REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Lech Gwit nie żyje. Aktor znany z filmów Wajdy i „Plebanii” miał 84 lata

Lech Gwit był aktorem, który występował w filmach Andrzeja Wajdy i Jana Jakuba Kolskiego. Pojawiał się też w serialach telewizyjnych. Informację o śmierci aktora przekazał Związek Artystów Scen Polskich. 

29.09.2021
13:06
lech gwit smierc aktor wajda plebania
REKLAMA

Lech Gwit wystąpił m.in. w "Ucieczce z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego, "Pannie Nikt" Andrzeja Wajdy, a także w "Komorniku" Feliksa Falka. Często grał też w filmach Jana Jakuba Kolskiego jak "Jańcio Wodnik" i "Grającym z talerza". Pojawiał się też na małym ekranie w "Plebanii", "Pierwszej miłości" czy "Świecie według kiepskich".

Był lau­reatem wielu festiwali teatralnych m.in. Ogól­no­pol­skiego Festi­walu Teatrów Jed­nego Aktora, Wro­cław­skiego Towa­rzy­stwa Przy­ja­ciół Teatru, Festi­walu Dwóch Teatrów w Sopocie.

REKLAMA

Zmarł Lech Gwit. Aktor filmowy i teatralny miał 84 lata.

Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł Lech Gwit, znakomity aktor teatralny i filmowy, którego pamiętamy z kreacji stworzonych na deskach Lubuskiego Teatru, ale też w filmach Andrzeja Wajdy, Jana Jakuba Kolskiego, Wojciecha Marczewskiego. Debiutował w 1961 roku na scenie Teatru Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Później związany był z wieloma teatrami – we Wrocławiu, Kaliszu, Katowicach, Olsztynie, Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi, Legnicy, Radomiu, Poznaniu, Gliwicach, Olsztynie i w Zielonej Górze

- informuje ZASP.

Pogrzeb aktora odbędzie się w najbliższy piątek 1 października o godz. 12:00 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach pod Bydgoszczą.

REKLAMA

* zdjęcie główne: kadr z filmu Jeszcze nie wieczór

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA