REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

„To miało trwać wiecznie”. Pasut komentuje odejście Masnego i zdradza, co dalej z AbstrachujeTV

To koniec pewnej epoki. Z popularnego trio Abstrachuje odszedł Rafał Masny – jedna z legend polskiego YouTube’a. Tworzone przez nich filmy wyświetlono już grubo ponad miliard razy. Zapytaliśmy Roberta Pasuta, jednego z założycieli kanału, jakie mają teraz plany.

18.03.2021
15:17
Co dalej z AbstrachujeTV? Pasut komentuje odejście Masnego [WYWIAD]
REKLAMA
REKLAMA

Masny podzielił się decyzją w mediach społecznościowych i na kanale, który prowadzi solo. Myśl o odejściu kiełkowała w nim od dawna. Spostrzegawczy widzowie mogli zauważyć, że w ostatnim czasie rzadziej udzielał się na AbstrachujeTV. W pewnym momencie poczuł, że się wypalił się i nie jest po prostu szczęśliwy. — Miałem trudności z pisaniem żartów, nie mogłem się do tego przekonać — mówił w filmie na Masny kanał. Więcej o tym przeczytacie w tym artykule.

Robert Pasut komentuje odejście Rafała Masnego z AbstrachujeTV: „To był szok”.

Masny powiedział, że pozostali założyciele AbstrachujeTV - Robert Pasut i Czarek Jóźwik wiedzieli o tym od pół roku. Pierwszy z wymienionych powiedział mi, jak zareagował na tę dość zaskakującą wiadomość. Nawet na zdjęciu głównym widać, że najbardziej przejął się tą sytuacją.

Smutek, bo to miało trwać wiecznie. Ale potem zobaczyłem, że Masny naprawdę to przemyślał, i że jest to dla niego nowy start. Więc musiałem stanąć na wysokości zadania, nie popłakać się, nie błagać, a zrozumieć. I chyba się udało. Potem był długi szok, i po paru miesiącach dopiero w pełni to do mnie dotarło.

Zapytałem też, pół-żartem, pół-serio, czy dalej będą się przyjaźnić z Rafałem Masnym. Odpowiedź okazała się dłuższa niż zakładałem.

Przyjaźnić się będziemy, zwłaszcza jak będzie mu dobrze szło na nowej drodze (śmiech). A tak serio, to my się nie przyjaźnimy, tylko mamy taki pomost kreatywny między nami, specjalna wieź, która mogła się wytworzyć miedzy ludźmi, którzy coś razem tworzyli. Więc ten pomost będzie żył wiecznie, ja sam jestem ciekaw, jak Masnego nowe wyzwania ukształtują jako twórcę, jak będzie wyglądać kolejny poziom jego ewolucji.

Co dalej z kanałem AbstrachujeTV? Chłopaki nie będą szukać zastępstwa Masnego – przynajmniej na razie.

Chłopaki tworzyli zgrane i uzupełniające się trio komików-youtuberów. Każdy odgrywał w nim pewną rolę, a często pewien powtarzający się stereotyp. Maciej „Człowiek Warga” Dąbrowski z kanału Z Dvpy nawet skomentował poniższy filmik słowami „Nikt nie zagra laski jak Masny...”. Pasut przyznał, że już im go brakuje, ale póki co nie będą szukać następcy. „Co do szukania ciężko mówić, teraz powiem definitywnie nie, ale za parę miesięcy, kto wie. Na pewno jest niezastąpiony. Ale próbować można” — przyznał.

Fani, którzy oglądali ich skecze od lat, z pewnością nie mogą sobie wyobrazić takich serii jak „Co mówią...” lub „Czego nie mówią” bez pełnego kompletu Abstrachuje. Czy będą zmieniać format i wprowadzać nowy?

Oczywiście, że tak, nie będziemy udawać, że jest jak kiedyś. Wszystko w rękach naszych widzów tak naprawdę, oni decydują o naszej przyszłości. Ci prawdziwi, a nie te trolle od dram — dodaje Pasut.

Spółka Abstra nie upadła, jak twierdził Wardęga. „Brak rentowności firmy w danym roku rozrachunkowym nie świadczy o jej bankructwie”.

À propos dram. Kilka miesięcy temu w sieci pojawiła się plotka, że Abstrachuje zbankrutowali – temat  nagłośnił youtuber Sylwester Wardęga i nagrał filmik ze swoim śledztwem. Masny w pożegnalnym nagraniu zaprzeczył przypuszczeniom, że jego decyzja mogła być związana z rzekomym bankructwem spółki Abstra. Postanowiłem więc zapytać u źródła, o co chodziło z tym bankructwem.

Przypomnę, że oprócz działalności na głównym kanale, chłopaki założyli też firmę produkcyjną i mają sieć ośmiu kanałów – oprócz AbstrachujeTV, w jej skład wchodzi też m.in. Beksy, Dla pieniędzy i Foot Truck, a także kanał Masnego.

Aktualnie sytuacja spółki jest stabilna. Zmieniliśmy strategię wydawania kanałów, sprzedaży i współprac z reklamodawcami. Stawiamy na strategiczne współprace w zakresie non standard wideo – kanały dla marek/produkcje komercyjne/planowanie mediów w zakresie wideo online.  Słowo ,,bankructwo” zostało przedstawione przez jednego influencera, a następnie szeroko omawiane na rynku. Nie chcieliśmy tego komentować, ponieważ bankructwa ani upadłości nigdy nie było – wykazaliśmy danymi i podsumowaniem finansowym 2020 – stabilność finansową organizacji. Zawsze zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zadawania pytań, ale w Abstra preferujemy fakty, a nie emocjonalne opinie. Brak rentowności firmy w danym roku rozrachunkowym nie świadczy o jej bankructwie. Podstawy ekonomii — zaznaczyła Aleksandra Pietrzyk Zawadzka, vp sales&production z Abstra.

Dowiedziałem się, że Masny odchodzi z kanału na YouTube, ale nadal pozostaje w spółce Abstra. „Będzie nadal zaangażowany we wspieranie zespołu Abstra. Zmiana zakomunikowana wczoraj odnosi się wyłącznie do zmian merytorycznych na kanałach Abstrachuje.TV i Masny Kanał” — podkreśliła Aleksandra Pietrzyk Zawadzka. Jak odejście Masnego wpłynie na dalsza działalność spółki?

Spółka Abstra rozwija się zgodnie z wprowadzoną na początku 2020 strategią. Robert Pasut i Czarek Jóźwik kontynuują projekt Abstrachuje.TV. Rafał Masny skupia się na kanale Masny Kanał. Założyciele kanału pozostaję w spółce Abstra. Modyfikacji uległo zaangażowanie w poszczególne projekty. Abstra nie tylko zamierza, ale dynamicznie rozwija swoje produkcje. Mamy 100% wzrostu rok do roku projektów typu ,,kanał dla marki”. W 2021 realizujemy już pięć projektów komercyjnych (kanały) oraz będziemy wprowadzali w najbliższych tygodniach kolejne nowości we współpracy ze sponsorami. Budujemy zaangażowane społeczności, oparte o ruch organiczny. Zapewniamy jednocześnie profesjonalny client service co pozwala nam rozwijać realizacje.

Z przesłanego mi sprawozdania finansowego wynika, że Abstra w 2020 roku miała przychody na poziomie 8,73 mln złotych, przy kosztach rzędu 8,30 mln zł. Tak więc wychodzi na to, że faktycznie są do przodu na niemal pół miliona złotych, a nie zwijają interes. O ile spadły im wpływy z własnych kanałów, to dużo zarabiają na projektach prowadzonych dla różnych marek np. Durex, Allegro, Żabka i BNP Paribas.

spółka abstra wyniki
Fot. materiały prasowe
REKLAMA

Chyba nieźle, jak na biznes założony, przez grupę dwudziestoparoletnich youtuberów.

*zdjęcie główne: kadr z YouTube / AbstrachujeTV

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA