REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

J.K. Rowling opublikuje online całość swojej powieści. „The Ickabog” dostępne będzie za darmo

J.K. Rowling, autorka serii „Harry Potter” od wielu lat może sobie pozwolić na pisanie i publikowanie pro bono. W ciągu ostatnich tygodni tego typu działania Brytyjki stały się jeszcze częstsze, żeby wyjść naprzeciw dzieciom zamkniętych w domach z powodu kwarantanny. Pisarka właśnie ogłosiła, że za darmo wypuści w świat także swoją powieść „The Icabog”.

26.05.2020
17:19
jk rowling the ickabog
REKLAMA
REKLAMA

Wszyscy fani „Harry'ego Pottera” od wielu lat wiedzą, że J.K. Rowling to postać niekiedy dosyć ekscentryczna i kontrowersyjna. Odczuwana przez nią potrzeba ciągłego zmieniania ustalonej w książkach wersji wydarzeń i dodawania nowych (często bezsensownych) szczegółów spotkała się z dużą krytyką. Rowling bywała nawet porównywana w tym względzie do George'a Lucasa. Nie sposób jednak zaprzeczać, że twórczyni postaci Harry'ego, Hermiony i Rona często przeznacza swoje zarobki na cele charytatywne i stara się wspierać dzieci z całego świata bez względu na ich stopień zamożności.

J.K. Rowling szczególnie mocno uaktywniła się w trakcie pandemii koronawirusa. Najpierw założyła portal Harry Potter at Home, a teraz zapowiedziała publikację całej swojej książki zatytułowanej „The Ickabog”. Powieść dla dzieci powstała w przerwach między pisaniem kolejnych części „Harry'ego Pottera” nigdy wcześniej nie ujrzała światła dziennego.

„The Ickabog” nie ma nic wspólnego z serią „Harry Potter”. Nie jest to żaden spin-off, a zupełnie osobna opowieść.

W oficjalnym poście poświęconym „The Ickabog” na swojej stronie internetowej angielska autorka zaznaczyła, że książka miała pierwotnie zostać wydana po zakończeniu prac nad cyklem o młodym czarodzieju. Po premierze „Harry Potter i Insygnia Śmierci” Rowling poczuła jednak przemożną potrzebę odpoczęcia od branży literackiej. A gdy po kilku latach wróciła do pisania, to skupiła się na powieściach dla dorosłych czytelników.

W taki sposób rękopis „The Ickabog” wylądował na strychu i być może nigdy by go nie opuścił, gdyby nie wybuch pandemii koronawirusa. Kilka tygodni temu J.K. Rowling w rozmowie ze swoimi nastoletnimi dziećmi wpadła na pomysł darmowej publikacji powieści. Pomysł został przyjęty, a pisarka na jakiś czas wróciła do tego magicznego świata w celu poprawienia i dokończenia książki.

Pierwsze rozdziały „The Ickabog” zostały opublikowane już dzisiaj na poświęconej powieści stronie internetowej.

Obecnie można tam znaleźć rozdziały zatytułowane „King Fred the Fearless” i „The Ickabog”. Kolejne będą pojawiać się online w każdy dzień roboczy aż do 10 lipca. Na ten moment książka jest dostępna tylko po angielsku, ale Rowling zapewnia, że trwają prace nad tłumaczeniami. „The Ickabog” nadaje się dobrze zarówno do samodzielnego sprawdzenia przez siedmiolatków, jak i czytania na głos przez rodziców dla jeszcze młodszych dzieci. To opowieść o prawdzie i nadużywaniu władzy, ale nie jest powiązana z żadnymi realnymi wydarzeniami.

REKLAMA

Autorka ogłosiła także konkurs na najlepsze ilustracje do „The Ickabog” tworzone przez dzieci. Jest o co walczyć, bo w listopadzie 2020 roku książka ukaże się także w formie papierowej i elektronicznej. A po wydaniu angielskim przyjdzie pora na kolejne. Najlepsza ilustracja z każdego kraju ma znaleźć się wydaniu tamże opublikowanym.

J.K. Rowling przeznaczy swoje honorarium ze sprzedaży książki wsparcie projektów i organizacji walczących z COVID-19.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA