REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Klasyka kina, którą możecie obejrzeć w serwisach VOD w Polsce

Niestety, nadal serwisy streamingowe prezentują, przynajmniej w Polsce, dość ubogą kolekcję z cyklu „klasyka kina”. Na szczęście to, co jest dostępne do obejrzenia online w naszym kraju, to te największe i najważniejsze dzieła w historii kinematografii, które w ten sposób można sobie przypomnieć, bądź nadrobić zaległości. Oto kilka najlepszych przykładów.

09.01.2019
20:14
slodkie zycie klasyka kina
REKLAMA
REKLAMA

Zakazana planeta

zakazana planeta

Jeden z najważniejszych prekursorów filmów science-fiction. „Zakazana planeta”. Na planetę Altair zostaje wysłany statek kosmiczny, który ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Do obcego świata wyrusza więc ekspedycja, której przewodzi komandor J.J. Adams. To kolejny film, który mimo wielu dekad od premiery, nadal potrafi zachwycać, także od strony formalnej. Efekty specjalne, choć trącą myszką, to, mając na uwadze fakt, że „Zakazana planeta” powstała w 1956, robią niesamowite wrażenie. Podobnie jak oglądanie Leslie’ego Nielsena. No i ta muzyka, pionierska jeśli chodzi wykorzystanie motywów elektronicznych.

Film możecie obejrzeć w serwisie Chili.

Persona

persona bergman

Arcydzieło Ingmara Bergmana to nie tylko żelazna klasyka kina, ale też jeden z absolutnie najlepszych filmów wszech czasów. Reżyser stawia w nim przed nami fundamentalne pytania o tożsamość, przekraczanie granic fizycznych i mentalnych i o role, jakie odgrywamy w społeczeństwie. Robi bezbłędnie, posługując się trafiającymi w punkt metaforami, fenomenalnymi kreacjami aktorskimi oraz mistrzowskimi zdjęciami Po prostu zwala z nóg.

Film możecie obejrzeć w serwisie TVP VOD.

Lawrence z Arabii

lawrence z arabii film

Jedno z najbardziej imponujących wizualnie widowisk w dziejach kina. To wymagający seans, bo trwa 3,5 godziny, ale absolutnie warto je poświęcić temu obrazowi. To też bodaj jeden z pierwszych filmów, które można nazwać naprawdę epickimi. Niesamowity rozmach, genialne zdjęcia i porywająca historia sprawiają, że będziecie chcieli wracać do tego świata.

Film możecie obejrzeć w serwisie Netflix.

Czarnoksiężnik z Oz

czarnoksieznik z oz film 1939

W tym roku mija 80 lat (!) od premiery „Czarnoksiężnika z Oz” i jest to jedna z dobrych okazji ku temu, by powrócić do tej legendarnej produkcji. Magiczna opowieść o Dorotce, która trafia do niezwykłego, pełnego kolorów i barwnych stworzeń świata krainy Oz doczekała się nawet masteringu w 4K, ale i w HD wygląda olśniewająco pomimo upływu czasu.

Film możecie obejrzeć w serwisie Chili.

Widmo

widmo Les Diaboliques

Jeden z najlepszych filmów w dziejach, choć wcale nie tak często pojawia się w czołówce podsumowań wszech czasów. A niesłusznie, bo „Widmo” w reżyserii mistrza Henri-Georges Clouzota to jedna z tych produkcji, która wprowadziła X muzę w nowoczesność. Nie tylko pod kątem formy (Cluzot stosował w „Widmie” całą masę ciekawych trików, niestandardowych i przełomowych ujęć), ale też i konstrukcji fabularnej. Film opowiada o żonie sadystycznego dyrektora szkoły z internatem, która wraz z jego kochanką planuje morderstwo mężczyzny. Okazuje się jednak, że nic nie jest takie jak się wydaje.

Film możecie obejrzeć w serwisie TVP VOD.

Ben Hur

ben hur 1959

Ten film z kolei kończy w 2019 roku 60 lat. I również niewiele się zestarzał. Legendarny heros kina Charlton Heston wciela się w Judę, izraelskiego księcia, który po wygnaniu z kraju poznaje Jezusa Chrystusa, a jego nauki znacząco wpływają na jego życie. Podczas seansu przyjdzie nam śledzić z zapartym tchem losy Judy, który po licznych perturbacjach powraca do Jerozolimy, by zmierzyć się ze swoim przyjacielem z dzieciństwa. Fenomenalna reżyseria, w tym sekwencja wyścigu rydwanów, która przeszła do historii kina, to jeden z wielu powodów, dla których warto przypomnieć sobie produkcję, która zdobyła aż 11 Oscarów, w czasach, gdy te nagrody były realnym dowodem jakości.

Film możecie obejrzeć w serwisie Chili.

Kopciuszek

kopciuszek bajka disney

Wprawdzie każdy z nas może sięgnąć po nową, aktorską wersję „Kopciuszka” od Disneya, ale mimo wszystko polecam pięknie animowaną, szlachetniejszą opcję animowaną. Historię o złych macochach, magicznej karocy i zgubionym pantofelku znamy chyba wszyscy, ale ta ponadczasowa baśń nadal nie przestaje działać na wyobraźnię kolejnych pokoleń milusińskich widzów.

Film możecie obejrzeć w serwisie HBO GO.

West Side Story

west side story film

Współczesna, miejska inkarnacja Romea i Julii w reżyserii Roberta Wise’a zachwyca kolorami, wspaniałą scenografią oraz kultowymi piosenkami. To film, którego nie nagryzł zbytnio ząb czasu, nadal robi wrażenie dynamiką i tempem, wplecionymi w znakomicie zainscenizowane szerokie kadry, których nie powstydziłyby się i dzisiejsze produkcje. Warto przypomnieć sobie ten klasyczny musical, choćby dlatego, że do jego remaku przymierza się obecnie sam Steven Spielberg.

Film możecie obejrzeć w serwisie Chilli.

Słodkie życie

slodkie zycie film
REKLAMA

Jedno z najlepszych i najbardziej dojrzałych dzieł Federico Felliniego. Główny bohater filmu, dziennikarz Marcello, oprowadza nas po mieście Rzym. Jawi się ono jako stolica rozpusty, przyziemnych przyjemności - pozornie raj. Ale tak naprawdę bliżej mu do piekła ubranego w atrakcyjne i pożądliwe szaty.

Film możecie obejrzeć w serwisie HBO GO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA