REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV /
  3. Dzieje się /
  4. Media

Poczta Polska na potęgę ściąga abonament RTV. Jacek Sasin: „to wina PO"

Jacek Sasin postanowił zabrać głos w sprawie zintensyfikowanych w ostatnim czasie działań Poczty Polskiej w zakresie ściągalności niezapłaconego abonamentu RTV, o których zrobiło się głośno dzięki publikacji „Gazecie Wyborczej”.

08.06.2020
19:40
Jacek Sasin apeluje, aby Poczta Polska wstrzymała ściąganie abonamentu
REKLAMA
REKLAMA

Po opublikowaniu w zeszłym tygodniu w „Gazecie Wyborczej” artykule „Haracz na propagandę” nie milkną głosy oburzenia na działania Poczty Polskiej w zakresie ściągania abonamentu RTV. W tekście przytoczono wypowiedzi czytelników, wedle których w ostatnich miesiącach dzieje się to na wyjątkową dużą skalę. Według informacji pozyskanych od Ministerstwa Finansów od stycznia do kwietnia 2020 roku Poczta Polska skierowała do urzędów skarbowych niecałe 35 tys. tytułów wykonawczych do windykacji długów. Co więcej jak wynika z listów czytelników wspomnianej gazety zaległości są ściągane od osób starszych i takich, którzy nie mają zarejestrowanych odbiorników, bądź je wyrejestrowały ze spisu. Sprawą postanowił się zająć Jacek Sasin, czyli minister aktywów państwowych.

Jacek Sasin poprosił Pocztę Polską o wstrzymanie tych działań.

Minister aktywów państwowych poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych. Na Twitterze, opublikował post, w którym o taki stan rzeczy oskarża, jakżeby inaczej, rządy Donalda Tuska.

Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie - czytamy w poście.

Słowa te oczywiście wywołały burzę w sieci. Zwrócono bowiem uwagę, że rząd PiS jest u władzy już drugą kadencję, a wciąż wszystko co złe nazywane jest spuścizną PO. W komentarzach czytamy więc:

Nie rozwiązaliście problemu przez 5 ostatnich lat.

W podobnym tonie co Jacek Sasin wypowiedziała się w temacie również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

(czasy rządów koalicji PO-PSL). Jedyną prawną możliwością wyjścia z sytuacji jest umarzanie przez KRRiT ciążących na dłużnikach należności, wyłącznie na drodze indywidualnych decyzji. W ubiegłym roku KRRiT rozpatrzyła ponad 60 tysięcy takich spraw. To 2x więcej niż poprzednia Rada - czytamy w poście na Twitterze  KRRiT.

W zeszłym roku na zlecenie KRRiT Poczta Polska wszczęła postępowania administracyjne i wystawiła ponad 120 tys. nakazów ściągania długów wynikających z niepłacenia abonamentu RTV.

REKLAMA

Zgodnie z artykułem opublikowanym na portalu Wirtualne Media zrealizowano z tego ponad 100 tys. wniosków na łączną kwotę niemal 103 mln zł. Biorąc pod uwagę opłaty uiszczane regularnie Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały w zeszłym roku 650 mln zł, a w tym mają dostać jeszcze ponad 65 mln zł.

Warto w tym momencie przypomnieć, że w tym roku uchwalono ustawę, wedle której jako rekompensatę za niepłacony abonament Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymała niemal 2 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA