REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Komiksy

Już dziś premiera pilota Legion, nowego serialu stacji Fox. Dowiedz się, kim jest tytułowy bohater

Już dziś wieczorem swoją premierę w Polsce będzie miał serial Legion. Co warto wiedzieć o głównym bohaterze nowej produkcji telewizji Fox?

09.02.2017
19:15
legion marvel komiksy
REKLAMA
REKLAMA

Legion to nowa, wyśmienita produkcja telewizji Fox. Pierwszy odcinek serialu zostanie wyemitowany w Polsce już dziś o godz. 22:00. Gorąco zachęcam do seansu pilota, bo już dawno na małym ekranie nie pojawiło się coś tak nietypowego, nietuzinkowego.

Legion FX Seriale 2017 class="wp-image-77874"

Legion to największe pozytywne serialowe zaskoczenie tego roku!

Fantastyczne zdjęcia, nieliniowa narracja, stałe kwestionowanie prawdziwości oglądanych właśnie scen, a jednocześnie brak kiczu? To jest Legion w pigułce. Dodajmy do tego fenomenalną grę aktorską, szczyptę humoru i świetnie rozpisane dialogi.

Noah Fawley, znany widzom z genialnego serialowego Fargo, po raz kolejny pokazał swój kunszt i zabiera nas w zwariowaną podróż bez trzymanki. Widz, tak jak główny bohater, ma cały czas problem z odróżnieniem wizji i omamów od rzeczywistości.

Legion Fox class="wp-image-77947"

Legion to wcale nie jest serial o superbohaterze, chociaż stacja reklamując go podkreśla związek z komiksowym pierwowzorem.

Produkcją serialu zajęła się wspólnie telewizja Fox i Marvel Television, ale sceptyków od razu uspokajam: nie ma to żadnego znaczenia. Po obejrzeniu trzech odcinków już wiem, że powiązania z komiksowym pierwowzorem równie dobrze mogłoby nie być. To, że Legion tak naprawdę jest mutantem, a jego ojcem jest dość znana w świecie X-Menów persona, nie ma wpływu na produkcję.

Serial spodoba się fanom komiksów ze względu na świeże podejście do tematu oraz osobom, które z zasady nie ruszają produkcji o superbohaterach. To przede wszystkim opowieść o młodym chłopaku rozbierająca na kawałki problemy psychiczne bohatera. Dziełu bliżej do Fargo, które na telewizyjne ekrany przeniósł właśnie Noah Fawley, niż do czegokolwiek ze znaczkiem Marvela.

Z komiksowym pierwowzorem serial Legion łączy tak naprawdę tylko postać głównego bohatera. Fabuła jest autorskim pomysłem showrunnera. Spokojnie można serial oglądać nie wiedząc zupełnie nic na temat tej postaci, ale jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o Legionie z komiksów - co mimo wszystko sugeruję zrobić po seansie pilota! - to przygotowałem małe FAQ.

Legion - serial Marvel Fox - recenzja class="wp-image-78506"

Kim jest tytułowy Legion?

Legion, czyli David Charles Haller, to mutant w uniwersum X-Men. Nie był zbytnio związany z głównymi członkami tej organizacji. W jego ciele żyje wiele różnych osobowości - stąd jego pseudonim, Legion - z których każda ma inne supermoce. David z trudnościami próbuje utrzymać nad nimi kontrolę i jest uznawany za jednego z najpotężniejszych mutantów, jakich nosiła marvelowska Ziemia. To pozytywny bohater, ale zmaga się z wieloma problemami, a wielokrotnie jego działania przynosiły opłakane skutki dla całego świata.

Kim są rodzice Davida?

Ojcem Davida Hallera w komiksach jest sam Charles Xavier, czyli Profesor X: twórca X-Menów i wieloletni mentor mutantów. Jego matką jest z kolei mało znana postać imieniem Gabrielle Haller. To kobieta, która pochodziła z Izraela i w katatonii od czasu Holocaustu. Charles Xavier pomógł jej się przebudzić, a młody David był owocem ich znajomości. Biologiczny ojciec nie dowiedział się jednak o poczęciu przez niego potomka przed rozstaniem z partnerką.

Skąd u bohatera diagnoza choroby psychicznej i jakie ma super moce?

Legion po raz pierwszy ukazał swoje supermoce podczas ataku terrorystycznego w Paryżu. Zabójcy wyśledzili Izraelczyków mieszkających w stolicy Francji i zabili przybranego ojca Davida. W szale wykorzystał swoją nieopanowaną moc, by zniszczyć umysły terrorystów, ale w rezultacie jego psychika się pofragmentowała, bo wchłonęła zabitych przez niego ludzi. Od tego czasu w jego głowie spierają się cały czas różne osobowości, a każda ma dostęp do innych supermocy, do których zalicza się m.in. telepatia i telekineza.

legion marvel komiksy class="wp-image-79615"

Legion w komiksach jest niemal nieśmiertelny.

Po tym, gdy Legion narobił strasznego bigosu - podczas podróży w czasie w celu zabicia Magneto uśmiercił swojego ojca, co ułatwiło Apokalipsowi opanowanie świata - zabił go Bishop. David tak naprawdę jednak nie umarł, bo przetrwało kilka jego osobowości w formie duchów, którym udało się go wskrzesić.

Dlaczego do tej pory Legion nie pojawił się w filmach z serii X-Men?

David Haller nie jest głównym członkiem X-Menów i nigdy nie stał się ikonicznym mutantem. Jego istnienie przez wiele lat było trzymane w tajemnicy, a jego ojciec, Charles Xavier, przez lata nie miał świadomości posiadania potomka. Legion przewijał się w wielu seriach komiksowych, ale nigdy nie stał się dominującą postacią.

Czyim tworem jest David Haller?

Legion, czyli potomek Xaviera, to dzieło przede wszystkim dwóch osób. Jego twórcami są scenarzysta Chris Claremont i artysta Bill Sienkiewicz. David Haller pojawił się w komiksie New Mutants #25 na zasadzie ret-conu dopiero w 1985 roku.

legion marvel komiksy class="wp-image-79614"

Które komiksy o Legionie warto przeczytać?

Jestem ogromnym fanem tej postaci, więc korciłoby powiedzieć, że wszystkie. Jeśli jednak miałbym wskazać jedną z serii to byłaby nią ostatnia wydana seria o tytule X-Men Legacy Vol. 2 wydawana w latach 2013-2014. Składa się na nią 25 zeszytów - od 1 do 24 oraz specjalny oznaczony numerem 300.

Czym teraz zajmuje się Legion w komiksach Marvela?

To trudne pytanie, bo tego... nie wiemy. Po ostatniej serii zniknął z mapy. Możliwe, że prędko się nie pojawi - Marvel znany jest z tego, że rzuca filmom wytwórni Fox kłody pod nogi. Chodzi oczywiście o to, że Marvel odsprzedał prawa do ekranizacji przygód mutantów zanim zajął się samodzielnie produkcją filmów i seriali i najwyraźniej woli promować w komiksach swoich bohaterów.

Jest jednak szansa, że Legion powróci - w końcu film Deadpool został wydany przez Foksa, ale Marvel korzysta z tej postaci w swoich komiksach dzisiaj bardzo często. Co prawda X-Meni są obecnie w komiksach zmarginalizowani na rzecz rasy Inhumans, kultowy Wolverine nie żyje, a Fantastyczna Czwórka od dawna nie ma swojej własnej serii, ale jest fabularna furtka, która pozwoli wrócić Davidowi Hallerowi w nowej serii.

Niezmiernie liczę na to, że serialowy Legion, który jak na razie czerpie tylko motyw, a nie fabułę z komiksowego pierwowzoru, okaże się hitem i Marvel postanowi to wykorzystać w swoich komiksach.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA