kolei próbę zanalizowania i wyjaśnienia całej historii zagłady populacji wyznawców judaizmu w XX wieku. To próba pokazania korzeni Holocaustu sięgających daleko poza początek światowego konfliktu zbrojnego. Ostatni z przygotowanych dokumentów skupi się zaś na opowieści byłych więźniarek obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz wpływu historii na żyjących współcześnie Polaków.

REKLAMA

Dokładne daty premier dokumentów na Polsat Viasat History:

  • Pociąg śmierci - 20 stycznia, godz. 20:55
  • Zagłada europejskich Żydów - 21 stycznia, godz. 20:55
  • Dziewczęta z Auschwitz - 31 stycznia, godz. 21:00
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA