REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

„Ten proceder zakrawa o handel ludźmi”: „KRÓLestwo” to szokujący reportaż o nadużyciach seksualnych w Kościele

Marcin Gutowski znowu bierze pod lupę temat, który mimo nagłaśniania kolejnych przerażających skandali wciąż jeszcze nie doczekał się właściwej reakcji ze strony tych, którzy mogliby pomóc zając się nim z odpowiednią rzetelnością. „KRÓLestwo” opowie o skrajnych nadużyciach seksualnych w polonijnym seminarium w Orchard Lake w USA.

Marcin Gutowski, reporter „Czarno na białym”, po głośnym „Don Stanislao” nie zrezygnował z drążenia wątku tuszowania seksualnych nadużyć i pedofilii w Kościele katolickim, które miały być skrupulatnie tuszowane przez otoczenie Jana Pawła II i jego samego. Nadchodzi efekt najnowszych prac Gutowskiego: „KRÓLestwo” to zaledwie pierwsza część cyklu materiałów nazwanych „Bielmo”, skupionych na odsłonięciu przypadków tego procederu. Teraz Gutowski skupia się na seminarium w pobliżu Detroit.

Rektor owego seminarium, ks. Mirosław Król, został oskarżony o molestowanie seksualne. W tym miejscu kształcą się, rzecz jasna, polscy klerycy. Reportażysta porozmawiał z ofiarami i zbadał powiązania Króla z biskupami i kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Podobno rozmówcy Gutowskiego nazywają incydenty w owym seminarium ostatecznym „skandalem Kościoła katolickiego”.

07.06.2021
20:31
królestwo reportaż pedofilia kościół gutowski
REKLAMA

Z tego, co mówią nasi rozmówcy, a naszych źródeł jest bardzo wiele, to działo się przez całe lata, ale swoją kulminację osiągnęło w ostatnich latach, w czasie, gdy rektorem, kanclerzem tego seminarium i całego ośrodka w Orchard Lake został ksiądz Mirosław Król

– powiedział Gutowski w poranku „Wstajesz i wiesz”.
REKLAMA

Śledztwo toczy się również w biurze prokuratora generalnego stanu Michigan. Wątki, tropy i wnioski mnożą się i łączą, a część najistotniejszych prowadzi prosto do Krakowa (wbrew zaprzeczeniom księdza i hierarchy).

REKLAMA

Byli klerycy wspomnianego seminarium powiedzieli Gutowskiemu, że cały ten proceder zakrawa o handel ludźmi.

Zdaniem reportażysty wszystkich tych wątków patologicznych nieprawidłowości, które skupiają się w feralnym seminarium w małym miasteczku, starczyłoby na kilka obszernych reportaży. Podsumowując wypowiedź, Gutowski podkreślił: to, co działo się przez całe lata, i to, co swoją kulminację osiągnęło w ostatnich 2-3 latach, to jest coś, co mnie jako człowiekowi, który już dosyć dobrze zapoznał się ze sprawą nadużyć seksualnych w Kościele, nie mieściło się w głowie.

„KRÓLestwo” możecie obejrzeć tutaj w TVN24 GO lub w środę (9.06) wieczorem w „Czarno na białym” na antenie TVN24.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA